8 WEDEROPBOUW ORKAAN IRMA 94 Over een maand begint op Sint-Maarten het orkaanseizoen. Maar veel huizen die verwoest werden door orkaan Irma zijn nog niet gerepareerd. Nu er geld is vrijgekomen, kan het herstel beginnen. xcuus voor het onge mak'. De tekst be groet de reizigers die aankomen op het Prinses Juliana Inter national Airport. De bezoekers komen Sint-Maarten binnen via een ver edelde partytent, waar de koffers op karren worden binnengebracht. Het lijkt hier net alsof orkaan Irma het ei land recent heeft getroffen. Net buiten de luchthaven ziet het er al heel anders uit. Taxi's, auto's, winkels; het leven gaat zijn normale gang. Is Sint-Maarten de gevolgen van Irma dan toch te boven? Nee, het is schijn, zo wordt duidelijk na de eerste de beste bocht. Daar doemen de gevolgen van de orkaan weer op: tientallen zeilboten liggen op hun kant, sommige onder een dikke laag modder. In een van die boten woont al ruim zes maanden Tom Zimmerman, een muzikant/acteur die al jaren in zijn zeilboot rond Sint-Maarten dob berde. Totdat Irma kwam en zijn boot, zoals hij dat zelf noemt, in een wasmachine terechtkwam en uit eindelijk op de kade werd gesmeten. Daar ligt hij nu nog, en Tom woont er nog steeds, samen met zijn twee katten. Hij was niet verzekerd. Geld om de boot te bergen ontbreekt. „Optreden in hotels kan ik nu niet. In het begin zeiden veel mensen dat ze me zouden helpen, maar niemand doet het." Het is nu ruim een halfjaar gele den dat Irma, een orkaan met kracht 5, over het eiland raasde. De ravage was enorm; 90 procent van de hui zen en gebouwen werd geraakt. In totaal vielen er negen doden (een op het Nederlandse deel en acht aan de Franse kant). Veel puin is inmiddels opge ruimd, maar er is nog een hoop te doen. Tientallen boten en containers liggen nog steeds op plekken waar ze niet thuishoren. Huizen en hotels zijn nog altijd kapot, de ramen dichtgetimmerd. Vooral aan de Franse kant lijkt nog weinig te zijn gebeurd. Sommige plaatsen zien eruit als een 'ghost town'. Corruptie Het heeft lang geduurd voordat het geld voor de wederopbouw vrij kwam. Eerst moest premier William Marlin verdwijnen, omdat hij niet wilde voldoen aan de eisen van de Nederlandse regering. Die wilde een 'integriteitskamer' om corruptie te gen te gaan, en deugdelijke grens controles. Marlin is vertrokken en vorige week ondertekende staatsse cretaris Raymond Knops in Was- Veel mensen zeiden dat ze me zouden helpen, maar niemand doet het hington een overeenkomst. Daardoor komt nu de eerste 110 miljoen be schikbaar van in totaal 550 miljoen euro. Bewoners smachten al maanden dinsdag 8 mei 2018 GO Sint-Maarten begint aan herstel, Maanden na Ofc- de orkaan is de schade nog goed zichtbaar. ;4 -- - -- •'©BPw H. ->fr -- ■*.- V- -- v i" A< W r.;K - - 'v>- -V7" v v-Tv 0 met nieuwe orkanen in aantocht Elles de Bruin Philipsburg -Tom Zimmerman, muzikant/acteur Tom Zimmerman woont in zijn gestrande zeilboot.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8