Marjan Berk NVWA haalt 200 ton gehakt uit handel 15 Op mijn 85ste Nintendo spelen, ik kan niet wachten! Kardinaal vreest crisis door nieuwlichters Kardinaal Wim Eijk levert in een Engelstalig opinie-artikel harde kritiek op het beleid van paus Franciscus. e worden groot. Dat opgroeien gaat steeds sneller. Ik er vaar de uitspraak van psycholoog en schrijver Douwe Draaisma, dat het leven bij het ouder worden sneller gaat, aan mijn eigen oude lijf! Oppassen wordt minder noodzakelijk, mijn jongste klein dochters, respectievelijk 9 en 11 jaar, vinden het wel gezellig wan neer ik kom oppassen, maar de rollen verwisselen. Pannenkoe ken bakken ze zelf, rituelen als tandenpoetsen en badderen vol trekken zich zonder mijn toe zicht. En ook in slaap zingen is overbodig geworden. Ik word bij afwezigheid van pa en ma steeds minder te hulp geroepen, waar door dat hele oppassen nu meer de smaak heeft van een uitstapje. ochtend weg", verneem ik, „en de kinderen hebben vrij, want er wordt op school vergaderd. Wil jij dan komen?" Wat een vraag! Ik zeg alles af en kom. Onmiddellijk. „We hebben voor jou een pro gramma gemaakt", kondigt de oudste na mijn komst meteen aan. „En we beginnen met een minilunch!" Eloewel ik net mijn ontbijt ach ter de kiezen heb, schuif ik vro lijk aan. De minilunch wordt ge serveerd in een minipoppenser- vies. „Wil je een Bossche bol? Of liever een tompouce?" Ik kies de tompouce. Van een volwassen taartje wordt een klein hompje afgesneden. In een poppentheepot wordt met be hulp van een theezakje thee ge trokken. Ik laat bij dit kabouter- gesmui mijn kauwtempo zakken, nadrukkelijk traag werk ik de poppenlunch naar binnen. „Maar natuurlijk lieve schat! Ik geniet met volle teugen!" Het ritueel herhaalt zich, alleen krijg ik nu een flintertje Bossche bol op mijn poppenbord geser veerd. „Zo oma. Even de boel af spoelen. En dan gaan we Nin tendo spelen." Op mijn 85ste Nintendo spe len. Ik kan niet wachten! We zet ten ons nu met zijn drieën op de bank voor de televisie. „Ken je Nintendo?" Helaas, dit is voor mij de eerste keer. „Kijk!" legt de jongste kleindochter uit. „Jij speelt oma!" Een oud vrouwtje met een grijze knot en een brilletje moet nu twee kleine meisjes achterna zitten. Ik doe mijn best, jaag de kinderen voortdurend in de hek ken en verlies dit spel totaal. Ik mag het nog één keer proberen, maar het resultaat is zo slecht dat de oudste kleindochter zuchtend beslist dat het zo wel genoeg is. „Je hebt je best gedaan, oma!" Zeker. Ze hebben ook hun best gedaan. Ze hebben mijn oppas- bezoek serieus genomen en heb ben bedacht wat hun omaatje nou eens leuk zou vinden. En toen een mooi programma ver zonnen om mij te amuseren. Ik krijg een knuffel en dan pak ken beide dames hun telefoontjes en verzinken ze zwijgend in hun eigen wereld. Ik neurie zachtjes een oud liedje, een van de favorieten uit de tijd dat ik ze nog in slaap zong. Maar het is midden op de dag. Mijn oude Nokia kan alleen bel len en gebeld worden. De ruimte in de tijd tussen mijn kleinkin deren en mij wordt steeds groter. Maar zolang ze nog een speciaal oppasprogramma voor mij be denken, zit het nog wel goed... Het is ongehoord, stellen Vaticaan- watchers: een kardinaal die in het openbaar kritiek levert op de paus en collega-bisschoppen. „Dit ge tuigt van moed. De kardinaal zegt wat hij vindt", stelt Paul van Geest, hoogleraar kerkgeschiedenis aan de Universiteit Tilburg. Het moet de baas van de Rooms-Katholieke Kerk in Nederland dus hoog zitten. Afgelopen maandag publiceerde de Amerikaanse website National Catholic Register een Engelstalig opiniestuk van Eijk, waarin hij paus Franciscus ervan