II Speciale kliniek sluit de deuren baldErman.nl De goedkoopste met vertrekgaranties! boldErman.nl 13 Bij vluchtelingen die naar Nederland komen, is de kans op depressie of posttraumatische stress tot drie keer hoger dan bij Nederlanders. Dat zegt Evert Bloemen, arts bij het Utrechtse expertisecentrum voor gezondheidsverschillen Pha- ros, naar aanleiding van de 'aan slag' afgelopen weekeinde in Den Haag. Daar stak de 31-jarige Syri sche statushouder Malek F. drie personen neer. Bloemen maakt zich zorgen over het niet meer financieren van een tolk voor cliënten van GGZ-instellingen. „Taal is het enige dat je hebt als hulpverlener bij het behandelen van psychi sche klachten. GGZ-instellingen hebben het financieel al moeilijk en dan moeten ze ook nog tolken betalen. Het gebeurt dan dat ie mand wordt doorverwezen naar een hulpverlener die Arabisch spreekt, maar daardoor zie je de wachtlijst bij die hulpverleners weer groeien." Eén tot twee op de tien status houders krijgt te maken met de pressie of posttraumatische stress, constateert Bloemen. „Het hangt van veel factoren af of die ziekte uitdooft of doorzet. Wat in Den Haag is gebeurd, is van een andere categorie. In dit geval zou het ook een psychose kunnen zijn ge weest, maar dat is speculeren. „Zeker is dat mensen uit deze doelgroepen twee tot drie keer zo veel meer kans hebben op psychi sche problemen dan hier geboren Nederlanders die niet met oorlog te maken hebben gehad. Hoewel de problemen niet alleen ont staan door de oorlog. Het heeft ook te maken met migratie. Met het loslaten van alles: familiever banden, bezittingen, werk. Als het goed gaat met het settelen, kan dat ook weer over gaan. Daar naast is het heel persoonlijk hoe iemand zich ontwikkelt. Je moet je ook altijd afVragen hoe iemand was in het land van herkomst. Was iemand toen ook al labieler? Je moetje ook altijd afvragen hoe iemand was in het land van herkomst „Gewelddadige uitingen van asielzoekers kunnen soms door een psychiatrisch ziektebeeld ko men. Het kan ook een wanhoops daad zijn. Het aantal zelfmoorden onder asielzoekers is ook hoger dan onder andere groepen." De vraag is of de opvang van vluchtelingen met psychische problemen adequaat is geregeld. „Het is beleid om ook deze doel groep zo veel mogelijk via de re guliere kanalen op te vangen. Het grote probleem is wel dat de tolk voor de GGZ-instellingen sinds 2012 niet meer wordt gefinancierd door de overheid. Je kan geen bloed onderzoeken of een rönt genfoto maken. Je moet praten. „Daarnaast blijft hulp bieden altijd heel delicaat. Iemand die geen hulp wil, kun je niet dwin gen. Die autonomie is in Neder land heel belangrijk. „Hulp aan deze doelgroep hoeft niet altijd gespecialiseerd te zijn. Het zo vroeg mogelijk signaleren van problemen is wel van levens belang. We hebben nu samen met de Vereniging Nederlandse Ge meenten en GGD een programma om de hulp aan vluchtelingen een impuls te geven. Daarbij is aan dacht voor vroege signalering van psychische klachten belangrijk." De Phoenix-kliniek in Wolf heze gaat per 1 oktober dicht. „De afdeling bestond ooit uit 32 bedden, maar de toestroom nam sterk af. Daardoor waren er uiteindelijk nog maar ge middeld twee bedden bezet door de doelgroep", stelt een woordvoerder van zorginstel ling Pro Persona, waar de kli niek onder valt. Phoenix was de enige kli niek in Nederland die zich specifiek richtte op asielzoe kers en statushouders met zware psychische problemen en waar de patiënten ook in tern konden verblijven. De kliniek werd dertig jaar gele den geopend vanwege de psychische problemen waar mee de toenmalige boot vluchtelingen uit Vietnam kampten. Later kwamen daar andere oorlogsvluchtelingen bij: Afghanen, Somaliërs. „Mensen met existentiële problemen, van wie het huis is gebombardeerd, van wie het gezin dood is, van wie de familie is verspreid", zei een behandelaar van de kliniek eerder in deze krant. Maar 'het accent komt steeds meer op het behande len van de patiënten in een thuissituatie te liggen', stelde de organisatie in april, toen de sluiting van de kliniek be kend werd. Ook zou de zorg voor vluchtelingen de laatste jaren beter zijn ingebed bij reguliere GGZ-instellingen. 5 www.bolderman.nl 5-daagse Stedenreis Berlijn 10 dagen Tossa de Mar, all-inclusive 8 dagen Verrassend Denemarken 7 dagen Het Loiredal, de tuin van Frankrijk 8 dagen De Engelse Rivièra 10 dagen Rome en Florence woensdag 9 mei 2018 GO Malek F. gooide eerder dit jaar zijn huisraad uit het raam. De man, die verward zou zijn, stak zaterdag drie mensen neer. fotodistricts 'Tolk essentieel bij helpen verwarde asielzoekers' Maaike Kraaijeveld Utrecht/Den Haag —Evert Bloemen, arts bij Pharos De afgelopen vier jaar kwa men tienduizenden asiel zoekers vanuit oorlogsge bied naar Nederland, een groep met een verhoogde kans op psychiatrische pro blemen. Toch sluit de enige daarin gespecialiseerde kli niek dit najaar de deuren. Cyril Rosman Wolfheze v.a. slechts Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. ANVR Brochure en (0318)58 09 58 boekingen: 1 Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten I Vertrekdata: 28 mei Hl, 25 juni 9 juli27 aug10, 24sept etc. Vertrekdata: 2, 30juni/28juli25 aug. Vertrekdata: 19 mei 2,16, 30 juni 14,28 juli 11, 25 aug etc. Vertrekdata: 4,18 juni 2,30 juli 27 aug 10, 24 sept 8 okt etc. Vertrekdata: 19 mei 2,16,30 juni 14, 28 juli 11,25 aug etc. Vertrekdata: 28 mei 11, 25 juni 9, 23 juli 6,20 aug etc.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13