Biervliet viert vertrek Spanjaarden uit stad Twaalf vrijwilligers willen in Hulst wel Schuldhulpmaatje worden 7 BASTIONSTRAAT HUIZENBOEK Een bijzondere straat is het altijd al geweest, de Bastionstraat in Axel. Met een Bastionfeest zet de straat zich weer in de schijnwerpers, met dank aan Chris Lievaart van nummer 31. zv Chris woont er 'pas' sinds 2003. Hij en zijn vrouw komen uit Arnhem. „Na mijn pensionering stelden wij ons de vraag: 'Blijven we in Arnhem of gaan we naar onze dochter, haar man en de kleinkin deren?' Zij woonden al in Axel, hier recht tegenover." Gehecht aan de grote stad, Chris werkte als technisch directeur van de opera in Amsterdam en als schouwburgdirecteur in Hengelo, was de overgang naar Zeeuws- Vlaanderen toch niet zo groot. „Met Gent en Antwerpen op een halfuur rijden." En waar je ook woont, overal valt wel wat te ontdekken, zeker in de Bastionstraat, ondervond Chris al snel. Op zolder stuitte hij 'bij toe val' op een in het hout gekerfde handtekening. Die bleek van de timmerman die aan het huis had gewerkt. Bij het schoonmaken van de gevel kwam nog iets speciaals tevoorschijn, de tekst 'Drogerijen en Verfwaren'. Chris' nieuwsgierigheid was ge wekt. Hij moest meer weten van de geschiedenis van zijn woning én de Bastionstraat. „Axel was lang een verkeersknooppunt", diept hij op, „met een stoomtramverbin ding en de spoorlijn Terneuzen- Mechelen. De Bastionstraat liep naar het station. Ideaal voor de winkeliers. Zo kwam F. Dieleman hier ook, in 1913, met een drogiste rij en verfhandel." Fröbelschool Een fraai vormgegeven boek op A4-formaat komt op tafel, met name over Bastionstraat 31, en nog één, een heel nieuw boek. Chris kan niet stil zitten. Het nieuwe boek met veel bouwtekeningen en foto's, waarin alle huizen en (oud)bewoners van de Bastions- De Bastionstraat liep naar het station. Ideaal voor de winkeliers traat aan bod komen, is dé aanlei ding voor het driedaags Bastion- feest. Met als centraal thema de kleuterschool, de fröbelschool, die vanaf 1910 op nummer 32 was ge vestigd. De fröbelschool, nu een schuur en recent helemaal opgeknapt, vertelt het verhaal van de man die de Bastionstraat 'maakte', metse laar Jacob Andries van Hoeve. Chris spreekt met ontzag over hem. Van Hoeve kocht begin vo rige eeuw land aan de nog groten deels lege straat. Hij bouwde er meerdere stijlvolle woningen. Chris: „In 1910 was hij daarmee klaar én rijk. Zelf kinderloos wilde hij met zijn vrouw iets betekenen voor de kinderen in Axel. Zo is de fröbelschool ontstaan. Ieder kind vanaf twee jaar, later vanaf drie jaar, tot zes jaar was welkom. Ge loof speelde geen rol. En wie het schoolgeld niet kon betalen, mocht toch komen." Over de school en Bastionstraat valt veel te melden. Op het Basti onfeest is het hele verhaal te vol gen, met elke dag van 11.00 tot 17.00 uur een expositie in de straat en één in de voormalige fröbel school, boekverkoop, kinderani matie en donderdag om 15.00 uur een optreden van poppenkastspe ler Joop van der Putten (die korte tijd een theater had in de school), muzikant Tonnie Gommers en verhalenvertelster Sankie Koster. De Bastionstraat komt drie dagen weer helemaal tot leven. BIERVLIET Drie dagen lang viert Biervliet feest met een historisch tintje. Van morgen tot en met vrij dag worden de jaarlijkse Geuzen- feesten gehouden. Met de Geuzenfeesten viert Bier vliet dat de Spanjaarden 445 jaar geleden uit de stad werden ver dreven, met hulp van de Geuzen. De hele stad viert feest en dus is er voor elk wat wils. De aftrap is morgen om 14.00 uur met een door de Zonnebloem georgani seerde seniorenmiddag, 's Avonds is er vanaf 18.30 uur een stadsloop voor de sportievelingen en voor de feestbeesten een afsluitend feest bij 't Harinkje. Met Hemelvaart kan er proefgere- den worden op elektrische moto ren en kartbikes. De Motor Vrien den Biervliet houden daarnaast hun jaarlijkse Haringrit vanaf 9.00 uur. Ook is er een spelkamp voor volwassenen, om 14.00 uur, en er zijn gedurende de dag verschil lende optredens. Op vrijdag is er voor de vroege vogels vanaf 8.00 uur een rom melmarkt en braderie, die de op maat vormen tot een dag vol spel letjes en optredens. Kinderen kunnen 's middags meedoen met spelkamp en touw trekken. De Stichting Schuldhulpverlening Hulst is vanaf morgen een feit. Dan wordt de openingsakte onderte kend bij de notaris. Medio septem ber zal de stichting operationeel zijn. Stichting Schuldhulpverlening Hulst is een voortvloeisel van stich ting Schuldhulpmaatje. Die is actief in meer dan honderd gemeenten. De stichting voorziet in maatjes. Die ondersteunen Hulstenaren die (mogelijk) in de schuldhulpverle ning terechtkomen, bijvoorbeeld door hen meer inzichten te geven in hun inkomsten- en uitgavenpa troon. Ze werken samen met pro fessionele schuldhulpverleners, maar ook met bijvoorbeeld wijk verpleegkundigen. Volgens bestuurslid Alex Egger- mont hebben al twaalf vrijwilligers zich aangemeld met de wens Maatje te worden. Het is echter geen uitgemaakte zaak dat zij ook worden uitgekozen. Eggermont: „Ze moeten eerst een pittig traject doorlopen, leren hoe ze met men sen moeten omgaan. De maatjes moeten de mensen leren zelfred- zaam te worden. Ze mogen wel hel pen, maar niet alles voorkauwen." Eggermont is tevens secretaris van stichting De Melkkan, die arme mensen helpt door bijvoor beeld kleding voor hen in te zame len. „Toen ik daar vertelde dat ook in Hulst Schuldhulpmaatjes ko men, hadden al minstens veertien mensen interesse." Er zijn, volgens cijfers van de landelijke stichting Schuldhulpmaatje, in potentie nog veel meer Hulstenaren die onder steuning kunnen gebruiken. „Twintig procent van de inwoners behoort tot de drie grootste risico groepen", zegt Eggermont. Schuldhulpverlening Hulst werkt aan een beleidsplan dat waarschijnlijk vanaf september uit gevoerd kan worden. dinsdag 8 mei 2018 Drie dagen volop feest in de straat Harmen van der Werf Axel - Chris Lievaart Bob Maes Hulst Chris Lievaart heeft alle woningen van de Bastionstraat beschreven, rechts van hem met vlag zijn eigen woning met de tekst 'Drogerijen en Verfwaren', fotocamileschelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 51