DROOM HEERLIJKE Verdachte was knip-model van vermoorde kapster EUWS 11 Testen moeten uitwijzen hoe ver de ernstige afwijking zich al heeft verspreid Krant weigert advertentie over homo's p&o ia De Nederlandse paardenwereld is in rep en roer door de desastreuze aandoening WFFS. Veulens die eraan lijden worden geboren met ernstige afwijkingen. Veulens met WFFS worden soms dood geboren. Als ze bij de geboorte nog wel le ven, hebben ze ernstige huidafwijkingen, krijgen ze snel pijnlijke wonden of hebben ze last van ge wrichtsproblemen. Doorgaans sterven ze al snel of moeten ze geëuthanaseerd wor den. De genetische afwijking, voluit het Warmblood Fragile Foal Syndrome, werd ontdekt in Amerika. Daar maakte een fokkerij onlangs bekend dat de Neder landse hengst Everdale een van de dra gers is. Dat paard is afkomstig uit de stal Van Olst Horses uit Den Hout. Dat is een stal die al diverse toppaarden heeft voort gebracht, tot Olympische kampioenen aan toe. Everdale is 9 jaar oud en is veel gebruikt in de Nederlandse fokkerij. „Hij heeft meer dan duizend veulens voortge bracht", vertelt eigenaar Gertjan van Olst. De fokker heeft ook de rest van zijn dekhengsten laten testen. Twee nakome lingen van Everdale blijken het gen ook bij zich te dragen: Inclusive en Inspire. De twaalf andere hengsten van de stal zijn geen drager van WFFS. De ontdekking heeft een schokgolf ver oorzaakt in de Nederlandse paardenwe reld. Het bekende paardenstamboek NRPS heeft besloten alle hengsten bin nen het stamboek te gaan testen op het afwijkende gen. Het grootste stamboek, het KWPN, heeft het onderwerp ook bovenaan de agenda staan en bespreekt het met haar fokkerij raden. 'Fokkers die ongerust zijn kunnen nu al zelf testen', TIENEN De kapster uit het Belgi sche Tienen die anderhalve week geleden om het leven werd ge bracht, is gewurgd door haar vroe gere buurjongen. Ben W. uit Bou- tersem heeft een bekentenis afge legd. De onderzoekers kwamen hem op het spoor door het gsm- verkeervan slachtoffer Julie Quin- tens na te trekken. Omdat de 24-jarige Julie de da der had binnengelaten in haar huis in Tienen, zocht de politie in haar directe omgeving. Ze ont dekten dat de vrouw recent con tact had gehad met een man die in de straat van haar ouderlijk huis in Boutersem woont. De twee waren vage kennissen, maar deelden één interesse: Julie had een diploma als schoonheidsspecialiste en Ben W. (25) had zich ingeschreven voor enkele cursussen aan een schoonheidsinstituut. Nu Julie voor haar stage als kap ster een model nodig had, kwam ze bij Ben uit. Hij liet haar meer maals zijn haar knippen, zodat ze ervaring kon opdoen. Vrijdagavond voerden speur ders huiszoeking uit bij Ben W., die vervolgens in de boeien werd geslagen. Tijdens zijn verhoor heeft de twintiger bekend dat hij Julie Quintens gewurgd heeft. Maar waaróm de stoppen bij hem zijn doorgeslagen, blijft voorlopig een raadsel. „Hij verklaarde enkel dat hij in een impuls gehandeld heeft", aldus het OM. „Dat we niet weten waarom Ju lie dood moest, is ondraaglijk", reageren de ouders van het slacht offer in Belgische media. „Dat de dader in onze straat woont, maakt het alleen maar erger." Ben W. zit nu vast op verden king van doodslag. Vandaag be slist de raadkamer over het ver volg. APELDOORN Er komt geen advertentie over ho moseksualiteit in het Re formatorisch Dagblad (RD). Wel verschijnt er een briefwisseling in de krant over homoseksualiteit on der gereformeerde men sen. De advertentie had een reactie moeten zijn op flyers van een christelijke organisatie, die in maart bij de krant zaten. Daar mee wilde de organisatie het pakkenmerk Suit- supply oproepen om te stoppen met reclames met twee zoenende mannen. Het