'Broer Syriër trok veelvuldig aan de bel Columnist Özcan Akyol weigert nominatie voor Pim Fortuyn prijs 3 dgn Den Bosch 5 Murat Isikwint de Libris-prijs Steun voor atoomakkoord Twee tieners overvaren Parate eenheid is het even beu VERWARD De naam van F., die zondagmid dag nog blinkend schoon en goed leesbaar op het bellentableau bij zijn flat stond, is doorgekrast. Alsof zijn bestaan er in het grote appartementencomplex, waar hij een aantal jaren woonde, moest worden uitgewist. Om zo snel mogelijk zijn daad te vergeten. Maar het helpt niet. Zijn mede flatbewoners praten daags na de afschuwelijke steekpartij waarbij drie mensen ernstig gewond raak ten, over niets anders. Hoe kon Malek F., de 31-jarige Syriër van Palestijnse afkomst, weer vrij zijn? Het incident van 2 februari, toen hij zijn huisraad op straat gooide en waarbij het uren duurde voor een onderhandelaar grip op hem kreeg, staat nog in hun geheugen gegrift. Hij werd met een zak over zijn hoofd afgevoerd. „Hoe kan het, dat zo iemand gewoon weer terugkomt in zijn huis? Omdat hij beter was? Duidelijk niet", zegt ie mand uit de flat. „Het is vreselijk wat hij heeft gedaan. Dat is duide lijk. Maar waarom wordt er niet beter voor zo iemand gezorgd?" zegt Ineke, een andere bewoner uit de flat. Niemand van de flatbewoners lijkt er nog rekening mee te houden dat Malek een terroristi sche aanslag wilde plegen, ook al riep hij nog zo hard 'Allahu akbar' en sluit de politie nog niets uit. Ook Angela, een actieve bewoon ster, denkt niet aan een terreur daad. Zij zag hem vorige week zit ten op het bankje voor het appar tementencomplex in het centrum van Den Haag. „Hij sprak in zich zelf en lachte. Ik maakte me zor gen. Het zag er echt niet goed uit. Ik durfde hem niet aan te spreken. Maar als ik weet wat ik nu weet, dan was ik in elk geval naar zijn broer gestapt om te vragen of hij ook zag dat er hulp nodig was." Die broer woont in hetzelfde appartementencomplex als Malek. Geregeld zou hij sindsdien voor Malek om hulp hebben gevraagd bij GGZ-instelling Parnassia, vertelt Angela. Ook een andere buurman zegt dat: „Een paar dagen geleden nog. Hij belde meerdere keren. 'Help nou, help nou. Hij heeft hulp nodig." De politie houdt nadrukkelijk rekening met alle scenario's. Ook met terrorisme. F. wordt door de politie verhoord over zijn motief en zijn achtergronden. Hij blijft nog minstens veertien dagen in voorarrest. Behandeling GGZ-instelling Parnassia kan niets zeggen. Ze kan niet bevesti gen of het klopt of de broer om hulp smeekte. Evenmin mogen ze om privacyredenen zeggen of hij onder behandeling stond. Parnassia-woordvoerder Erny Grootveld begrijpt de zorgen uit de flat. Maar ze waarschuwt ook: „Vrijheid is een heel groot goed in Nederland. We kunnen niet zo maar iemand uit huis plaatsen. Gedwongen iemand opnemen kan alleen als je een gevaar bent voor jezelf of je omgeving. In de jaren 60, toen we dit in Nederland met elkaar afspraken, werden nog wel eens mensen opgenomen die nu gewoon thuis zouden blijven, een baan en een gezin zouden hebben. Uit onderzoek blijkt dat hulp thuis sneller tot herstel leidt." zaken verzwijgen of met de mantel der liefde bedekken. De overheid heeft de dure plicht betrouwbaar te zijn." „Het effect is hetzelfde. Er zijn drie onschuldige burgers zwaargewond. Dat is een ernstig incident. Alleen is terrorisme een ongelooflijk beladen politieke term. Het is het ergste label dat we ergens op kunnen plakken. Als mensen erop uit zijn om ons te ver moorden vanuit een bepaald superio- riteitsdenken, wordt dat anders be leefd dan iemand die door een psy chose mensen aanvalt. Het is wel een ingewikkelde tijd. Er is veel geweld door eenlingen. In Munster reed een man in op een vol terras. Hij had een psychose, maar het is wel dezelfde methode als terroristen hebben ge bruikt. Soms is het puzzelen welk eti ket je erop moet plakken." TWITTER DEVENTER De nominatie van columnist