beschuldigt 'de eenheid van de kerk in gevaar te brengen' en zelfs op te schuiven naar 'afvalligheid van de waarheid'. Eijk refereert aan een catechis mustekst, waarin staat dat de terug keer van Christus op aarde vooraf gegaan zal worden door een laatste beproeving: 'een religieus bedrog dat de mens een oplossing voor zijn problemen lijkt te bieden, met als prijs afValligheid van het geloof. Waar het artikel om draait? Duitse bisschoppen zijn het onder ling oneens of protestantse echtge noten van katholieken wel of niet de eucharistie mogen ontvangen: de hostie en wijn (als symbool van het lichaam en bloed van Christus) tijdens een dienst. Tegenstanders vroegen om een oordeel van paus Franciscus, maar die reageerde dat de Duitse bisschoppen het onder ling maar eens moeten worden. „Dat antwoord van de Heilige Vader is volstrekt onbegrijpelijk", i Nederlandse kardinaal kapittelt paus om zijn losse omgang met doctrine schrijft Eijk. Hij schaart zich in het kamp van de tegenstanders; de ka tholieke leer verbiedt een dergelijke eucharistie volgens hem. Dat geldt ook, schrijft Eijk, voor het zegenen van homoseksuele re laties. Sommige kardinalen zouden daar open voor staan. „Dat staat recht tegenover de doctrine van de kerk, gebaseerd op de Heilige Schrift, dat het huwelijk alleen be staat tussen man en vrouw." Ook in die discussie zorgt de paus voor 'verwarring'. „Kardinaal Eijk is er oprecht van overtuigd dat de nieuwlichters die onder deze paus de ruimte krijgen, voor een crisis in de kerk gaan zor gen", zegt cultuurtheoloog Frank Bosman. Eijk staat bekend als een conservatief. „Hij schaart zich nu nog meer bij de groep katholieken die vindt dat de waarheid verde digd moet worden." Kamergeleerde De Tilburgse hoogleraar Van Geest, die de kardinaal goed kent: „Eijk is een kamergeleerde, de paus is een man van de praktijk. Die werelden botsen hier. Ik vind de woorden die Eijk kiest zwaar, maar je kunt hem niet verwijten dat hij een verbor gen agenda heeft." De kardinaal grijpt in zijn artikel terug op heksten van (historische) katholieke geschriften en stelt dat afwijken daarvan kan leiden tot af valligheid. Die denkwijze wordt bekritiseerd als hij wordt gebruikt door salafistische imams, die vast houden aan een letterlijke uitleg van de Koran. Bosman: „Al het fun damentalisme heeft een paradox in zich: uit onvrede met de moderne tijd teruggrijpen op een geïdeali seerd verleden, zonder daarbij mo derne verworvenheden te willen opgeven." Kardinaal Eijk wil geen toelichting geven op zijn artikel. UTRECHT Een aantal vleesverwerkende be drijven heeft sulfiet ge bruikt om vlees een verse kleur te geven ter wijl dat niet mag. De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) ontdekte dat via een inspectie bij een producent van diep- vriesgehakt. Er is 200 ton gehakt uit de han del gehaald. De NVWA deed onderzoek na een melding over vlees dat sulfiet zou bevatten. Het onderzoek leidde daarnaast naar andere bedrijven. De NVWA bij dertien van de 21 on derzochte vleesverwer kers sulfiet aan in het vlees. Zij krijgen een boete. Van de bezochte bedrijven gaf het me rendeel direct toe sul fiet in gehakt en ge- haktproducten te heb ben gebruikt. Bij hen werd het vlees in beslag genomen en vernietigd. Bij andere bedrijven ga ven de in het NVWA- lab onderzochte mon sters de doorslag. woensdag 9 mei 2018 GO Zoals laatst: „Wij zijn allebei een „Wil je nog een keer lunchen?" Eijk tart paus om hosties en homo's Cyril Rosman Utrecht/Vaticaanstad Kardinaal Wim Eijk: „Het antwoord van de Heilige Vader is volstrekt onbegrijpelijk." fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15