'SelmaAnn Louis': spektakelstuk van uitzonderlijk niveau 0) O Hl 28 M EUROVISIE SONGFESTIVAL EERSTE HALVE FINALE Welke landen plaatsen zich als eerste voor de finale van het Eurovisie Songfestival? Vanavond gaat de strijd tussen etnopop uit Albanië, een kippenimitatie uit Israël en een Cypriotische zomerhit over een pelikaan. Verslaggever Stefan Raatgever deelt alvast de punten uit. Bianca Krijgsman, Plien van Bennekom en Arjan Ederveen op één podium onder regie van Pieter Kramer - het is een affiche dat er bepaald mag zijn. In Selma Ann Louis (een knipoog naar de road- movie Thelma Louise uit 1991) zijn de twee vrou welijke cabaretiers (Plien en Bianca), de meester van het 'alledaagse' type (Ederveen) en de regis seur die zoveel humor en absurdisme in zijn voor stellingen stopt (Kramer), uitzonderlijk sterk op dreef. De musical wil een roadmovie op de planken zijn, gesitueerd in het Amerika van de jaren 90, waarin drie klasgenoten elkaar na jaren weer ont moeten en besluiten, net als na hun eindexamen, in een camper een lang weekend op pad te gaan. De snollerige Selma (Krijgsman), de burgertrut annex regelnicht Ann (Van Bennekom) en de we reldvreemde wetenschapper Louis (Ederveen) moeten onderweg een zedendelinquent (een van de gave rollen van Bas Hoeflaak, van voormalig ca baretduo Droog Brood) van het lijf houden. Als de lustmoordenaar per abuis door het trio wordt om gebracht, slaat het drietal op de vlucht in het busje, op de hielen gezeten door de politie. Het ijzersterke, oorspronkelijke script van Na- than Vecht (verantwoordelijk voor het onderschei den In de ban van Broadwayen de even verbluf fende als vernuftige decors van Thomas Rupert maken de productie tot een heerlijk spektakelstuk, waarin de acteurs echt in hun knollentuin zijn. Krijgsman, Van Bennekom en Ederveen mogen vocaal geen nachtgaaltjes zijn, ze spelen kluchtig en cartoonesk en maken van hun rollen welhaast stripkarakters in een vertelling, waarbij wordt ge put uit Amerikaanse (film)clichés: 'On the road, li ving on the edge.Er wordt zelfs een poging tot li- nedance gedaan en de visualisering van de achter volging, met live-snelweg, is een trouvaille. In die zin is Selma Ann Louis ook een échte Pieter Kramer. Hij voorziet de werkelijkheid van vette accenten, maakt van zijn spelers karakters op de grens van het karikaturale. En wat een genot om Arjan Ederveen nog even te zien als hypochondri sche en dominante moeder van personage Ann. Quote van de dag Mijn moeder is ruim een jaar heel angstig geweest voor ons. ANGELA KIJKT EVEN GEEN TV Groothuizen coach Voice Senior Katja Schuurman vertrekt naar RTL 1. Azerbeidzjan In eerdere ja ren kocht Azerbeidzjan naar verluidt menig bui tenlands sms- bundeltje op. Nu die weg naar succes is afge sneden, doen de componisten van Katy Perry er goed aan de plagiaatpolitie eens te laten kij ken naar de overeenkomsten tussen Aisels X My Heart en Per- ry's Firework. 2. IJsland Een 19-jarige blonde jongen in een strak gesneden kostuum. In de meeste rozegekleurde song festivalkroegen is die formule een garantie voor stomend suc ces. Maar de brave Ari Ólafsson is eerder de poolcirkelversie van CliffRichard dan een songfesti- valhunk van het kaliber Mans Heroes Zelmerlöw. 