tt Zonder stange en mie een laege instap 9 Zuiderburen Streektaal niet geweerd. In 't Scriptorium, waar verschillende Reynaertdruk- ken liggen, wordt de geschiedenis van het dierenepos verteld. En voor wie graag het verhaal nog eens op het gemak leest, is er de 2iste-eeuwse hervertelling. Inbe grepen in de toegangsprijs. En dan moet de daadwerkelijke fietstocht, van veertig of zestig ki lometer, nog beginnen. Die voert langs het Mercatorhuis in Melsele, waar oude kaarten de streek tonen waarin het dierenepos zich af speelt: Beveren, het Waasland, de regio Lokeren-Gent en Hulst. In de tuin van het Mercatorhuis staan beelden, onder meer 'de dansende hazen' van Sophie Ryder. Daarna gaat de expeditie verder naar het Trianon van de Koningin in Sint- Gillis-Waas, Het Cachot bij VVV Het verhaal houdt mensen een spiegel voor Hulst en als laatste bestemming: het Huis van Zonde in Kieldrecht. Om mijn Kieldrechtse oma even gerust te stellen: dit is geen 'hoe renkot'. Al is het begrijpelijk dat het dorp even op zijn kop stond toen ze de nieuwe titel boven de oude pastorij zagen. En dat recht tegenover de kerk... Nee, de pasto rij is omgetoverd tot een huis waarin elke kamer een van de ze ven hoofdzonden uitbeeldt, of een van de dieren uit het Reynaertver- haal. Zo toont een kamer vol met eten de gulzigheid van de mens, laat de spiegelkamer zien hoe ijdel wij zijn en beeldt een ruimte met roodfluwelen muren en een king size bed in het midden de lust uit. Misschien toch uw Kieldrechtse grootouders maar thuis laten... CULTUURPROJECT FIETSTOCHT Het cultuurproject 'Vossen - Expeditie in het land van Reynaert' neemt ons mee in het verhaal van Reynaert de Vos. Een fietstocht door het Waasland en Hulst. Kent u het verhaal van Reynaert de Vos nog? Het roodharig smeer- lapke dat door zijn listen en de zwakheden van de dieren om hem heen aan alles en ieder een weet te ontsnappen? Reynaert behoort sinds de 19e eeuw tot de Canon van de Nederlandse litera tuur. De vos is een vedette. Maar wie toch een opfriscursus nodig heeft, kan deze zomer met de fiets op expeditie in het land van Rey naert. Het dierenepos dat tussen 1240 en 1260 geschreven werd door een zekere Willem is namelijk ac tueler dan ooit. „Het verhaal houdt mensen een spiegel voor", vertelt Fernand Huts van The Phoebus Foundation, het fonds dat de expe ditie mogelijk maakt. „De conclu sie? Mensen veranderen niet. Alle personages in het verhaal vallen ten prooi aan de zeven hoofdzon den." De expeditie begint met het betreden van het vossenhol, aan Burcht Singelberg in Kallo. De donkere gangen leiden ons naar het Hof van Nobel, dat zo uit de Efteling lijkt te komen. Mensen die van plan zijn om de fietstocht met het gezin te doen: kinderen worden al opgeslokt in het verhaal voor hun voeten de pedalen raken. In theater Madoc komt het verhaal van Reynaert de Vos weer tot le ven, met de nodige dosis Vlaamse humor. Verwijzingen naar #Me- Too en Temptation Island worden Jongen, neem toch een elek trische fiets", zeie ze tegen me toen a 't het goeng over fietsen en ik zei da 'k eigenlijk noait fietsen en a 'k het dee, da 'k dan op een ouwe damesfiets ree. Het leek wè of a 'ter een bom ont ploften in het gezelschap. Iedereên mengden z'n eigen in het gesprek en het was eên en aol lof over elek trische fietsen. D'n eênen fietsten nog vadder en beter dan d'n aoren. Het goeng