Première van de Ramp in 9 minuten u Europees congres in Zeeuwse badplaats 4 Golven slaan over de Vlissingse boulevard. Het weerbericht van 1 februari 1953 op de achtergrond klinkt onheilspellend, zo bij de zwart-wit beelden, 's Nachts gaat het gruwelijk mis. De European Spas Association ver tegenwoordigt meer dan tweedui zend kuuroorden en spa's in Eu ropa. Professionals uit twintig lan den komen naar Domburg om ken nis te delen en te kijken waar er nieuwe kansen liggen op het gebied van gezondheid en toerisme. Burgemeester Rob van der Zwaag, die het congres naar zijn ge meente wist te halen, is er veel aan gelegen Domburg weer op de ge- zondheidskaart te zetten. „Het was nog nooit eerder in Nederland. We maken nu kennis met die wereld en straks zeggen ze dat ze het in Dom burg leuk voor elkaar hebben." Walcherse kust Dat Domburg heilzaam werkt is voor de burgemeester zonneklaar. „Sinds de tijd van dokter Mezger, eind negentiende eeuw, is er veel beter aangetoond wat de heilzame werking is van zeewater en een ver blijf aan de kust. Astma-patiënten wordt aangeraden naar de Wal cherse kust te verhuizen. Zorgver zekeraars komen weer aan tafel om dat de kosten van de zorg uit de pas lopen en we nu leren dat we veel meer aan preventie moeten doen." Het congres waar de wellness-in dustrie bijeenkomt, vloeit voort uit Straks zeggen ze dat ze het in Domburg leuk voor elkaar hebben de badstatus die Domburg, samen met Cadzand-Bad in 2014 in de wacht sleepte. Op 23 mei, de eerste dag van het congres draait in Bad hotel Domburg alles over wellness in Zeeland zelf en wat een badsta tus voor mogelijkheden biedt. „Ik zie die badstatus als een kwa liteitslabel", zegt Van der Zwaag. „Het gaat samen met ontwikkelin gen als meer lokale producten wil len gebruiken. De toerist komt niet hier voor een restaurant waar hij thuis ook heen kan. Hij wil Zeeland beleven. Niet alleen zon, zee, strand, maar ook de rust, de natuur, wandelen, fietsen, goed eten. Het is een optelsom waarbij het gaat om de hele beleving. Ze zoeken naar kwaliteit. De dagen dat een strand tent een kotje was waar je een ijsje en een glaasje fris kocht, die zijn echt voorbij." Twee kinderen van toen, nu grijs aards van 77 jaar, vertellen met be traande ogen hoe ze de Ramp heb ben overleefd en beleefd. De leerlin gen van de Terneuzense basisschool De Meerpaal kijken in het Waters noodmuseum bijna ademloos naar de gevolgen van de dijkdoorbraken, die zich in het Watersnoodmuseum voor hun ogen voltrekken. De harde realiteit van toen eindigt met de nuchtere feiten van nu: nog steeds hebben extreme weersomstandighe den wereldwijd catastrofale gevol gen. De voorlichtingsfilm voor scholie ren kende gisteren zijn première. In krap negen minuten krijgen kinde ren een indruk van de ramp in 1953 en de wederopbouw in Zeeland. De mini-documentaire van Sebastiaan en Matthias Hoekman vervangt de oude film die in het museum aan groepen werd vertoond. De mix van originele beeld- en geluidsfragmen ten, interviews met twee overleven den en hedendaagse situaties in chronologische volgorde maakt de presentatie toegankelijk voor alle leeftijden. „Interessant", vindt Sewal Aliévic (11). „Je ziet ook echt dat veel mensen Ik vertrouw er op dat de dijken goed zijn gebouwd en dieren dood zijn gegaan. Mensen hebben iets heel dierbaars verloren." Op school hebben ze het wel eens over de overstromingen van 1953 ge had, zeggen Elicia van Harn (10) en Xaviera Geerinck (11). „Maar ik wist er tot nu toe eigenlijk niet zo veel van", zegt die laatste. „Ik ken het wel van het buitenland, dat mensen op daken moeten zitten." Thuis in Ter- neuzen voelen ze zich wel veilig. Xa viera: „Ik vertrouw er op dat de dij ken goed zijn gebouwd." Elicia: „Ten minste, ik hoop dat het zo is!" Hennepkwekerij ontdekt door brand Duo opgepakt voor brandstichting auto's Verschillende tips over potloodventer MIDDELBURG Man beroofd woensdag 9 mei 2018 Domburg even navel van wellnesswereld Domburg is drie dagen lang het centrum van Europa voor de wellness-industrie. Het 23ste ESPA-congres vindt van 23 tot en met 25 mei plaats in de Zeeuwse badplaats. Guido van der Heijden Domburg - Rob van der Zwaag, burgemeester Veere Marcel Modde Ouwerkerk Geboeid kijken de leerlingen naar de film over de Watersnood ramp. - Xaviera Geerinck, leerlinge De Meerpaal Elicia, Sewal en Xaviera (vlnr) zien in de twitterregen in het Watersnoodmuseum dat overstromin' gen wereldwijd nog bijna dagelijks gebeuren, fotos dirk-jan gjeltema GOES In een flatwoning aan de Appelstraat in Goes is giste ren een kleine hennepkwe kerij ontdekt na een brand. Het brandje was snel ge blust en de kwekerij wordt ontruimd. Er is nog niemand aangehouden. Aan het begin van de middag was gemeld dat er een brand lucht in het trappenhuis hing. De brandweer ont dekte in de flat de kleine brand en ook de wietkweke- rij. Naar schatting stonden er zo'n honderd planten. De bewoner was niet thuis. WESTKAPELLE De politie heeft maandag twee Westkapellenaren op gepakt voor brandstichting in vijf auto's in Domburg en Westkapelle begin dit jaar. Het gaat om een 26-jarige man en 16-jarige vrouw. Op zondag 7 januari werden in Westkapelle kort na elkaar meerdere auto's in brand gestoken. Zaterdag 3 maart ging een bestelbus in vlam men op. De politie conclu deerde dat het om brand stichting ging en stelde een onderzoek in. Het motief van de brandstichtingen is niet bekend. SINT KRUIS De politie heeft een buurt onderzoek uitgevoerd naar de potloodventer die maan dag een schoolgaande tie ner lastig viel. Het onder zoek heeft meerdere tips van getuigen opgeleverd. Het is nog onduidelijk of er meer gedupeerden zijn of dat het om een incident gaat. Het gaat om een blanke man van ongeveer 30 jaar oud. Hij droeg don kere kleding, een helm en mogelijk een bivakmuts. In formatie kan worden ge meld via 0900-8844. Een 59-jarige Rotterdammer is maandagmiddag rond 16.30 uur beroofd op de Koepoort laan in Middelburg. De twee daders reden op een scooter langs de man en rukten zijn rugzak, met daarin een laptop, van zijn schouder. Het slacht offer liep een pijnlijke arm op. De dieven gingen er op een roodbruine scooter met rode handvatten vandoor richting de Zuidsingel. Een van hen droeg een zwarte helm en grijs shirt. Informatie melden via 0900-8844.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 32