25 Ik ken iemand die... BOEKENPODCAST nen. Maar van de week was ik moe, ik had al de hele dag een kind aan de borst en reageerde mijn irritaties af op mijn vriend. Toen zag ik hem ineens meeveren." Wacht maar „We willen jonge ouders geruststel len, zonder alleen maar te zeiken over onze kinderen en het ouder schap. Want natuurlijk houden we zielsveel van ze, ik vind mijn kinde ren te gek, kan enorm om ze lachen. Toch wil ik ook wel eens vier dagen in mijn eentje op Vlieland zitten. Als ouders ben je soms gewoon kapot moe. Het is fijn om te horen dat an deren dat ook hebben. Waar je echt niets aan hebt: ouders die zeggen: 'Wacht maar'. Vertel jij trots dat je baby na zes weken door slaapt, zeggen zij onheilspellend: 'Wacht maar'. Daar word je dus heel onzeker van, je denkt: o jee, dit was nog niks, het wordt nog erger. De beste tip ooit kreeg ik van mijn moeder. Mijn oma had altijd het huis aan kant, alles blonk en glom. Ze was de hele dag in de weer, maar had daardoor vaak migraineaanvallen. Mijn moeder zei: 'Liever stof op de kastjes dan migraine'. Dat is nog mijn leefregel. Een opgeruimd huis is fijn, maar overdag gewoon niet haalbaar. Als mijn dochter wil helpen in de keuken wordt het een grote bende, daar doe je niks aan. Maar dan heb ben we het samen wel heel leuk gehad." Wanneer komt die viagra voor vrouwen er? Stress wegeten met chocolade is geen goed idee De overgang: wat kun je het best eten? dinsdag 8 mei 2018 GO Nynke de Jong (33) is schrijver en AD- columnist en moeder van Janne (bijna 2) en Abe (5 weken). Met vrienden Han- neke Hendrix (auteur en moeder van de anderhalfjaar oude Alma) en Alex van der Hulst (journalist en vader van Renée (5) en Yaren (2))begon ze vorig jaar de podcast 'Ik ken iemand die...' waarin het drietal de hectische periode bespreekt rond kin deren krijgen en opvoeden. De popu laire uitzendingen vormen de basis van het gelijknamige boek dat deze week ver schijnt. Al jaren wordt onder zoek gedaan naar een lustverhoger voor vrouwen. Wat is de stand van zaken? In augustus 2015 werd flibanserin op de markt gebracht in de Ver enigde Staten. Deze roze pil, bekend onder de merknaam Addyi, werkt op bepaalde re ceptoren in het brein waardoor dopamine- en adrenalineniveaus wor den verhoogd en dat van serotonine verlaagd. In april 2016 analyseer den Nederlandse onder zoekers de effectiviteit. Zij concludeerden dat het zorgde voor een halve extra keer prettige seks per maand (van 3 keer naar 3,5 keer). Daarnaast traden bij werkingen op, zoals dui zeligheid, slaperigheid en misselijkheid. De pil biedt dus beperkt resul taat en bijwerkingen die je de lust juist benemen. Al dit gezoek naar een lustpil suggereert dat een relatie met weinig seks (altijd) problema tisch is en dat er één standaardoplossing is. Ik vind dat stellen zelf bepalen of ze tevreden zijn. De volgende veelbelo vende stof, kisspeptine, wordt op dit moment onderzocht. Ik ben uit principe niet tegen vrouwenviagra, maar problemen oplossen met alleen een pil, daar geloof ik niet in. —Carla Rutgers Klaske van Norren Opvliegers, chagrijnig, slecht slapen, moe: ik ben in de overgang. Wat kan ik eten om me beter te voelen? De hormonale verande ringen tijdens de over gang kunnen veel energie vragen, zeker als u vanwege nachtelijk zweten of rusteloosheid slecht slaapt. Helaas is er geen goede alge mene voedingstherapie tegen overgangsklach ten. Dit terwijl het overgrote deel van de vrouwen in de overgang deze klachten wel ervaart. Stress wegeten is geen goed idee. Van voedingsmiddelen als chocolade komt u aan en overgewicht is slecht voor de gezondheid. Goed om te weten: bepaalde tekorten - van bijvoorbeeld ijzer, vita mine B12 en D - kunnen ook vermoeidheid geven. Deze klachten komen dan bovenop die van de menopauze. Oudere mannen en vrouwen hebben vaak een vitamine D-tekort en bij vrouwen kan dit al optreden bij de over gang. Kortom: u kunt zich laten checken op tekorten, maar verder is er op het gebied van menopauze en voeding nog niet veel te bieden. Sowieso is op medisch- en voedingsgebied minder onderzoek ge daan naar ziekte en aandoeningen bij vrou wen dan bij mannen. —Klaske van Norren AD-columnist Nynke de Jong, met Abe, maakte met vrienden een podcast en nu het boek 'Ik ken iemand die'. FOTO KOEN VERHEI JDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 25