RamSftm 24 Winnaar play-offs draait lang seizoen, maar gooit zelden hoge ogen in EL 2016 PliilUll FC Utrecht wint met 1-0 van topclub Zenit Heracles wint niet van het 'kleine' Arouca Kijk heel feitelijk naar wat het winnen van de play-offs betekent en je moet constate ren dat het leidt tot een héél lang seizoen - met alle gevolgen van dien. Bovendien gooien de Nederlandse instromers in de tweede of derde voorronde van de Europa League over het al gemeen geen hoge ogen. Neem Heracles, in 20t6. Voor het eerst in de clubhistorie plaatste die ploeg zich voor Europees voetbal. De Heraclieden stuitten op het zeer bescheiden Arouca. Nadat er eind juli in het Polman Stadion werd verzuimd om de Portugezen meteen uit de voorrondes te kege len (1-1), ging het een week later mis in de return (o-o). Daar begin je dan je seizoen zo vroeg voor, om op een bergje onder de rook van Porto uitgeschakeld te worden door een stel semiprofs. Nu, een krappe twee jaar na die uitschakeling, heeft de pijn bij Mark-Jan Fledderus plaatsgemaakt voor het avontuurlijke gevoel. De inmiddels technisch manager van Heracles zat beide wedstrijden op de bank. „Ik praat er nog steeds weieens over met de fans. Het was een hele happening om daar als He racles te zijn geweest. Die suppor ters liepen de hele nacht door Porto clubliederen te zingen. Maar de uitschakeling was verschrikke lijk. Misschien was het wennen aan de spanning, aan het Europese aspect." Mark van der Maarel kent het gevoel. De 28-jarige verdediger van FC Utrecht was naast een aantal relatief succesvolle Europese cam- Verschrikkelijk was de uitschakeling tegen Arouca. Het was wennen aan de spanning, denk ik pagnes ook onderdeel van het team dat die breed uitgemeten, ui terst pijnlijke uitschakeling door het Luxemburgse niemendalletje Differdange in 2023 onderging. Een elftal vol postbodes, dus. „Dat is echt een heel groot litteken", vindt hij. „Daar word je meer maals aan herinnerd, maar geluk kig hebben we dat afgelopen jaar kunnen wegspoelen met een mooie campagne. Dat overheerst nu als ik denk aan spelen in Eu ropa met Utrecht." Want zo is het ook. Een pijnlijke uitschakeling tegen een laagvlie ger ligt altijd op de loer, maar Ze nit Sint-Petersburg bij vlagen je wil opleggen, is óók Europees voetbal. „Dat is een wedstrijd voor de historie", aldus Van der Maarel over de winst op Zenit (r-o) afge lopen augustus. „Een die absoluut in mijn top vijf wedstrijden bij Utrecht voorkomt." Voorbereiding Bij een Europese campagne komt ook een vroege voorbereiding kij ken. Eerder pieken op hoog niveau, eerder fit zijn, een langer seizoen draaien en daarin eerder door ver moeidheid worden gegrepen. „De verantwoordelijkheid ligt dan bij jezelf in de vakantie", vindt Van der Maarel. „Daar wordt natuurlijk rekening mee gehouden in de aan loop ernaartoe. Of dat lastig is? Dit is wat je wilt, het niveau waarop je wilt spelen. Het is alleen maar een uitdaging. Je merkt wel dat later in het seizoen je herstel ietsje lan ger duurt, maar dat heeft elke ploeg." Bijkomstigheden Ook Fledderus denkt dat geen en kele betrokkene zich druk maakt over die bijkomstigheden. „We hebben zo'n geweldig feest gehad toen we ons plaatsten voor Euro pees voetbal. Met dat Europese vooruitzicht begin je heel graag wat eerder. Ik denk wel dat het in- Die zege thuis op Zenit Sint-Petersburg is er wel een die absoluut in mijn top vijf wedstrijden bij Utrecht voorkomt vloed heeft op je seizoen, wij lie pen ook tegen wat blessures aan. Je moet snel presteren en krijgt geen tijd om op te bouwen. Geen ideale voorbereiding", aldus Fledderus. „Maar al met al was het fantas tisch, onze eerste keer in Europa. Het was het absoluut allemaal waard." PLAY-OFFS Europees voetbal Promotie/degradatie woensdag 9 mei 2018 GO Verdriet bij Heraclieden Hoogma (I) en Navratil na de uitschakeling tegen Arouca. Rechts: vreugde bij Labyad, die FC Utrecht op 1-0 zet tegen Zenit. FOTO'S VI IMAGES Schizofrenie van Europa: pijnlijk en prachtig tegelijk De play-offs om een Europees ticket zijn voor veel clubs onder de eredivisietop het summum. Maar wat levert het nu eigenlijk op, behalve een vaak roemloze uitschakeling in de voorrondes van de Europa League? Tim Reedijk Rotterdam - Mark-Jan Fledderus (35) - Mark van der Maarel (28) Halve finales, vandaag: 18.30 uur ADO Den Haag - Vitesse 20.45 uur Heerenveen - FC Utrecht (Returns zaterdag, zelfde begintijden) Finale: 17 en 20 mei De winnaar plaatst zich voor de tweede voorronde van het Europa League-toernooi. Halve finales, morgen: 12.30 uur Telstar - De Graafschap (E) 14.30 uur Emmen - NEC (D) 16.45 uur FC Dordrecht - Sparta (C) 20.00 uur Almere City - Roda JC (F) (Returns zondag, zelfde begintijden) Finales: 17 en 20 mei Winnaar D - Winnaar C Winnaar F - Winnaar E

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 24