Blijf weg bij noodtoestand Energie staat hoog op agenda nieuw college Zuur Tbs met dwangverpleging voor stekende Oostburger 2 In het nieuwe crematorium in Goes vonden gisteren de eerste crematies plaats. Eigenaar Dela wil er maatwerk bieden. CREMATORIUM NIEUW IN GOES Commentaar De Zeeuwse hulpdiensten moesten gisteren aan de bak in Hulst. Een zwangere vrouw kreeg er een hartstilstand. Zij werd gereanimeerd en onderging een spoedkeizer- snede. De uitkomst van deze extreme medische noodtoestand was gisteravond nog zeer ongewis. Maar zeker is al, dat er iets fout ging. Dat ligt niet aan de hulpverleners. Dat ligt aan om standers. De politie klaagt over een drone die boven het ge bied vloog om opnamen te maken en over ander ramptoerisme. Dit is alleen maar uit te leggen als ziekelijke nieuwsgierigheid. Het incident met de drone in Hulst is geen uitzondering. De hulpdiensten hebben wel vaker last van dit soort gevaarlijke en ongepaste belangstelling. Gevaarlijk, omdat een drone een traumahelikopter kan beschadigen. Met mogelijk rampzalige gevolgen. Ongepast, omdat het spieden met een drone een in breuk is op de persoonlijke levenssfeer van alle betrokkenen. Zij worden op een uiterst kwetsbaar moment gefilmd. De slachtoffers in een mogelijk ontluisterende toestand, de hulp verleners in het vuur van de redding. In deze omstandigheden moet iedereen op gepaste afstand blijven. Sommige bezitters van drones zijn kennelijk zo onder de in druk van de technische mogelijkheden van hun speeltje, dat zij de basisregels van privacy vergeten. Het wordt tijd dat elke drone wordt geregistreerd en dat ze allemaal een volgsignaal gaan uitzenden. Dan kunnen dit soort domme bezitters worden gestraft. Ziekelijke nieuwsgierigheid voor spoedkeizersnede in bakkerij te Hulst Nieuwkomer Groenlinks drukt een duidelijk zichtbare stempel op het beleid in de gemeente Schou- wen-Duiveland. De coalitie met partners LSD, CDA/CU en SGP maakt de komende vier jaar serieus werk van de energietransitie. „De afgelopen jaren hebben we daar onze ogen voor gesloten", zegt coalitieleider Robbert Lievense (LSD) over de samenwerking met de WD in het college. „We hadden alleen het energieneutraal zijn in 2040 als doel op zich gesteld. Maar het gaat om méér dan dat. Die dy namiek is er nu wel in gekomen." Wél wordt in het collegepro gramma bij voorbaat op de rem ge trapt voor de plaatsing van nieuwe windmolens. Alleen initiatieven op de dammen en Deltawerken zijn nog bespreekbaar. De focus ligt bij getijde- en zonne-energie op da ken. In eerste instantie wordt voor zonnepanelen gezocht naar grote dakoppervlakten. De volgende stap is een zonnepark op braakliggende percelen, bedrijventerreinen en ALMANAK Hij kan wel eens wat zuur reage ren, die Vlissingse collega. Een mopperkont, vinden sommigen van zijn kantoorgenoten. Zijn chef reageerde dan ook verbaasd toen hij over zijn knieproblemen vertelde. Slijtage, was het verdict van de orthopeed. Opereren was zijn advies. Maar om de periode De dynamiek is er nu wel in gekomen (pas als laatste optie) landbouw grond. Daarnaast moeten alle nieuw te bouwen woning 'van het gas af en wil het nieuwe college elektrisch rijden stimuleren. ZEELAND6 tot aan die operatie te overbrug gen kon de patiënt een injectie krijgen om zijn klachten te ver minderen. „Wat zit er dan in die spuit", wilde de chef weten. „Een lichaamseigen zuur", was het antwoord. „Zuur?", vroeg hij ver baasd. „Daar heb jij toch meer dan genoeg van?" Goede cijfers voor Eilandzorg Wandeling langs struikelstenen Meerijd-app wordt nog niet gevonden KAPELLE Franse prijs voor Elly van der Sanden Stratenmakers zijn maandagoch tend druk in de weer om de laatste hand te leggen aan het parkeerter rein van het nieuwe crematorium Het Zeeuwse Land in Goes. „We hebben ze gevraagd uiterlijk om elf uur klaar te zijn", zegt locatiemana ger Margit Mijnsbergen. „Straks vindt de allereerste crematie plaats." Dat maakt het tot een spannende dag voor de twaalf medewerkers van het crematorium aan de Nan- senbaan. Vrijwel allemaal werkten ze tot voor kort nog in een heel an dere branche. De zorg, bijvoor beeld, of zelfs bij een woningcorpo ratie. De afgelopen maanden heb ben ze ervaring opgedaan bij an dere crematoria van Dela. Dat de uitvaartonderneming in Goes haar 21ste crematorium opent, is volgens Mijnsbergen niet vreemd. Inwo ners moesten relatief ver reizen voor een dergelijke voorziening. „Tussen