3. Albanië Etno-alarm! Albanië 4. België Misschien wel het mooiste liedje van deze editie. Zangeres Laura Groese- neken (Sen nek) schreef het met Alex Cal- lier van Hooverphonic. Am- bientpop van hoog niveau. Jam mer genoeg is de registratie - nochtans van de hand van won- derregisseur Hans Pannecoucke - niet mysterieus genoeg. Ge lukkig wel met gemak naar de finale. 5. Tsjechië Mikolas Josef voegde een nieuwe vondst toe aan het rijtje meest opmerkelijke Eurovisie- excuses. Na de muggenbeet van Glennis Grace en de bowling blessure van Anouk is er nu de acrobatiekkwetsuur, opgelopen tijdens de eerste repetitie. On der de pijnstillers en met losge maakte wervelkolom hoort deze frisse Timberlake-pastiche wel bij de favorieten. 6. Litouwen Het is een tedere Omroep Max- bijdrage met leva Zasimauskaite in de rol van Martine van Os. In aangenaam traag tempo kabbelt deze - mooi fluisterzacht ge zongen - ballade naar het einde. Emotionele slotregel: I'm notaf- raid to grow old/Ifl have your hand to hold. Alleen de afslui tende mop van Jan Slagter ont breekt. 7. Israël Het conserva tieve smal deel van Israël verslikte zich in zijn falafel toen Netta Barzilai werd aangewezen als nationale inzending. Een kippenimitatie, een liedje over vrouwenemancipatie (helemaal actueel dankzij #metoo) en een zangeres die de antipool is van het type rank fotomodel dat doorgaans de Eurovisiepodia bestijgt. Maar allemachtig, wat een hit! Volgend jaar Tel Aviv? 8. Wit-Rusland Ach, waar is de tijd dat je de liefde van je dromen voor je won met een rode roos en een lied dat elk denkbaar candle- light-cliché weet aan te raken? In Wit-Rusland is het nog altijd 1956 en in die zin is Alekseev hartstikke modern. Net als de mogelijkheid de tv even drie minuten op een andere zender te zetten. 9. Estland Voor onze ca mera beant woordde ze de vraag 'What do you think about Waylon?' met een hartverwarmend: 'Amazing country'. Niettemin: vocale acrobate Elina is met haar mini- opera favoriet voor een topklas- sering. Mede dankzij haar thea tergordijn, pardon, jurk, waarbij de circustentrobe van Linda Wagemakers (2000) een mini rokje leek. 10. Bulgarije Bulgarije werd in 2016 vierde en vorig jaar tweede. Het land in vesteert in internationale com- E stuurt met I Mali (smach- ten) onver stoorbaar een lied in de ei gen taal in. En waarom ook niet? Eugent Bushpepa mocht een nieuw circusdirecteurenjasje uitzoeken en heeft een fijn tripje naar de Portugese zon en wij weten zeker dat ons volgend jaar een trip naar Tirana be spaard blijft. dinsdag 8 mei 2018 GO Het trio maakt een roadtrip. foto sanne peper MUSICAL Selma Ann Louis Gezien: DeLaMar Theater, Amsterdam Arno Gelder Julian Vahle (21), de zoon van Linda de Mol, vertelt in de Linda over de tijd dat de familie werd afgeperst door - wat later bleek - een dementerende man. TELEVISIE Angela Groot huizen wordt coach bij The Voice Senior, net als Ilse De- Lange, Marco Borsato en Ali B. De RTL- talentenjacht is voor deelne mers van 65 jaar en ouder. TELEVISIE Katja Schuur man (43) stapt over naar RTL. De presenta trice, die een meerjarig con tract heeft ge tekend, maakte bij KRO-NRCV onder meer Van A naar B en Me mories. ■u Lissabon Aisel - X My Heart Ari Ólafsson - Our Choice Eugent Bushpepa - Mali Sennek - A Matter of Time Mikolas Josef - Lie to Me leva Zasimauskaite - When We're Old Netta - Toy Alekseev - Forever Elina Nechayeva - La Forza Equinox - Bones

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 28