En de commissaris van de koning dan? 8 SCREENING DRINGEND ADVIES Voor het eerst wordt de integriteit van alle Zeeuwse wethouders onderzocht, voordat ze worden benoemd. Dat gaat soms wel erg ver, vindt de Kapelse wethouder Jon Herselman. se Jon Herselman is sinds 1998 wethouder van de gemeente Kapelle en tevens al jarenlang een van de drijvende krachten achter de Kapelse Dag. Die combinatie stuitte nooit op onoverkomelijke problemen. Tot nu. Herselman voelt zich ge dwongen uit het bestuur van de organiserende Stichting Kapelle Promotion te stappen. Commissaris van de koning Han Polman maande eind vorig jaar de Zeeuwse burgemeesters om maatregelen te nemen om de integriteit van de overheid te ga randeren. Hij drong onder meer aan op het laten screenen van de kandidaten voor een wethou- derspost, na de verkiezingen van maart van dit jaar. Minister Kajsa Ollongren deed later een verge lijkbare oproep. Rapportage De burgemeesters hebben daar gehoor aan gegeven. In alle Zeeuwse gemeenten zijn of wor den de nieuwe wethouders on derworpen aan een integriteits- toets. Gespecialiseerde bureaus verzamelen informatie over de kandidaat, voeren een gesprek met de betrokkene en stellen een rapportage op. „Daar is helemaal niets mis mee", zegt Herselman. „Als wet houder moet je sowieso al een Verklaring Omtrent Gedrag overleggen. Dat vind ik niet meer dan normaal. Het vreemde is wel dat een raadslid dat niet hoeft te doen. Daar zouden ze ook eens mee moeten begin nen." Het integriteitsonderzoek, uit gevoerd door Berenschot, le verde in het geval van Hersel man het dringende advies op te stoppen als penningmeester van Stichting Kapelle Promo tion. De reden: de gemeente geeft subsidie en verleent ver gunningen aan de Kapelse Dag van de stichting. De schijn van belangenverstrengeling is daar mee al snel gewekt. Herselman, gisteravond be ëdigd voor zijn zesde termijn als wethouder, is verbijsterd. „Ik doe het helemaal vrijwillig en heb nul commercieel belang bij de Kapelse Dag. Als in het col lege over de stichting wordt ge sproken, ga ik van tafel, dus ik ben niet betrokken bij de be sluitvorming. We doen het al vijftien jaar zonder problemen op deze manier. Ik ben daar ook altijd compleet transparant over geweest." Gallisch Berenschot vindt dat een derge lijke dubbelfunctie risico's met zich meebrengt. „Van zo'n dis cussie word ik een beetje gal- lisch. Het gaat over het organise ren van een evenement! Volgens mij zijn we gigantisch aan het doorslaan op dit gebied, maar het eind van het liedje is wel dat ik na dit jaar moet stoppen met de Kapelse Dag, terwijl er al een schreeuwend tekort aan vrijwil ligers is. De kans is groot dat we een evenementenbureau in de arm moeten nemen voor de or ganisatie." De integriteitstoets gaat wel erg ver, vindt de langst zittende wethouder van Zeeland. „Ze zei den ook: we weten dat je fan van Feyenoord bent. Is daar wat mis mee dan? Ik vind het echt eng worden. Wij zijn slechts part time wethouder. Het wordt straks zo dat als je wethouder wilt worden, je in je eigen ge- Ze zeiden ook: we weten datje fan van Feyenoord bent - meente niets meer belangeloos en vrijwillig kunt doen." Berenschot, dat in bijna alle Zeeuwse gemeenten de wethou ders screent, kijkt in eerste in stantie of er zaken zijn die een benoeming in de weg staan. „Dat komt bijna nooit voor", zegt directeur Ronald van der Mark. Vervolgens kijkt het bu reau waar de kandidaat risico's loopt, bijvoorbeeld vanwege mo gelijk botsende belangen. Dat leidt tot een advies om het risico te beperken of helemaal uit te sluiten. „De meerderheid van de mensen die we onderzoeken krijgt wel zo'n aanbeveling mee." Van der Mark heeft er begrip voor dat dat tot wrevel en dis cussies leidt. „Sommigen vinden het spijkers op laag water zoe ken. Dat kan, maar wij zien wel een mogelijk risico, waarvan ie mand zich misschien niet eens bewust was. Daar zijn we ook voor. Liever iets te streng dan te slap. Sommigen nemen ons ad vies ter harte, anderen niet." Commissaris van de koning Han Polman is voorzitter van de door de provincie gesubsidieerde Roos- evelt Foundation. Is dat niet verge lijkbaar met een wethouder die bestuurslid is van de Kapelse dag? Nee, zegt Polman. De Roosevelt- stichting is 1982 opgericht om elke twee jaar de Four Freedoms Awards in Middelburg uit te rei ken en toen hebben Provinciale Staten besloten dat de commissa ris van de koning daar automa tisch voorzitter van is. „Zo heb je allerlei functies die je als provin cie- of gemeentebestuurder quali- tate qua vervult. Dat is anders dan wanneer je ergens privé in zit." Het is de bedoeling dat Pol- f man in zo'n functie juist het belang van de provincie verte- genwoordigt. Hij denkt niet dat Alles wat er aan bijdraagt om dat open en transparant te bespreken is positief dat hem in een spagaat brengt, zelfs niet als gede puteerden of de Staten uit bezuinigingsoverwegin- gen een keer een prijsuit reiking zouden willen overslaan. „Ik ben gebon den aan wat de Statenbeslui ten." Op de Kapelse kwestie wil Pol man niet ingaan. Wel zegt hij: „Integriteit is niet al tijd zwart of wit, soms is het grijs en moet je je afvragen: 'Welke af weging maak ik hier?' Alles wat er aan bijdraagt om dat open en transparant te bespreken is posi tief. Zo moet je zo'n toetsing zien. Dat als ergens discussie over kan ontstaan, dat je die dan ook voert, dat je er vooraf expliciet bij stil staat. Benoemende instanties moeten die transparantie heb ben." woensdag 9 mei 2018 Toets integriteit gaat wel erg ver' Rolf Bosboom Kapelle Jon Herselman. archieffoto mechteldjansen - Jon Herselman, wethouder Ernst Jan Rozendaal Middelburg -Han Polman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36