ftl Roeka houdt luisteraar een spiegel voor m§ <A Maaike Ouboter is terug 2 ALEX ROEKA ï- Thomas Erdbrink blijft Festival Daer Wat begon als een 'feestje voor creatievelingen' draaide vorig jaar uit op een cultureel minifestival. Dit jaar pakken Wybe de Haan (17) en Anne van Heiteren (17) Festival Daer nog iets groter aan. „Al nemen mensen ons nog steeds niet serieus." Scala aan culturele activiteiten Uitgelicht ML Als er iemand is die zijn ziel en zaligheid in een lied kan leggen is het Alex Roeka wel. Onverbloemd, schrijnend, rauw, maar doortrokken met een feilloos gevoel om te ontroeren, vertelt hij zijn verhaal. Zijn Nederlandstalige liedjes zijn steevast kleine schilderijen van het leven. Hoe we krui pend, dromend, vechtend en sluipend de dagen, uren en jaren door ploeteren. Duister en donker en door zijn onnavolgbare taalkunst ook weer verteerbaar en herkenbaar. Zo werkt Roeka al 25 jaar aan een oeuvre dat hij ons inmiddels als een autobiografische ro man kan voorschotelen, met En toen ineens. Wie hem niet vanaf het begin, in 1992, met het ver schijnen van het album Zee van Onrust heeft ge volgd, kan dat nu inhalen. Voor degenen die hem wel volgden, is het een nieuwe kennisma king met een uitgekiende selectie van al dat schoons dat hij op elf albums heeft vastgelegd. En toen ineens luistert als een boeiende ver telling van zijn leven. En daarin houdt hij ons steevast een spie gel voor. In zijn programma gaat Roeka niets uit de weg, maakt het niet mooier dan het is. Zijn jeugd in het Brabantse Raven- stein, het verlangen naar liefde, soms de dood, het lonken naar de zelfkant, niets blijft on vermeld. Dat hij daarbij kiest voor de rock, blues of de melancholie van een countryballade ver sterkt de kracht die in zijn poëtische teksten zit verborgen. Zijn liedkunst is daardoor ook een ode aan uit Amerika afkomstige muziekgenres, met de impact van Franse chansons. Zijn zilveren jubileum kreeg eind vorig jaar al extra glans met de uitreiking van de Neder landse Oeuvreprijs Cabaret Kleinkunst 2017/2018. Een prijs die hij naast zijn twee Edi- sons en Annie M.G. Schmidtprijs voor beste lied kan zetten. Met zijn programma En toen Ineens bevestigt de liedkunstenaar dat alles meer dan waard te zijn. 'En toen ineens' luistert als een boeiende vertelling van zijn leven MUZIEK TOP3 5 REDENEN OM THUIS TE BLIJVEN II Boek euk dat jullie dit alle maal bedenken en dat je ouders het voor je uit voeren' zei iemand eens. Dat is niet zo", I vertelt Anne van Helte- Iren. „Natuurlijk krijgen we hulp, maar wij zijn wel degenen die Festival Daer organiseren." Wybe de Haan: „Ik heb het idee dat als mensen over ons lezen, dat ze den ken: oh leuk, een festivalletje georga niseerd door jongeren." Anne: „En dat we enkel op jongeren gericht zijn. Maar het is echt voor jong en oud, ie dereen is welkom." Daer is een festival met allerlei ac tiviteiten op het gebied van cultuur: van muziek tot film. De tweede edi tie wordt gehouden op een groot veld achter het Baskensburgplein in Vlis- singen. Vorig jaar was het nog in de Kunstwei bij Wolphaartsdijk. „Toen we deze fantastische plek aangebo den kregen, dachten we meteen: 'ja, dit gaan we doen'", vertelt Wybe. Anne: „Het is een stuk groter, dus het biedt veel mogelijkheden. Je kunt er heel veel mee en dat gaan we ook ze ker doen. We zullen het eerste festi val zijn in Vlissingen met een eigen camping." Bevriend Hoewel hun oorspronkelijke plan be hoorlijk uit de hand gelopen is, dein zen Wybe en Anne niet terug voor deze tweede editie. De twee zijn goed op elkaar ingespeeld, dat valt meteen op. „We zijn dan ook al elf jaar bevriend", vertelt Wybe. Anne: „Wij kunnen ook kritiek goed van el kaar hebben. Dat is belangrijk, want zo gaat het organiseren makkelijker. En dat moet wel nu alles groter en of ficiëler wordt." Ze zetten hun schou- INFO ders eronder. Ook zonder hun derde compagnon, Flore van Sparrentak, met wie ze de eerste editie hadden opgezet. „Met school erbij werd het voor haar te veel. Dat merken wij ook wel hoor. Eigenlijk is het ge woon niet te doen", vertelt Wybe la chend. „Het is een fulltimebaan, en daarnaast gaan we nog naar school. Maar we gaan ermee door, omdat we het leuk vinden", vult Anne aan. Al komt er wel de nodige stress en pa niek bij kijken geeft Wybe toe. „Vooral tijdens de laatste maanden, dan heb je ineens een waslijst aan woensdag 9 mei 2018 p René de Dreu is muziekliefhebber. Hij schrijft over allerlei soorten muziek. Wat: Alex Roeka, jubileumconcert En toen ineens Waar: Luctor et Emergo Rilland Wanneer: zaterdag 12 mei, 20.00 uur Alex Roeka brengt een selectie van zijn oe uvre in En toen ineens, foto jens van der velde GO Volgens de redac tie van deze krant zijn onder staande, recent verschenen al bums de moeite van het beluiste ren meer dan waard. Leon Bridges - Good thing Werd zijn debuut nog vergeleken met Sam Cooke, de opvolger is een modernere mengelmoes van soul, gospel en jazz. Dewolff - Thrust Southern rock uit Limburg, die veel ouder klinkt dan de jongemannen zelf zijn? Ja echt, aan deze plaat klopt alles. Damien Jurado - The horizon just laughed Hij blijft grossie ren in prachtige liedjes - folk, soul, jazz of pop - en combineert die tot weer een schitterende col lage. Joeke Berg kijkt uit naar de biografie van Dirk Kuijt en de Foodweken van NPO 3. Ze tipt ook de nieuwe cd van Maaike Ouboter. 1 TEHERAN Correspondent in Iran Thomas Erdbrink heeft een nieuw boek. In Gelukkig nog altijd onze man in Teheran schrijft hij zo over een cultuur die ver van ons afstaat dat het is alsof we er toch zelf bij waren. Erdbrink woont dan ook al weer zeventien jaar in Teheran, de Iraanse hoofdstad. Hij vond er de liefde bij fotografe Newsha Tavakolianin en schrijft onder andere voor The New York Times. Die stukken zijn nu gebundeld in dit boek. Verschijnt vrijdag bij Prometheus. 'Het moet juist Gertie De Boey Festival Daer biedt een breed scala aan culturele activi teiten. Er zijn ver schillende muziek- optredens, onder meer van Blowtrio, Roots Rising, Peet man en Femke Bun. Daarnaast is er van alles op het gebied van theater, kunst en film en wordt er gespeeld met taal. Voor jonge kinderen is er een kids area, waar ze onder meer kunnen worden geschminkt. Voor oudere jeugd is er een workshop graf fiti en een schilder muur. En dat alles tussen met de hand gebouwde decors. Daer duurt op vrij dag van 18.00 tot 00.00 en op zater dag van 12.00 tot 00.00. Bij het festival kan gekampeerd wor den. Het hele pro gramma en tickets: festivaldaer.nl. V -ov

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 50