Binnenvaart dreigt te kapseizen Bedrijven aan Kamer: Zeeland is wél leuk 3 AANTAL Derde crematorium in Zeeland dat er soms wel tien duimen op de knop liggen om hem samen in te drukken. Het is het ultieme mo ment van afscheid nemen." In een gisteren verzonden brief vraagt de ASV het Zeeuwse provin ciebestuur zich sterk te maken voor de sector. Die staat zwaar onder druk door aangescherpte regelge ving. Om daaraan te voldoen, worden veel schippers gedwongen tot grote investeringen. Vooral voor kleine schepen (tot 1500 ton) is dat niet rendabel. De afgelopen jaren zijn daardoor al veel schepen verdwe nen. De vrees is dat er over enkele jaren helemaal geen kleine schepen meer over zijn. De gevolgen zijn ingrijpend. Het vrachtvervoer over water zal sterk afnemen en bedrijven worden in toenemende mate gedwongen tot Vooral voor kleine schepen (tot 1500 ton) is dat niet rendabel vervoer over de weg. Dat is minder duurzaam en zal de druk op het wegennetwerk verder verhogen. Volgens de ASV zullen de ontwik kelingen leiden tot wekelijks 74.000 extra vrachtwagens op de weg. Dat treft Zeeland ook, stelt de ASV. Bedrijven die veel met bin nenvaart werken, ondervinden di rect de gevolgen. Bovendien wor den de bereikbaarheid en duur zaamheid van de provincie 'sterk aangetast'. De schippers hopen dat Zeeland zijn invloed gebruikt om het tij te keren. Zij willen vooral dat minis ter Cora van Nieuwenhuizen (In frastructuur en Waterstaat) een motie van Kamerlid Dion Graus (PW) uitvoert. Die motie komt erop neer dat schepen tot 86 meter worden ont zien in de nieuwe regelgeving. Die zou zo moeten worden aangepast 'dat nut, noodzaak en haalbaarheid uitgangspunt zijn', in plaats van het voortbestaan onmogelijk te ma ken. Vijftig bedrijven en instellingen uit Zeeland hebben een brief aan de Tweede Kamer ondertekend in een poging een tegenwicht te bieden aan de bezwaren die door mari niers zijn geuit tegen verhuizing naar Vlissingen. De brief is opgesteld door werk geversorganisatie VNO-NCW Zee land. De aanleiding voor het sturen van de brief is het gesprek dat de vaste Kamercommissie Defensie op 17 mei heeft met een delegatie van de mariniers. De onderteke naars wijzen er op dat het goed wo nen is in Zeeland en dat er volop vacatures zijn voor partners. De on dertekenaars vormen een gevari eerd gezelschap van grote en kleine ondernemingen en instellingen: van multinational Dow tot de JB Diesch, de maker van de boterbab- belaars. De mariniers zijn nog gelegerd in Doorn. In 2012 viel het besluit om ze te huisvesten in een nieuw te bouwen kazerne aan de Buitenha ven in Vlissingen. De voorberei dingen daarvoor zijn in volle gang. Vanuit het Korps Mariniers klinkt de roep om het besluit te herover wegen steeds luider. Korpscom mandant Jeff Mac Mootry waar schuwde onlangs voor leegloop van zijn onderdeel. hield. 'Waarom serveren we die dan niet?', heb ik toen voorgesteld. 'Kan dat dan?', vroegen ze. Ja, natuur lijk!" Voordat de nabestaanden zich na de plechtigheid in de lounge onder de andere gasten begeven, kunnen ze in een kamer die grenst aan de crematieoven nog een heel intiem moment beleven. Door het indruk ken van de knop op een speciaal kastje, kan het daadwerkelijke pro ces van cremeren in gang worden gezet. Als de knop is ingedrukt, zien de aanwezigen de kist in de oven verdwijnen. Volgens Mijnsbergen kiezen steeds meer mensen hier voor. „Het is ontroerend om te zien dinsdag 8 mei 2018 alleen koffie en cake Theo Giele Middelburg Veertig jaar geleden opende in Middelburg het eerste cre matorium van Zeeland. Goes en Middelburg waren voor de stichting Voorlichtingscen trum Crematoriumbouw kan didaat voor de bouw van een crematorium geweest, maar vanwege de kosten viel de keuze op Middelburg. In september 1978 werd het gemeentelijk crematorium op de Algemene Begraafplaats aan de Westelijk Oude Haven- dijk officieel geopend. Het was toen het achttiende cre matorium in Nederland, inmid dels loopt het aantal cremato ria tegen de honderd. In 1990 openden crematoria in Terneuzen en Bergen op Zoom. Goes wordt het derde crematorium in de provincie Zeeland. Voor de Bevelanden en een deel van Schouwen- Duiveland zal dit crematorium vanwege de afstand een al ternatief zijn voor Middelburg en Bergen op Zoom. Het ge meentelijk crematorium in Middelburg verwacht driehon derd crematies minder te heb ben door de opening van het crematorium in Goes. Op zaterdag 26 mei houdt Het Zeeuwse Land, naast de nieuwe afslag van de A58, van 10.00 tot 16.00 uur een open dag. Een groot deel van de binnen- vaartvloot dreigt te verdwijnen. Ook Zeeland zal daarvan de ge volgen ondervinden, waar schuwt de Algemeene Schip pers Vereeniging (ASV). Rolf Bosboom Middelburg Theo Giele Vlissingen De ruimte van de crema tieoven, waar de nabestaan den ook mogen komen. Locatie manager Margit Mijn bergen. FOTO'S JOHAN VAN OER HEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 35