Armenië hoopt vandaag op positief einde fluwelen revolutie 4 COMPLOT-ONDERZOEKER WANTROUWEN De verdachte is een Syrische vluch teling die 'allahu akbar' schreeuwde en volgens ooggetuigen probeerde iemands keel door te snijden. Terro rismedeskundige en complot expert Jelle van Buuren van de Uni versiteit Leiden snapt dat mensen meteen aan een terroristische aan slag denken. „Dit is wat wij op ons netvlies hebben van vorige aansla gen. Dus die eerste associatie is helemaal niet onlogisch." De politie en de gemeente Den Haag gaven al snel een ander signaal af. Burgemeester Pauline Krikke noemde de 31-jarige verdachte Ma- lek F. 'een verwarde man'. „Op dit moment zijn er geen signalen dat er meer speelt dan dit", zei ze. Haar verklaring leidde tot grote twijfel en discussies op sociale media, zoals op Twitter: „In hoeveel bochten moet je je kronkelen om de boel te baga telliseren?" Top Volgens Van Buuren heeft het alles te maken met een heersend wan trouwen tegen de autoriteiten. „Een deel van de bevolking betwij felt direct wat de overheid verklaart, zeker als het gaat om jihadisme, terreur en de islam. Het frame wordt meteen getrokken dat de linkse elite niet wil erkennen dat de islam gewelddadig is. Wat je als overheid ook zegt, tegen dat wan trouwen valt niet op te communice ren." „Toen de identiteit bekend was, heeft de politie als eerste in de sys temen gekeken. Daar rolde dit uit: hij stond bekend als een man die verward gedrag vertoont en voor wie de politie om die reden eerder moest uitrukken. Dat is het eerste harde feit dat je in handen hebt. Het is goed dat dit meteen naar buiten is gebracht. Iedereen wil weten wat er aan de hand is. Tegelijkertijd is het maar een deel van het verhaal." „Nee, dus het is zeer terecht dat de politie daar onderzoek naar doet. Terecht dat er een instap in zijn huis is gedaan, en dat de beelden worden bekeken. Wie weet stond hij de Stomste is om zaken te verzwijgen of met de mantel der liefde te bedekken laatste tijd wel onder invloed van een radicale club, of blijkt uit zijn inter netgedrag dat hij zich heeft onderge dompeld in IS-propaganda. Maar dat zijn zaken waar je niet binnen vijf minuten een antwoord op hebt, dus die kun je ook niet meteen commu niceren." „Complottheorieën ontstaan altijd rond ingrijpende gebeurtenissen. Ik moet denken aan de verklaring van Klaas de Vries na de moord op Pim Fortuyn. Stuntelig las hij vanaf een briefje voor dat er geen enkele infor matie bekend was dat er iets stond te gebeuren. En dat de moord het werk van een eenling was. Dat wekte een golf van wantrouwen. Hoe kun je dat zo snel concluderen? Soms is het lo gisch dat het wantrouwen wordt ge voed. Het stomste dat je kunt doen, is Óf het wordt een feestdag waarop het oude, door Sovjetpraktijken ge gijzelde parlement een nieuwe weg inslaat met een nieuwe populaire premier. Óf het wordt een dag van frustratie en geweld met alle ri sico's van een burgeroorlog. De meeste Armeniërs verwach ten een positief slot van hun fluwe len revolutie. Al maanden zijn vooral de jonge Armeniërs bezig met hun eigen 1968. Ze hebben ge noeg van een vastgelopen regime dat berucht is vanwege corruptie. De spreekwoordelijke druppel was het voorstel van de inmiddels afgetreden premier Sarkisian zijn mandaat nog eens zo te wijzigen, dat hij toch langer kon aanblijven dan wettelijk was toegestaan. Met uitgebreide bevoegdheden. Vooral voor jonge Armeniërs is dat onverteerbaar. Honderdduizen den van hen waren al geëmigreerd uit hun land, omdat dit falende be wind hen zo weinig te bieden had. De premier was er vooral voor be vriende oligarchen, onder wie ook zijn broer die een grote winkelke ten runt, zo luidde de aanklacht. Het protest begon met blokkades en oproepen de winkels van de an dere Sarkasian te boycotten. De re gering gokte erop dat het vuurtje wel zou doven, maar het omge keerde gebeurde. Het openbare le ven werd volledig platgelegd. Niet alleen door studenten in de hoofd stad, maar door vele beroepsgroe pen in bijna elke grote stad. Ook militairen, politiemannen, onder wijzers en artsen deden mee. Een kookpunt werd bereikt toen het parlement oppositieleider Ni- kol Pasjinjian, het charismatische boegbeeld van de hervormers, niet als premier wilde aanvaarden. Het gevolg: nog meer stakingen en pro testen op het Plein van de Repu bliek in de hoofdstad Jerevan. Vandaag is er een nieuwe stem ming en deze keer zou het wel gaan lukken, klinkt het optimistisch. Alle hoop is gevestigd op oud-jour- nalist Nikol Pasjinjian. dinsdag 8 mei 2018 GO Is de Syrische vluchteling die zaterdag in Den Haag drie men sen neerstak een terrorist of een verwarde man? En waarom hebben sommigen moeite dat laatste te geloven? „Tegen wantrouwen valt niet op te communiceren", meent complot onderzoeker Jelle van Buuren. Koen Voskuil Den Haag Vindt u dat de overheid in dit ge val juist heeft gehandeld? We kunnen ook niet uitsluiten dat het om een terreurdaad ging. -Jelle van Buuren, complot-onderzoeker Universiteit Leiden Waar komt het wantrouwen tegen de autoriteiten volgens u vandaan? Deze dinsdag 8 mei zal hoe dan ook worden bijgeschreven in Armeense geschiedenisboeken. Maar hoe? Dat is de vraag. Bob van Huët Rotterdam/Jerevan Demonstranten in de Armeense hoofdstad Jerevan protesteren tegen de regering, foto photo news

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4