over snelheid, over ac cu's, over het gemak, over draegers op d'n auto om zö 'n fiets mee te nemen en over de priezen. Ze were mien een bitje vergete geluk kig, wan ik zat glad nie te wachten op adviezen voe een nieuwe fiets. Toen a het gesprek afliep brocht ik in da 'k ok nog a es oaren over on gelukken. Dat bleek opnieuw een schot in de roos. Drieë in het ge zelschap were a es evaole twint a ze deur de bocht gienge. En eên was t'r evaole twint a t'n zómae stoeng. De fiets kreeg overwicht en deur de zwaerte kon ze die nie ml ouwe en kapt'n om. Eên ao d'r een nieuwen auto an motte schaffe om a de fietsen te zwaer were om ze mee te nemen ach terop bie d'r vorigen auto en een aar ao pech mie de accu ehad en 30 kilometer naèr uus motte trappe. D'n aevend was een ende om toen a 't gesprek af elöpe was. Vee wies der was ik 'r nie van eworre. D'n anderen dag kwam de PZC mie in de zaèterdagbielaege 28 pa gina's over 'Welke fiets past bij jou?' Ik docht a 'k daè m'n voordeel mie zou kunne doe, omdat het idee een nieuwe fiets te kópen toch bie me binnen'edronge was. De eêste twl bladzijs were be stemd voe de elektrische hybride. Een elektrische hybride is een sportieve e-bike mie een 'open systeem' mie een derailleur. Dat is dus erg dudelijk van aarsom. Het eêste merk is een Qwic Premium MAB. Het twidde merk is een Kle ver X Comfort. Dan volge bekende merken as Gazelle en Sparta. Die koste aollebei ruum twlduzend euro. De beste kóóp is een Stella Copenhaque voor 1800,- mae de voorwielmotor wor as onveilig be stempeld. 't Kan leie toet zwabbe rend stuurgedrag en ok an de ve ring mekeert 't eên en 't aore. Noe wist ik nóg nie wat een hybride was. En bie de fietsemaeker om een hybride Qwic Premium gae vraege, dan zou 'k eêst m'n tonge breke voe a'k m'n beênen breke a'k daè op zou motte rieë. Vervolgens wier de 'speed pedelec' besproke. Ik begrepe dat dat transportfiet sen were. Dan zou je dienke dat daè een goeie begagedraeger op zou zitte, mae bienae op aolle- maele zit achterop een accu en mae tweê van de achte ao d'r een bagagerekje voorop. Dat leek me dus voe mien ok niks. Dan ver volgt de reportage mie wee een bataljon hybride fietsen. Speciaal voe lange tochten of weun-werk- verkeer. Zes van de acht fietsen een stange en ik zoeke d'r juust eên zonder en mie een laege in stap. Die were d'r ok. Zelfs was t'r eên de goedkóópsten die a d'r bie was. Die 'k uut'eknipt. Die liekt precies op die ouwe damesfiets uut de schure. Daè staè alleêne nie bie a t'r gin motortje inzit. Ik glóóve a 'k nog mae es wachte. 'k Was toch nie van plan te gaen fiet sen. Je zou onder druk van de pra- otjes d'r daèrom bienae zin in kriege. Bienae! M'n ouwe dames fiets voldoe nog stikgoed veroal mie moai weer en de wind achter en nie vadder dan de wienkel op 't durp. dinsdag 8 mei 2018 Het Huis van Zonde beeldt hebzucht uit. fotocamileschelstraete In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: Het ver haal van Reynaert de Vos komt weer tot leven. -Fernand Huts 'Vossen - Expeditie in het land van Reynaert' loopt tot en met 30 september. Meer informatie is te vinden op www.vossen.vlaande- ren Op expeditie met Reynaert Gertie de Boey Hulst In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Engel Reinhoudt in het Beve- lands. Beluister de gesproken rubriek op pzc.nl/streektaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 41