BUITEN Onverwacht natuurgebied Een tandeloos besje 11 Met hoge snelheid razen de automobilisten langs een uniek stukje natuur. Misschien wel zonder te weten hoe mooi de Slikken van de Heen zijn. Een natuurgebied op de grens met Brabant. Parkeren doen we aan de Campweg. Parallel aan de Philipsdam, op steen worp afstand van Sint Philipsland. Hier, naast een hoge groene dijk, verwacht je geen natuurgebied. Pas bovenop de dijk wordt duidelijk wat je beneden mist. Je kijkt uit over een haast park achtig landschap, dat zeker in dit jaargetijde op z'n mooist is. Bosscha ges en kreekjes vol leven wisselen el kaar af. Heb je geluk dan zie je mis schien wel Schotse Hooglanders of Konikspaarden grazen. Stevige stappers zijn een aanrader. Alleen al vanwege het oneffen terrein In het gebied zijn twee routes uitge zet, die elkaar deels overlappen. De kortste 2,5 kilometer, de langste 3,5. Aangeduid met blauw en rood. Ver trekken kan linksom, of rechtsom. Wij doen dat laatste, in oostelijke richting, naar het Schelde-Rijnkanaal. Het ge ruis van het verkeer op de Philipsdam maakt snel plaats voor een zware, doffe dreun van een binnenvaart schip. De witte stuurhut steekt net boven de dijk uit. Onderaan de dijk, door het lage gras, lopen we richting het kanaal. De Slikken van De Heen zijn nu droog. Dat is niet altijd het geval. Ste vige stappers zijn een aanrader. Alleen al vanwege het oneffen terrein. Het hobbelt en het bobbelt. Langs het ka naal loopt een pad van betonplaten. Doordat je net iets hoger loopt, krijg je tussen de bomen door een mooi uit zicht over het gebied, dat nog altijd in ontwikkeling is. Ontstaan na het af sluiten van de Philipsdam in 1987. In relatief korte tijd veranderde de slik ken en schorren van zout in zoet. Re genwater spoelde het zout uit de bo dem en nieuw leven kreeg vrij spel. Tussen de berenklauwen en brand netels is een pad gebaand dat vanaf de dijk terug het gebied in gaat. Niet veel later doemt in de verte een uitkijkto ren op. Negen jaar geleden neergezet. Wie een mooi weids uitzicht ver wacht, komt deze maanden bedrogen uit. Je kijkt tegen de toppen van de bo men aan. Snel terug naar beneden. Over kronkelende paadjes met houten bruggetjes passeer je voormalige stroomgeulen. Op de achtergrond het gekwetter van vogels. Voor vogellief hebbers een paradijs. De bruine kiekendief, roodborstta- puit en het paapje broeden er. Net als de ransuil en de grote bonte specht. In de winter is de slechtvalk bijna altijd aanwezig, naast grote concentraties watervogels. Wie ze wil spotten, kan halverwege de route een kijkje nemen bij het vogelobservatiescherm. Door de gaten kijkje uit over een van de kre ken. Hier zitten veel aalscholvers, een den en zoetwatersteltlopers. Geen moment heb je het idee waar je pre cies bent. Het pad kronkelt door het gebied. Ineens kijk je in de verte uit op de dijk met het informatiebord, het beginpunt van de route. Wie op een warme dag de Slikken van De Heen wil verkennen doet er verstandig aan bedekkende kleding aan te trekken. In het gebied komen veel teken voor. Wandelaars worden hier op verschillende borden voor ge waarschuwd. UIT DE ZEEUWSE KLEI Op 3 maart 2016 beleefden enkele dappere bouwvakkers de schrik van hun leven. Bij het graven van een leidingsleuf aan de Zuidsingel in Middelburg stuitten zij op een graf. Hierin kwam een half skelet bloot te liggen. Het skelet is door de Walcherse Archeologische Dienst geborgen en schoonge maakt. Al snel viel op dat de sche del geen tanden meer had. Sterker nog: de gaten waar eens de tanden in hadden gezeten, bleken bijna geheel weggesleten. Dit was dui delijk de schedel van een oud per soon, die heel lang zonder tanden had geleefd. Het deed ons sterk denken aan een tandeloos oud vrouwtje. De locatie van het graf doet in eerste instantie verrassend aan, maar valt binnen het terrein van het middeleeuwse Begijnhof, een soort 'lichtere' vorm van een klooster. In een begijnhof woon den alleenstaande vrouwen, zoge naamde begijnen, die een tijde lijke gelofte van gehoorzaamheid en kuisheid aan de katholieke kerk hadden afgelegd. Op het Begijnhof bevond zich ook een kapel met een bijbehorend kerkhof. Het is dus heel verleidelijk om het skelet aan een oud begijntje uit de mid deleeuwen toe te schrijven. Maar dat is niet vanzelfsprekend. In 1573 werd op het terrein name lijk óók een pesthuis ingericht met een grote begraafplaats rondom. Tijdens de verschillende epide mieën werden hier slachtoffers van de pest begraven. Het ging daarbij om honderden, zo niet duizenden ongelukkigen. Alleen al tijdens de pestepidemie in het jaar 1603 werd melding gemaakt van 556 mensen die waren overle den aan deze ziekte. Hoewel ons skelet dus ook van een pestlijder kan zijn geweest, blijft de verbeel ding van een oud en tandeloos be gijntje zich opdringen. woensdag 9 mei 2018 GO Timo van de Kasteele Een wekelijkse wandeling door Zeeland. Vandaag: De Slikken van De Heen bij Sint Phi lipsland Tweewekelijkse rubriek over ar cheologische vondsten in Zee land door Stichting Cultureel Erf goed Zeeland (SCEZ) Bernard Meijlink Begijntje of pestlijder? foto wal CHERSE ARCHEOLOGISCHE DIENST DE SLIKKEN VAN HEEN Sint Philipsland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 39