1 Middelburg zoekt ontduiker hondentaks Loodgehalte hoger in bodem speelplaats Parkeertijd onder loep 7 TELER SERIER STOPT Van de veertien appelrassen die Jan Serier kweekt, resten er nog maar drie in de winkel. De laatste restjes. Op 19 mei sluit de Koudekerkse fruitwinkel na 46 jaar definitief de deuren. Het contact met de klanten, je geeft toch je product door Aan de muur in de winkel wordt de slui ting aangekondigd: 'Jan is 65 jaar gewor den en wij vinden dat het vele werk minder mag'. „Wij stoppen altijd in mei, juni. Dan is de oogst op", vertelt Jannie Serier. „Alleen nu is het voorgoed. Het werk wordt ons te veel en dat mag minder... Nee, het moet min der. Het gesjouw met de kisten, steeds met je handen bezig zijn." De bloesem is net van de bomen. Over wat maanden hangt de boom gaard aan de Jacoba van Beierenweg weer vol met appels en peren. Die oogst wordt niet meer in de winkel verkocht maar gaat rechtstreeks naar de veiling. En daarna? Een opvolger hebben Jan en Jan nie niet. „De kinderen? Nee, die hebben een vak geleerd", grinnikt Jannie. „Dit is ook veel te hard wer ken. Ze hebben een goede baan." Wie de boomgaard wil overnemen is straks welkom maar Jan heeft er een hard hoofd in dat zo iemand ge vonden zal worden. Daarvoor is de fruitkwekerij volgens hem te klein. Als hij twee keer zo groot zou zijn, was er wellicht wel interesse voor. Jan is realistisch. Mogelijk is de kwekerij die zijn ouders er in 1972 begonnen straks echt verleden tijd. De winkel is al zichtbaar leger dan gebruikelijk. Jannie excuseert zich. Van de veertien appelrassen die Serier kweekt zijn er nog maar drie verkrijgbaar. Bij Serier kon je nog appels kopen die in de super markt al lang niet meer te vinden zijn. „Appels van vroeger", ver klaart Jan. „De Cox Orange, bijvoor beeld. Dat is voor heel veel mensen echt jeugdsentiment. „Karmijn, ook zoiets. Da's een lekkere appel maar voor de supermarkten ziet die er misschien niet mooi genoeg uit." Misschien niet langer een hit in de supermarkten, liefhebbers reden een blokje om voor de ruime keus. „Er kwam zelfs een keer een dame speciaal voor Karmijn-appeltjes", herinnert Jannie zich. „Die had gegoogeld en kwam helemaal van uit Delft hierheen voor die appel tjes." De connaisseurs zullen verder moeten zoeken. Na 29 mei is het klaar. Het doet Jannie wel wat. „Een van de eerste klanten die ik vertelde dat we gingen stoppen zei dat ze er al 46 jaar kwam, echt vanaf het be gin dus. Dat was echt geen uitzon dering. Heel veel klanten komen als dertig, veertig jaar in onze winkel. Ik heb wat afgepraat in de winkel. Niet dat Jannie geen lol meer heeft aan de winkel. „Ik heb dat altijd met veel plezier gedaan. Het contact met de klanten, je geeft toch je pro duct aan de mensen door. Het is de laatste stap maar wel de mooiste. Het is een beetje dubbel. Het werk wordt wel minder maar de mensen, soms echt honderden op een dag, dat zal ik wel missen, natuurlijk wel. Wat denk jij?" Voor Jannie pensioengerechtigd is moet ze nog wat jaren. Liefst gaat ze weer aan de slag. Iets in de zorg lijkt haar wel wat. „Je wil toch deel blijven uitmaken van de maat schappij en sociale contacten op doen." Enkele jaren geleden stopte de ge meente met de controles en dat had volgens ambtenaar Anzor den Hartog direct een negatief effect op de inkomsten die via die hef fing binnenkwamen. „Die namen direct met zo'n tien procent af." Daarom besloot de gemeente jaar lijks steekproefsgewijs te contro leren. Volgens Den Hartog laat de gemeente daarmee zien aan de mensen die wel hondenbelasting betalen, dat er actief gezocht wordt naar inwoners die deze vorm van belastingheffing ont duiken. Wie in Middelburg een hond heeft, betaalt 76,63 euro honden belasting per jaar. Voor een tweede hond moet 153,26 euro worden overgemaakt. Met deze tarieven zit Middel burg tussen Vlissingen en Veere in. In Vlissingen gaat het om res pectievelijk 90,27 en 153,26 euro en in Veere om 67,30 en 118,20 euro. Bij het speelterrein van de Kinder- opvanglocatie aan de Kerkstraat zijn al maatregelen getroffen. Op de onverharde delen van het ter rein is inmiddels kunstgras gelegd waardoor kinderen niet verder in contact kunnen komen met de aarde. Lood is in altijd wel in enige mate in de natuur aanwezig, alleen bij recent bodemonderzoek in de gemeente Veere is op twee plaat sen een verhoogde hoeveelheid geconstateerd. Vanavond is er vanaf 19.30 uur een informatieavond in het ge bouw van de peuterspeelzaal/ BSO. Volgens gemeentewoord voerder Suzette Hoogerheide zijn er bij haar weten nog geen vragen van verontruste ouders binnenge komen bij de kinderopvang. Ook bij de volkstuinen aan de Mijnsherenstraat zijn geen vragen gesteld. VLISSINGEN Vijf partijen in de Vlissingse raad willen dat de par keertijd op het Zeemanserve zo snel mogelijk wordt verlengd van één naar drie uur. De LPV, POV, VVD, SGP en PvdA dienen een voorstel in om dat af te dwingen. In maart kreeg een motie van dezelfde partijen met dezelfde wens de steun van de raad. De vraag rees wel of de raad een motie kan aannemen tegen een eigen besluit; het be wuste parkeerbeleid is namelijk een halfjaar geleden door de raad vastgesteld. Het college besluit na de zomer of ze de motie uitvoert. Te lang, vinden de partijen. Het voor stel komt 24 mei in de raad. dinsdag 8 mei 2018 WA De laatste appels van vroeger Guido van der Heijden Koudekerke t Het is mooi geweest voor Jan en Jannie Serier. Nog even de laatste appels verkopen en dan gaat de winkel na bijna een halve eeuw dicht. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA - Jannie Serier Medewerkers van het bedrijf Legitiem controleren steek proefsgewijs of inwoners van Middelburg onterecht geen hondenbelasting betalen. Emile Calon Middelburg In de bodem van een speelter rein van de kinderopvang en de volkstuinen in Veere is een ver hoogd loodgehalte aangetrof fen. Guido van der Heijden Veere

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 39