OPI ,M, rrjw^rm-K: Onderzoek wijst uit dat methode visstand nauwelijks schaadt De Middelburgse gitarist Stefan Siwabessy (links) treedt met Waylon op in nachtclub Musicbox in Lissabon. Siwabessy leidt al jaren diens band en is aanwezig bij het Eurovisie Songfestival in Portugal, mede om zijn frontman te ondersteunen bij promotie-optredens. Toch zal hij morgen bij de halve finale niet op het podium staan, omdat gekozen is voor een act met dansers. Al het goede komt uit Kwadendamme Pulsvisserij heeft zoveel ecologische voordelen dat het een kans verdient. Dat stelt het Vlaams Instituut voor Landbouw- en Visserijonderzoek ILVO na een onderzoek in samen werking met de Universiteit Gent. Het Vlaamse pleidooi is een op steker voor de Nederlandse vissers die dankzij een ontheffing mogen pulsvissen. De techniek wordt voornamelijk gebruikt bij de vangst van platvissen en garnalen. Maar er dreigt vanaf 1 januari een Europees verbod op deze techniek. De pulskor is een alternatief voor de boomkor, waarbij zware kettin gen over de bodem slepen. Bij puls visserij schrikken elektrische schokken de vissen op van de bo dem, waarna ze in de netten belan den. De voordelen zijn volgens de Nederlandse vissers en overheid: minder verstoring van de zeebo dem, veel lager energieverbruik en minder bijvangst. Stroomstootjes Wetenschapper Marieke Desender deed een promotie-onderzoek naar de impact van de elektrische pulsen die worden toegepast bij de garna lenvisserij. Ze onderzocht het effect op visseneitjes en larven. Tegen standers van het elektrisch vistuig vrezen dat de stroomstootjes de vis bestanden bedreigen. Experimen ten wijzen uit dat de kans erg klein is dat het kabeljauw- of tongbestand lijdt onder het pulsvissen. Ook de vrees dat haaien van slag zouden raken door de pulsvisserij is ongegrond. Haaien hebben organen die elektrische veldjes, veroorzaakt door beweging van hun prooien, kunnen waarnemen. De pulsvisse rij zou de zoekorganen van de haaien verstoren. „Ook dat is niet het geval, blijkt uit ons onderzoek. In onze proeven werden pulsen ge bruikt van verschillende sterkte, zo wel van het pulstuig voor garnaal als voor platvis", aldus Desender. Desender is niet de eerste Gentse wetenschapper die naar de pulsvis serij heeft gekeken. In 2015 schreef Maarten Soetaert: „Op basis van mijn uitgebreide reeks experimen ten en veldstudies durf ik stellen dat het gebruik van elektrische pulsen in de visserij veelbelovend is. Het kan in belangrijke mate bijdragen aan de verduurzaming van de bo demvisserij." Volgens marien wetenschapper Hans Polet van het ILVO zijn de uit komsten goed nieuws voor de puls visserij, al is voor de tongvisserij volgens hem nog iets meer onder zoek nodig. „Maar de ecologische voordelen maken het interessant genoeg om een pad naar implemen tatie uit te tekenen." Onder druk van vooral Franse vissers en natuurorganisaties stemde het Europees Parlement be gin dit jaar voor een totaal verbod van het elektrisch vistuig. Neder landse milieuorganisaties pleitten eind vorig jaar daarentegen om de pulsvisserij een kans te geven. De Europese Commissie was vóór het toelaten van de techniek. In een driepartijenoverleg moeten het parlement, de commissie en de Raad van Ministers de knoop door hakken. In Nederland is voor 84 kotters een ontheffing verleend zo dat ze met een pulskor mogen vis sen: 75 vissen op platvis, negen op garnalen. In Zeeland gaat het om ze ventien kotters. lïv 10 MEI HEMELVAARTSDAG woensdag 9 mei 2018 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND 5 Vlaamse steun voor pulsvisser Nederlandse vissers krijgen steun uit onverwachte hoek. Vol gens Vlaams wetenschappelijk onderzoek heeft de pulsvisserij amper effect op de visstand. Theo Giele Gent ZEELAND 2 ZONDAG 13 MEI OPEN 12-17" Intratuin Koudekerke Galgeweg 5 0118-551623 www.intratuin.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 29