Middelburg en Bergen op Zoom was er niets, een afstand van zestig kilometer. Dat komt bijna nergens anders voor." Een rondleiding door het ge bouw leidt langs onder meer de sfeervol ingerichte grote aula, waar groen de hoofdkleur is. Op geen en kele wijze is hier te zien of te horen dat het crematorium pal langs de A58 ligt. Dat is op het eerste oog misschien niet de meest charmante locatie, maar het was volgens de lo catiemanager een bewuste keuze. Dela stelt een goede bereikbaarheid voorop. „We willen goed vindbaar zijn, zodat mensen hier in alle rust naartoe kunnen komen", legt Mijnsbergen uit. Het gebouw is met groen omkleed. Het crematorium, waar overigens nooit twee crematies tegelijk zullen plaatsvinden of zelfs maar overlap pen, bevat verder onder meer een huiskamer (waar kleine gezel schappen de plechtigheid kunnen houden), familiekamers en verzor gingsruimtes. Het doet immers ook dienst als uitvaartcentrum. Een sleutelkamer biedt nabestaanden Hield opa van mosselen? Waarom serveren we die dan niet? de mogelijkheid ook 's avonds en 's nachts aan wezig te zijn. Verder is er een professionele keu ken, iets waar het mo derne crematorium haast niet meer zonder kan. Er wordt immers lang niet altijd meer kof fie met een plak cake ge serveerd. Soms willen mensen met champagne proosten op de overle dene. Of oesters eten. Mijnsbergen vertelt: „Ik besprak een keer de uit vaart met een familie toen er plots werd gezegd dat opa zo van mosselen De 37-jarige D. B. uit Oostburg, die ervan werd verdacht op 5 augustus vorig jaar een medebewoner van een woning voor beschermd wo nen in Oostburg met een mes in diens borst te hebben gestoken, is daarvoor gisteren veroordeeld tot tbs met dwangverpleging. De rechtbank oordeelde dat de man ontoerekeningsvatbaar moet worden geacht en dat er geen an dere mogelijkheden dan de dwang verpleging voorhanden zijn. Het vonnis was conform de eis. B. en het slachtoffer kenden el kaar al meer dan tien jaar en waren eigenlijk best goede vrienden. Al leen hield B. zich niet aan de werk zaamheden die hij in de woning moest verrichten, zoals toiletcor vee. Het slachtoffer uitte regelmatig zijn ongenoegen daarover. Hartzakje Die 5e augustus was het weer eens zover. De toiletten waren vies en de opmerkingen van het schreeu wende slachtoffer dat B. nu einde lijk 'die teringzooi' eens moest op ruimen was de bekende druppel. Voor de deur van B.'s kamer ont stond een woordenwisseling en B. stak het slachtoffer met een mes in dienst borst. Het mes miste het hartzakje op een haar na. dinsdag 8 mei 2018 n Marcel Modde Zierikzee - Robbert Lievense, fractievoorzitter LSD Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE Het eens in de drie jaar gehouden cliëntervarings- onderzoek dat Eilandzorg laat uitvoeren, heeft posi tieve cijfers opgeleverd. Cliënten die huishoude lijke hulp krijgen geven een 8,3. Bewoners van De Wieken en Mitt Hem, en vertegenwoordigers van mensen met dementie, delen respectievelijk een 9,2 en 8,1 uit. De rappor ten zijn na te lezen via ei- landzorg.com/klanttevre- denheid. ZIERIKEE Samen met de stichting Struikelstenen Zeeland heeft het Stadhuismu seum in Zierikzee een wandeling langs struikel stenen in Zierikzee in el kaar gezet. De wandeling is vanaf volgende week elke dinsdag te boeken via het museum. Een gids vertelt de verhalen ach ter de stenen, die herin neren aan de wegge voerde Joden tijdens de Tweede Wereldoorlog. Een bijhorend boekje is ook los te koop. VLISSINGEN De door Vlissinger John van de Waeter ontwik kelde meerijdapp Klokan is nog niet massaal gevon den door Zeeuwen. Van de Waeter hoopte dat veel bezoekers van het Bevrij dingsfestival al met elkaar zouden meerijden om naar het festival te gaan en weer thuis te komen, maar de app is mondjes maat gebruikt. „We heb ben enorm veel flyers aan de man gebracht, dus ho pelijk wordt de app in de nabije toekomst massaal gebruikt." De Kapelse kunstenaar Elly van der Sanden is in Zuid-Frankrijk in de prijzen gevallen met één van haar werken. Tijdens de acht tiende editie van het Salon de peinture et de sculpture behaalde zij met haar sculptuur Bouche (De Mond) de Prix de l'Associa- tion Vie Tamines. Van der Sanden was zowel met haar sculpturen als met haar pastelschilderijen van de partij in Sauveterre. Meer dan Rob Paardekam Goes - Margit Mijnsbergen, locatiemanager Ad Roos Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 52