Schatten uit het muZEEum gaan digitaal 10 ZE Zeeland Solar gaat over een maand in bedrijf zv Het Zeeuwse maritiem MuZEEum Vlissingen werkt hard aan de digitale ontsluiting van de collectie. Veel is al online te vinden op collectienederland.nl Het MuZEEum laat op het di gitale platform niet alleen zien wat bezoekers in de ex positieruimten tegenkomen. Ook bijzondere kunstwerken en voor werpen die het Vlissingse museum in depot heeft, zijn op computer, laptop en tablet te vinden. Op de website collectienederland.nl zijn de verzamelingen van meer dan negentig musea en culturele instel lingen te vinden. De Rijksdienst voor Cultureel Erfgoed is, naast de culturele in stellingen zelf, de grote initiator van het ontsluiten van museale collecties voor een groot publiek. Het blootleggen van de collecties is ook voor de musea zelf van het grootste belang, benadrukt hoofd collecties Pol Verbeeck van het MuZEEum. „We laten natuurlijk graag aan het grote publiek zien wat er allemaal te ontdekken is in het museum. Ook kunnen we geïnteresseerden een inkijkje ge ven in de schatten die we allemaal in depot hebben. En de inventari satie dwingt ons alle items uit onze collectie, al dan niet opnieuw, te beschrijven." Verbeeck voegt er aan toe dat de site ook handig is voor musea zelf Die kunnen met een paar muis klikken inventariseren of andere musea bezittingen hebben, die zij zelf voor een mooie overzichtsten toonstelling kunnen gebruiken. Dat geldt niet alleen voor Neder landse musea en instellingen, maar ook voor buitenlandse, omdat de site is gekoppeld aan Europeana, waar digitale presentaties uit heel Europa zijn te zien. Het systeem van Digitale Collec tie Nederland biedt het MuZEEum ook de gelegenheid 'online-pre- sentaties' uit de collectie (en even tueel uit andere collecties) te laten zien op haar website. Verbeeck staat te trappelen om mensen meer schatten uit het archief te laten zien. „We zijn natuurlijk een Vlis- sings museum. Maar we zijn als specialist in onderwaterarcheolo- gie ook voor de rest van Nederland interessant." Verbeeck denkt vooral aan de verzameling gebruiksvoorwerpen uit de Rooswijk - een VOC-schip dat in 1740 verging voor de kust van Een museum wil zijn collectie laten zien. Daar hebben we in één klap veel meer mogelijkheden voor Engeland, bij Ramsgate - die het museum koestert. Een mosterd potje met lepel er nog in - 'zo naar boven gekomen, 2,5 eeuw na het zinken van het schip' - pronkt in een museumzaal. „Maar een koffer met kaarsensnuiters staat op zolder in depot. Die kunnen we met an dere vondsten uit de Rooswijk di gitaal eerder laten zien", verwacht het hoofd collecties. Mensen die stukken uit de col lectie van het Vlissingse Mu ZEEum willen raadplegen, vinden overigens nog niet alle informatie. Veel voorwerpen moeten nog worden gefotografeerd en be schreven. Verbeeck: „Daar zit nog jaren werk in." Naast Zeeland Refinery in het Sloegebied groeit een ruim 11 hec tare ofwel 22 voetbalvelden groot zonnepark. De olieraffinaderij van de aandeelhouders Total en Lukeoil zet daarmee niet de eer ste, maar wel een zeer zichtbare stap naar verdere vergroening. Total Solar, een onderneming binnen de Total Group, legt het park aan. Het kwik wijst 27 graden aan. De zon brandt op de schedel. Op de zonneweide van Zeeland Solar, zoals het park officieel heet, mon teren installateurs zonnepanelen. Het is deze dag dorstig werk. Jam mer dat de stekker er nog niet in zit, want op zo'n zonovergoten dag kunnen de in totaal 28.440 geplande zonnepanelen 12,5 Me gawattuur leveren. Genoeg om de helft van het aantal huishoudens in de gemeente Borsele (4300) van groene stroom te voorzien. Over een dikke maand is Zeeland Solar gereed en kan er wel energie worden geoogst. Zeeland Refi nery kan dan 23 procent van zijn energiebehoefte uit het zonne park 'tappen'. De zonneweide moet 25 jaar meegaan. Algemeen directeur Tanneguy Descazeaud kijkt vergenoegd uit over het zonnepark in aanbouw. „Ik ben blij en ook trots. Al jaren hebben we ambitie om efficiënter met energie om te gaan. We wil len de beste en energiezuinigste raffinaderij van Europa zijn. Dit park is een nieuwe stap om nog duurzamer te werken." De keuze We willen de beste en energiezuinigste raffinaderij van Europa zijn om een kwart van de energiebe hoefte uit zonnestroom te halen, is deels puur lijfsbehoud. Als de vraag naar op olie gebaseerde pro ducten vroeg of laat daalt, zijn de groenste en energiezuinigste raf finaderijen de laatsten die de poort moeten sluiten. „Zeeland Refinery wil de laatste der Mohi kanen zijn", zegt Descazeaud glimlachend. Hydrocracker De raffinaderij is al ruim tien jaar bezig om energiezuiniger te pro duceren. Energiekosten vormen 60 procent van de productiekos ten, dus daar is winst te behalen. De aandeelhouders Total (55 pro cent) en Lukoil (45 procent) heb ben honderden miljoenen euro's geïnvesteerd om de raffinaderij energie-efficiënter te maken. Zo is in 2014 de hydrocracker sterk verbeterd. De 'kraker', de grootste ter wereld, is het kloppend hart van de raffinaderij. De hydrocrac ker kan zware gasolie verwerken tot verschillende soorten brand stoffen. Voor de toenmalige mi nister Kamp van Economische Zaken reden om bij de herope ning in Vlissingen-Oost het lintje te komen doorknippen. Om de capaciteit te vergroten, be sloten de aandeelhouders vorig jaar nog eens 40 miljoen euro in de hydrocracker te pompen. Niet alleen op eigen terrein wil Zeeland Refinery vergroenen. „We zoeken ook nadrukkelijk sa menwerking met andere bedrij ven. Ik noem onze restwarmte die we doorsluizen naar Martens Ha venontvangstinstallatie en de Co- vra", zegt Descazeaud. Zeeland Refinery neemt ook deel aan het platform Smart Delta Resources, waarin elf grote industriële be drijven samen zoeken naar ma nieren om minder CO2 uit te sto ten. Vorige maand presenteerden ze hun plan: 85 tot 95 procent minder C02-uitstoot in 2050. Ambitieus. Descazeaud: „Om dat te halen, zullen we CO2 deels moeten opslaan." woensdag 9 mei 2018 René Hoonhorst Vlissingen - Pol Verbeeck, hoofd collecties van MuZEEum Frank Balkenende Nieuwdorp - Tanneguy Descazeaud, directeur Zeeland Refinery (Ü3LUK0II Tanneguy Descazeaud, directeur Zeeland Refinery. foto lex de meester Zonnepark voedt Zeeland Refinery Pol Verbeek met een doos vol kaarsensnuiters, foto lex de meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 48