RD wees de 'tegen- advertentie' af omdat die niet past bij de Bijbelse uitgangspunten van de krant. Wel verschijnt er een briefin het RD waarop de hoofdredactie zal reage ren. Ook plaatst de krant een opiniestuk over homo seksualiteit en geloof. tientallen hengsten het 'foute' gen bij zich dragen. Dat zou weer impliceren dat het WFFS-gen door heel veel paarden ge dragen wordt, omdat dekhengsten per stuk honderden veulens produceren. Sloet en haar collega's roepen dierenart sen op om contact met ze op te ne men als ze denken dat een veulen WFFS heeft. Ook zaken uit het ver leden mogen gemeld worden. „Toen was de aandoening nog niet bekend. Mogelijk zijn er daarom dode veulen tjes met het destructiebedrijf meege geven zonder verder onderzoek." Ne derland is toonaangevend in de wereld van de paardenfokkerij. Ook de econo mische impact van het WFFS-verhaal kan dus groot zijn. Onrust Vanwege alle onduidelijkheid is het be langrijk dat er snel wordt ingegrepen, zegt hippisch journalist Jacob Melissen. „Doorgaans loopt Nederland in dit soort zaken voorop. Ik vertrouw erop dat dit ook goed wordt aangepakt." Dat een hengst drager is van het 'ver keerde' gen, wil overigens niet zeggen dat er gestopt moet worden met fokken. Fok- lijnen gaan generaties ver terug, en zijn in de loop van decennia geperfectioneerd. Het is niet toevallig dat goede spring- en dressuurpaarden vaak uit dezelfde stal komen. „We moeten er in de toekomst op letten dat merries en hengsten die allebei het afwijkende gen dragen niet samenge bracht worden", zegt Van Olst. „Maar een hengst die het WFFS-gen heeft, kan nog steeds een fantastisch springpaard produceren." schrijft het KWPN in een nieuwsbrief. Het kan bij het fokken misgaan wan neer zowel de hengst als de merrie drager is van het afwijkende gen. In 25 procent van de gevallen krijgt een veulen dan de eerder beschreven klachten, en komt waarschijnlijk te overlijden. In 50 procent van de gevallen wordt het veulen drager van het afwijkende gen. Dan heeft het zelf geen last, maar kan het afwijken de gen later wel weer doorgeven. De laat ste 25 procent heeft geen afwijkend gen. Het is bij het fokken dus erg be langrijk ervoor te zorgen dat niet zowel de vader als de moeder het afwijkende gen dragen. Maar om daar zeker van te zijn, moeten de dieren getest worden. Volgens Marianne Sloet, specia list Inwendige Ziekten van het Paard van de faculteit Diergeneeskunde aan de Uni versiteit Utrecht, is het van het grootste belang om snel duidelijkheid te creëren over de omvang van het probleem. „We moeten weten of het om enkele inciden ten gaat of dat die incidenten juist het topje van de ijsberg zijn. We weten het simpelweg nog niet." Onderzoek Uit onderzoek in de VS is gebleken dat 11 procent van de hengsten het afwij kende gen bij zich draagt. In Duitsland ging het om 9 procent. Als dergelijke percentages ook in Ne derland opgeld doen, zou dat betekenen dat FERRIES dinsdag 8 mei 2018 GO Sander van Mersbergen Dodelijk gen schokt de paardenwereld Julie Quintens werd ge wurgd. FOTOBOL- --- -- - K De hengst Everdale is een van de dragers van het WFFS-gen. FOTO MARCEL OTTERSPEER/ PIX4PR0FS ROTTERDAM/ZEEBRUGGE - HULL Vaar 's nachts en ontwaak voor iets nieuws. Nu 10% korting poferries.com JOUW TRIP. JOUW SCHIP. Actie voorwaarden: Geldig t/m 30 mei 2018. Reizen van 1 mei 2018 t/m 30 december 2018. Aanbieding op basis van beschikbaarheid. Alleen geldig voor retourboekingen op de Rotterdam/Zeebrugge - Huil route. Minicruises zijn uitgesloten van deze aanbieding. Volledige algemene promotionele voorwaarden van P&O Ferries van toepassing en online verkrijgbaar op poferries.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11