'Duitsche grond zonder Duitschers' 'ir 'mm mmmm 8 Keulen en Monniken-Glabbeek - Nederlandse steden? We droomden er na de oorlog van. Er bleef van die megalomane Nederlandse annexatieplannen bar weinig over. NA DE OORLOG ANNEXATIE Het Duitse dorpje Elten, bij Emme- rich, een wolkeloze maandagmor gen. Een vrouw hangt haar dekbed te luchten over de vensterbank van haar slaapkamer op de eerste verdie ping. Een vrij normaal tafereel, maar het huis waarin de vrouw zich be vindt is bijzonder. Een typisch Ne derlands rijtjeshuis - groot woonka- merraam, oranje dakpannen. Dat zie je in Duitsland eigenlijk nooit. In Elten wel. Er staan tientallen voor ons doodgewone rijtjeshuizen. Het zijn stille getuigen van een bijna vergeten stukje geschiedenis. Het aan de Rijn gelegen dorpje, bij Lo- bith de grens over, was tussen 1949 en 1963 Nederlands bezit. Net als Selfkant, een gemeente ten oosten van Sittard. Elten en Selfkant dien den samen met zeventien grensstra- ten, kleine en grotere stukken grond en de Duivelsberg bij Nijmegen als compensatie voor de oorlogsschade die de Duitsers hadden aangericht. Troostprijs Het voelde als een troostprijs. Neder land wilde zoveel meer toen de oor log in 1945 voorbij was. „De woede was natuurlijk gigantisch", zegt Pe ter Romijn van het NIOD, het insti tuut voor oorlogs-, holocaust- en ge nocidestudies. „De Duitsers hadden zoveel kapot gemaakt. Betalen zullen ze, was de gedachte. Maar Duitsland had geen cent." In een manifest uit 1945, door veel gezaghebbende Nederlanders onder tekend, werd uitgelegd waarom an nexatie een goed idee zou zijn. 'Ge schiedt dit niet, dan zullen wij gedu rende een onafzienbare reeks van ge neraties gebukt gaan onder den last ons door den Duitschen agressie op gelegd.' Het idee van een groter Nederland inspireerde de leden van de door de regering opgezette commissie voor gebiedsuitbreiding enorm. Secretaris Frits Bakker Schut stelde een zeer ge detailleerd plan op, met drie varian ten. De meest ingrijpende omvatte de annexatie van 41 steden en gebie den. De 10 miljoen inwoners moes ten maar oostwaarts verhuizen, was het idee. Zoals een slogan luidde: 'Duitsche grond zonder Duitschers.' Nederlandse plaatsnamen waren ook al bedacht: Aachen werd Aken, Köln Keulen, Moers Meurs en Mönchen- gladbach Monniken-Glabbeek. De meer bescheiden varianten van het plan lieten grote steden als Köln en Mönchengladbach met rust. Ver strekkend waren ze desalniettemin. Geloofden we werkelijk dat het een realistisch idee was? Toch wel, zegt Romijn. „Koningin Wilhelmina stond er bijvoorbeeld helemaal ach ter. Ze was tijdens de oorlog natuur lijk een enorme moffenhater gewor den." De politiek was verdeeld. De katholieken waren warm voorstan der, de socialisten zagen het totaal niet zitten. De protestanten en libe ralen hingen daar ergens tussenin. Omdat ook de geallieerden, die een sterk West-Duitsland van levensbe lang achtten in de strijd tegen het oprukkend communisme, het niet eens waren met de oranje annexatie- dromen, werden de plannen steeds bescheidener. Tot er op 23 april 1949 niet meer overbleef dan Selfkant en Elten, plus wat kruimeltjes her en der. „Natuurlijk was de Nederlandse regering niet blij", zegt Tim Terhorst. „Maar ze hebben geprobeerd er het beste van te maken." Terhorst, een vloeiend Nederlands sprekende Duitser, sloot zijn studie politieke wetenschap in Münster in 2006 af met een scriptie over de annexatie van Elten. 23 april 1949 was een mooie, zonnige zaterdag. Maar de El- tenaren waren bang, zegt Terhorst. „Ze hadden geen flauw idee wat er ging gebeuren. Hoe zouden de Ne derlanders zich gedragen? Konden ze hun baan in Duitsland behouden? Er waren zoveel vragen." Raar en ingrijpend Het was ook raar en ingrijpend, wat er gebeurde. De Nederlanders gren delden hun nieuwe bezit de eerste twee weken compleet af, uit angst voor incidenten. Opeens stond er ook een andere brievenbus, wap perde de rood-wit-blauwe vlag, heette de Bergstrafte de Bergstraat. Maar verder pakte de nieuwe bezet ter het rustig aan. Geen machtsver- fel ,,t T. maandag 7 mei 2018 dat was de droom Chris van Mersbergen Elten Nederlandse mare chaussee verzamelt zich bij het stadhuis van Elten, nadat de Duitse grensplaats in 1949 tot Nederlands grondgebied is ver klaard. FOTO NATIONAAL ARCHIEF r r /j r

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8