Kuuroord Boterhoek: geen slecht plan, mits... f=q 10 ZE Dorp past voor meer recreatie Zeeland Solar gaat over een maand in bedrijf Mooi plan, daar zijn de meesten op de Boterhoek het wel over eens. Maar de inwoners van Scharendijke willen wel de zekerheid dat het vitaliteitsresort niet alsnog een vakantiepark wordt. Niemand die maandagavond het erf van de Boterhoek kwam oplo pen, kon onder een stevige schou derklop van Jan Gaanderse heen. Er waren verse bolussen en kisten vol frisse appels. Op de akker stonden borden met strakke artist impressions. En aan de geluidsin stallatie in de oude kapschuur kon menig gemeentehuis nog een puntje zuigen. Presentatie De presentatie die architect Jan- Harmen van den Hamer en pro jectontwikkelaar Jeroen Plaisier hielden, was tot in de puntjes ver zorgd. Dat moest ook wel: dit was het moment waarop zij Scharen dijke en de Schouwse gemeente raad, beide goed vertegenwoor digd, moesten overtuigen. Dat lijkt deels te zijn gelukt. Freek Zuidmeer, die aan dezelfde Weelweg woont, was onder de indruk van het plan en de onder bouwing van medici die stellen dat behoefte bestaat aan plekken waar mensen kunnen herstellen van hun verslaving of burn-out. „Dit is zo anders dan wat we al hebben hier. Tenminste, als het wordt zoals voorgesteld. Daar ga ik maar vanuit." Dat deed ook kersvers raadslid Jet van Gent, nota bene van GroenLinks. „Ik weet dat er veel boosheid heerst in het dorp, maar ik ga altijd uit van het goede van mensen. En ik vind dit een prach tig plan. Dit past hier!" Collega-raadslid Johan Panne- koek van Christen Unie was het daarmee eens, maar toonde zich argwanend. „Het plan ligt niet vast genoeg. Ik kan mijn kiezers niet uitleggen dat dit geen recrea tie is." En als het dan niet is, dan wordt het dat wel, waarschuwde Scha- rendijkenaar Willem Dijkshoorn. Ik vraag me af of er goede afspraken worden gemaakt. „Dat trucje kennen we inmiddels. Zonde, want deze akker is goede bouwgrond." Die nieuwe woningen zijn hard nodig, zei Kees Louwerse. „Ook voor alle mensen die op dat kuur oord zouden komen werken. Laat de gemeente eerst maar eens een bouwlocatie aanwijzen. Dan mag dit plan van mij worden uitge voerd." Failliet „Maar wat nou als de exploitant failliet gaat?", vroeg Gerard Co- bussen, eigenaar van camping Duin en Strand. „Ik twijfel niet aan jullie oprechtheid, maar ik vraag me af of er goede afspraken worden gemaakt. Of alles wel ste vig vast komt te liggen. Oók dat het echt geen park wordt." Want daar zit het pijnpunt in Scharendijke. Niemand wil nog extra parken. Wij ook niet, bena drukte architect Van den Hamer. Dat geloofde iedereen ook wel. „Maar wat gebeurt er als het kuur oord niet gevuld raakt?", vroeg An neke Elenbaas zich hardop af. „Ko men er dan niet toch gewoon toe risten? En wordt het dan niet als nog een park? Het is zonde voor de eigenaren. Ik badminton al heel lang met Marian Gaanderse. Ik gun de familie een goede afloop." Naast Zeeland Refinery in het Sloegebied groeit een ruim tl hectare ofwel 22 voetbalvelden groot zonnepark. De olieraffina derij van de aandeelhouders To- tal en Lukoil zet daarmee niet de eerste, maar wel een zeer zicht bare stap naar verdere vergroe ning. Total Solar, een onderne ming binnen de Total Group, legt het park aan. Het kwik wijst 27 graden aan. De zon brandt op de schedel. Op de zonneweide van Zeeland So lar, zoals het park officieel heet, monteren installateurs zonnepa nelen. Het is deze dag dorstig werk. Jammer dat de stekker er nog niet in zit, want op zo'n zon overgoten dag kunnen de in to taal 28.440 geplande zonnepane len 12,5 megawattuur leveren. Genoeg om de helft van het aan tal huishoudens in de gemeente Borsele (4300) van groene stroom te voorzien. Over een dikke maand is Zeeland Solar ge reed en kan er wel energie wor den geoogst. Zeeland Refinery kan dan 23 procent van zijn ener giebehoefte uit het zonnepark 'tappen'. De zonneweide moet 25 jaar meegaan. Algemeen directeur Tanneguy Descazeaud kijkt vergenoegd uit over het zonnepark in aanbouw. „Ik ben blij en ook trots. Al jaren hebben we ambitie om efficiën ter met energie om te gaan. We willen de beste en energiezui nigste raffinaderij van Europa zijn. Dit park is een nieuwe stap om nog duurzamer te werken." De keuze om een kwart van de We willen de beste en energiezuinigste raffinaderij van Europa zijn energiebehoefte uit zonne- stroom te halen, is deels puur lijfsbehoud. Als de vraag naar op olie gebaseerde producten vroeg of laat daalt, zijn de groenste en energiezuinigste raffinaderijen de laatsten die de poort moeten sluiten. „Zeeland Refinery wil de laatste der Mohikanen zijn", zegt Descazeaud glimlachend. Hydrocracker De raffinaderij is al ruim tien jaar bezig om energiezuiniger te produceren. Energiekosten vor men 60 procent van de produc tiekosten, dus daar is winst te behalen. De aandeelhouders To tal (55 procent) en Lukoil (45 procent) hebben honderden mil joenen euro's geïnvesteerd om de raffinaderij energie-efficiën ter te maken. Zo is in 2014 de hy drocracker sterk verbeterd. De 'kraker', de grootste ter wereld, is het kloppend hart van de raffi naderij. De hydrocracker kan zware gasolie verwerken tot verschillende soorten brandstof fen. Voor de toenmalige minister Kamp van Economische Zaken reden om bij de heropening in Vlissingen-Oost het lintje te ko men doorknippen. Om de capa citeit te vergroten, besloten de aandeelhouders vorig jaar nog eens 40 miljoen euro in de hy drocracker te pompen. Niet alleen op eigen terrein wil Zeeland Refinery vergroenen. „We zoeken ook nadrukkelijk sa menwerking met andere bedrij ven. Ik noem onze restwarmte die we doorsluizen naar Martens Havenontvangstinstallatie en de Covra", zegt Descazeaud. Zee land Refinery neemt ook deel aan het platform Smart Delta Re sources, waarin elf grote indu striële bedrijven samen zoeken naar manieren om minder CO2 uit te stoten. Vorige maand presenteerden ze hun plan: 85 tot 95 procent minder C02-uitstoot in 2050. Ambitieus. Descazeaud: „Om dat te halen, zullen we CO2 deels moeten opslaan." DE MARKT. VAN ALLE MARKTEN THUIS. woensdag 9 mei 2018 WA A Tanneguy Descazeaud, directeur Zeeland Refinery. foto lex de meester Zon nepark voedt Zeeland Refinery Wendy Wagenmakers Scharendijke - Gerard Cobussen Frank Balkenende Nieuwdorp - Tanneguy Descazeaud, directeur Zeeland Refinery Donderdag 10 mei weekmarkt Middelburg op Hemelvaartsdag, van 8.00 - 16.30 uur Vrijdag 11 mei Ruyter jaarmarkt Vlissingen van 9.30 - 16.30 uur Iedere; ciafy ergevw aruiery g^eUigbeld'! OLUKOIL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 38