23 Over gezond leven, psychologie, familie en relaties Mannen Voor zijn boek Vaders zonen' voerde Jeroen Siebelink indringende gesprekken met bekende vaders (onder wie zijn eigen vader Jan), Zijn zij net zo onzeker als hij? oals hij hoopte bleken de ondervraagde mannen, onder wie Henny Vrien- ten, Gerard Spong, Gert Jakobs, Alex Pastoor én zijn eigen vader Jan, bereid zich van hun kwetsbare kant te tonen. Met hun zonen (en soms ook dochters) erbij. Het ontroerde Jeroen Siebelink (49) en bracht hem verder als vader. Siebelink is de 'zorgouder' voor zijn zoons (13 en 15 jaar). Als freelance auteur doet hij zijn dagelijkse arbeid vaak thuis, terwijl zijn vrouw buiten de deur werkt. „Omdat ik ambitieus ben, als vader én schrijver. Door de situatie thuis ben ik zo'n vader die zijn moederlijke kant inzet. Ik heb mijn zoons de fles gegeven, elke dag, en nog steeds vang ik ze op als ze thuiskomen van school. Ik ben ook elf jaar hun voet- balcoach geweest. Onze band is intens en diep. Maar ik ben geen moeder en dat geeft twij fels. Wat een vader ook doet, hij heeft altijd meer afstand tot z'n kind. De moeder heeft de bloed-melkband, ze weet van nature wat er in z'n hoofd speelt. Voor de moderne man is dat een tragisch gegeven." „Inderdaad, ik begon een zoektocht. Hoe gaan anderen om met vragen en onzekerheden? Ik koos mannen die ik bewonder; sportcoaches, muzi kanten, acteurs, performers, schrij vers. Ik zocht een combinatie van stoer, gevoelig en openhartig. Soms kwam de gevoelige kant pas gaande weg aan het licht. Zoals bij Gerard Spong, bekend als een harde en ana lytisch denkende topadvocaat. Nadat zijn zoon erbij was komen zitten, pas Gaandeweg kwam de gevoelige kant van Gerard Spong aan het licht een tijdje daarna hoor, gooide hij opeens dat harnas af. Geweldig." „De mensen in mijn netwerk waren te vaak óf zelfverzekerd, óf niet be reid tot eerlijkheid. Dan kreeg ik te horen, als ik vertelde over mijn twijfels: 'Waar maak je je druk om, Jeroen? Je doet het prima. Niet zo tobben.' Dat ergerde mij. Ik wilde praten met mannen die eerlijk dur ven te zijn, ook als dat pijnlijk wordt." „Bij Gert Jakobs, ex-wielrenner en sportcommentator, een man die met verslavings- en andere problemen heeft gekampt. Eerst zaten we aan de vermicellisoep in zijn doorzonwo ning in Emmen. Twee kinderen kwa men erbij zitten, binnen vijf minu ten ging zijn oudste zoon erop los. 'Zoals hij het gedaan heeft' - doelend op Gert - 'ga ik het in elk geval niet doen.' Gert is een afwezige vader ge weest. Ik dacht: wat gebeurt hier? Hij gaf z'n zoon gelijk, maar er kwam steeds meer kritiek. Zoals Gert het opving, dat was mooi. En alles mocht van hem in het boek." „Geen trucs. Wel heb ik troost en moed uit de gesprekken geput. Bart van der Weide, zanger van Racoon, kende dezelfde soort twijfels. Dan weet je dat je niet de enige bent. Dat geeft troost. Er waren ook sterke, zelfverzekerde vaders bij die goed konden uitleggen waarom ze het doen zoals ze het doen, zoals Gerard Spong en voetbalcoach Alex Pastoor. Andere types dan ik, maar dat gaf moed. Van hun kracht zou ik meer moeten hebben. Ik ben na het schrij ven van dit boek een meer relaxte va der geworden." „Een zelfverzekerde vader. Fouten? Heeft ie niet gemaakt, volgens hem. Hij kon vroeger heel driftig zijn, maar dat was zó weer voorbij. Iets waar mee ik, met dezelfde aanleg tot drift, moeite heb. Mijn vader is een verhaal apart. Ik heb hem niet gespaard en ik was gespannen wat hij ervan zou vinden. Hij was vol lof en liefde." dinsdag 8 mei 2018 GO Egbert Jan Riethof Waarom dit boek? Je wilde weten hoe anderen het deden? —Jeroen Siebelink Waarom moesten het BN'ers zijn? Je hebt zelf toch ook een netwerk om je heen? Bij wie werd het pijnlijk? Jeroen Siebelink: „Trucs heb ik niet ge leerd. Wel heb ik troost en moed uit de gesprekken geput." FOTO JEAN-PIERRE JANS Vaders Zonen verscheen bij Xander Uitgevers (€15). Wat heb je geleerd? Je hebt ook je eigen vader gepor tretteerd, schrijver Jan. Wat voor type is hij?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 23