en schrijver Özcan Akyol voor de Pim Fortuyn Prijs 2018 heeft geleid tot een hausse aan kritiek vanuit rechts-extre- mistische én linkse hoek. De schrijver uit Deventer heeft de jury per e-mail laten weten zich terug te trekken voor de nomina tie. „Ik ben de jury zeer erkentelijk voor de nominatie, maar ik denk dat de andere genomineerden meer in aanmerking komen voor deze prijs, omdat ze het gedachte goed van Fortuyn beter versprei den", aldus Akyol. Via Facebook, Twitter en andere kanalen krijgt de schrijver een la ding kritiek over zich heen. Zo zou hij zich moeten distantiëren van de prijs, zou hij een nestbevuiler zijn en zou hij niet in aanmerking mogen komen omdat hij 'tegen de islam' is. „De prijs is verbindend bedoeld, maar leidt helaas tot polarisering. Ik wil niet dat die giftige dynamiek de prijs besmet." Naast Akyol zijn ook hoofdre dacteur Esther Voet van het Nieuw Israëlitisch Weekblad, directeur van De Balie Youri Albrecht en colum nist Theodor Holman voorgedra gen. Akyol is genomineerd voor de prijs omdat hij volgens jurylid Joost Eerdmans 'al jaren onver bloemd en autonoom over de multiculturele samenleving' schrijft. De Pim Fortuyn Prijs is een jaarlijkse prijs voor de meest Fortuynistische persoon in Neder land. De winnaar moet een strijder zijn voor het vrije woord. www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 70cPg Giethoorn diner 4 dagen Brabant**** dinsdag 8 mei 2018 Wat er in het hoofd omging van de 31-jarige Malek F., de Syri sche statushouder die zaterdag drie mensen neerstak in Den Haag, is een raadsel. Maar alles wijst erop dat de man getrau matiseerd was. Zijn vader ver dronk bij zijn vlucht uit Syrië. Zijn broer zou talloze malen om hulp hebben gevraagd. Maaike Kraaijeveld Jorina Haspels Den Haag AMSTERDAM Murat Isik heeft met zijn boek l/l/ees onzichtbaar de Libris Lite ratuur Prijs 2018 gewon nen, de belangrijke onder scheiding voor de beste oorspronkelijk Nederlands talige roman van het afge lopen jaar. l/l/ees onzicht baar gaat over een Turkse jongen die opgroeit in de Bijlmer en zijn familie. Isik ontvangt een bedrag van 50.000 euro en een bron zen legpenning. BERLIJN Duitsland en Frankrijk zijn niet van plan zich terug te trekken uit de nucleaire deal met Iran, on geacht wat de VS binnen kort besluiten. De Duitse minister van Buitenlandse Zaken waarschuwt voor 'escalatie' als de atoom overeenkomst sneuvelt. Iran beloofde in 2015 het eigen atoomprogramma af te bouwen in ruil voor het intrekken van sancties. Wat is eigenlijk het verschil tussen een terrorist die drie mensen neer steekt, of een verwarde man? LEMMER Twee tieners zijn in hun rubberboot in jacht haven De Brekken bij Lem mer ernstig gewond ge raakt nadat zij werden overvaren door een speed boot. De 19-jarige schipper uit Lemmer vluchtte na de aanvaring, maar kon op aanwijzing van getuigen worden achterhaald en aangehouden. Ze doen hun best, de politiemensen van het Team Parate Eenheid. Op Twitter serieus ant woord geven. Maar toen twitteraar @Hamassho- les blééf drammen dat de politie moet toegeven dat de Haagse aanvaller een terrorist is, was het team het zat. Ze zette een foto van een rol alu miniumfolie op Twitter: 'Hier wat materiaal om een hoedje te vouwen'. Humor? De een vond het priceless', de ander 'politie-onwaardig'. FOTO ROB VOSS Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Voor maar: Proef een echte Bossche Bol en bewonder de prachtige Sint-Janskathedraal! 2 nachten in 4* Mövenpick 's Hertogenbosch (8,3) 2 keer uitgebreid ontbijtbuffet Incl. welkomstdrankje, gebruik sauna en wifi Aankomsten t/m aug. Betaal pas bij aankomst! 3* Hajé Hotel Heerenveen (7,5) 4* Kloosterhotel Willibrordhaeghe (8,0) 2 nachten incl. ontbijt en wifi 3 nachten incl. uitgebreid ontbijt lx 2-gangen diner Gratis wifi en parkeren lx rondvaart Giethoorn 3 7i" Aankomsten t/m augustus iF»™

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5