Anti-rooklobby zoekt naar Verklikkers' uit industrie Nog zes jaar voor 'tsaar Poetin', maar oppositie is grimmig Damschreeuwer is verwarde man 7 Russische leider voor vierde keer beëidigd De advertentie is geplaatst in Het Financieele Dagblad. „Omdat die veel gelezen wordt door ceo's en be stuurders", zegt Ficq. „Wat we van hen willen weten? Alles! Hoe ze over verslaving praten, hoe ze te werk gaan, echt van alles." Ficq belooft de klokkenluiders volledige anonimiteit. „We hopen op iemand met spijt, iemand die zijn geweten laat spreken. Bijvoor beeld iemand die aan het eind van zijn carrière zit en zich bedenkt: waarom heb ik hier altijd aan mee gedaan?" Ficq wil de informatie gebruiken in de procedure die is aangespan nen tegen de tabaksindustrie. De advocaat en haar medestanders willen de industrie laten vervolgen voor zware mishandeling omdat de tabaksproducenten bewust de ge zondheid schaden. Dat doen zij met name door al decennialang sigaret ten te produceren met hele kleine gaatjes. Door die gaatjes krijgen ro kers meer schadelijke en versla vende stoffen binnen dan is toege staan. Het Openbaar Ministerie besloot in februari van dit jaar niet tot ver volging over te gaan. Er waren 'on voldoende aanknopingspunten'. Bovendien steken rokers vrijwillig een sigaret op. Ficq spande een spe ciale procedure aan om het OM via het gerechtshof alsnog te dwingen de tabaksindustrie te vervolgen. Polina (20) staat met twee vrien den en een poster van Vladimir Poetin in het centrum van Mos kou. 'Drie rebellen tegen de tsaar', staat op het plakkaat. „Ik wil de wil van het volk uitdrukken", zegt de jonge studente linguïstiek, te mid den van een stoet medebetogers. „Ik wil verzet bieden tegen het systeem dat zich ontwikkelt in Rusland." Drie- tot vierduizend demon stranten nemen zaterdagmiddag deel aan een betoging tegen de vierde inauguratie van de Russi sche president, vandaag in Mos kou. Poetins belangrijkste politiek tegenstander Aleksej Navalny had opgeroepen tot de demonstratie, onder het motto 'Hij is niet onze tsaar!'. De autoriteiten hadden de betoging niet toegestaan. Navalny zelf, die in maart was uitgesloten van de presidentsver kiezingen wegens een zeer beden kelijk veroordeling voor verduiste ring, kreeg een paar minuten spreektijd. Toen kwam een clubje oproeragenten hem halen om hem onverbiddelijk af te voeren. Net als meer dan 500 anderen in Moskou. In heel Rusland zouden zaterdag zo'n 1600 mensen bij soortgelijke betoging zijn opgepakt. Maar op het Poesjkinplein zijn ook andere stemmen te horen. Zoals die van Ljoedila Tsjoedokova (50), die een robbertje vecht met twee demonstranten die ze een anti- Poetin-bord afhandig maakt. Als ze klaar is, zegt ze over de beto ging: „Domme jongeren. Ik ben hier om mijn wettig verkozen pre sident te steunen." En tegen een clubje ME'ers: „Goed zo jongens, doen jullie je werk maar." De grimmige situatie in het hart van Moskou is tekenend voor het huidige Rusland. Getalsmatig heeft Poetin het gelijk aan zijn zijde: met 77 procent van de stem- lk weet dat Poetin een dief is, een misdadiger, een moordenaar en een gifmenger men werd hij in maart opnieuw herkozen. Maar de uitgesproken tegenstanders van Poetin, een groep die wordt geschat op 20 pro cent van de bevolking, heeft het totaal gehad met hem. Zeker na de verkiezing die Poetin onlangs aan nog eens zes jaar presidentschap hielp, en die volgens critici een schijnvertoning was. Alsof de autoriteiten zich be wust zijn van de tweedeling, is de inauguratie van Poetin vandaag soberder dan de eerdere drie keren. Een bron binnen het Kremlin ver klaarde afgelopen vrijdag dat in ie der geval de kolonne met limousi nes waarin de president en zijn en tourage tijdens eerdere inhuldigi- nen door Moskou naar het Krem lin trok, komt te vervallen. Ook zou de feestelijke receptie na af loop dit keer niet doorgaan. Volgens de Kremlin-ingewijde wil Poetin niet nogmaals nega tieve aandacht op zich vestigen, die aan de vooravond van zijn her intrede als president in 2012 tot zo veel rellen had geleid. Toen kwa men nog zo'n 20.000 man naar het Bolotnajaplein in Moskou om de demonstreren. Bang en moe Zoveel demonstranten zijn er dit keer bij lange na niet. Van de grote roergangers van de demonstratie in 2012 is alleen oppositieleider Navalny nog over, maar die ver dwijnt voortdurend achter de tra lies, ook zaterdag weer. „Mensen zijn bang en moe ge worden", verklaart ontwerpster Marina Mironenko (50) de relatief kleine opkomst op het Poesjkin plein, terwijl de oproerpolitie links en rechts mensen oppakt. „Poetin ontneemt Russen hun rechten. Als ik in het openbaar zeg dat Vladimir Poetin een diefis, kan ik celstraf krijgen wegens extre misme. Maar ik weet dat hij een diefis, een misdadiger, een moor denaar en een gifmenger. Hij heeft Oekraïne en Georgië aangevallen en in Syrië brengt hij talloze men sen om." Leo's oudere broer schrok zich rot toen hij vlak na de dodenherden king een whatsappje opende van zijn zus waarop politieagenten te zien waren met een arrestant wiens hoofd ze naar beneden drukten. „Ik herkende Leo met een. Vreselijk. Ik wist niet dat hij zo ver zou gaan", reageert het fa milielid ontdaan tegenover deze krant. „Mijn vrouw en ik en ook mijn drie broers en twee zussen en hun gezinnen respecteren elk jaar op 4 mei trouw de twee minu ten stilte. Wij zijn van Indische af komst en de helft van onze familie is omgekomen in de jappenkam pen", verzucht de broer. „Wij zijn Leo al heel wat jaartjes kwijt. Hij is een beetje boel door geslagen en praat tot vermoeiens toe over het milieu. Ik weet dat hij dagelijks door Amsterdam loopt om tegenover toeristen te verkon digen dat ze moeten stoppen met vlees eten. Ondanks die verbeten heid is hij geen agressieve activist. Mijn broer zal nooit iemand licha melijk lastigvallen." Leo D. volgde een opleiding aan de Grafische School, maar maakte Alles wordt bij hem op den duur een obsessie. Ook als milieuactivist gaat hij tot het uiterste die niet af. Hij kreeg jaren geleden last van psychose-achtige klachten en werd afgekeurd. Hij leeft van een WAO-uitkering, zegt zijn broer. De laatste jaren stortte hij zich op het milieu. „Alles wordt bij hem op den duur een obsessie. Ook als milieuactivist gaat hij tot het uiterste. Zo rijdt hij geen auto meer omdat dit slecht is voor het milieu." Het Openbaar Ministerie buigt zich nog over zijn zaak. maandag 7 mei 2018 GO De mensen achter de rechts zaak tegen de tabaksindustrie zijn actief op zoek naar topbe stuurders die als klokkenluider willen fungeren. Met een forse advertentie vandaag roept advo caat Benedicte Ficq hen op zich te melden. Victor Schildkamp Amsterdam De Russische Polina neemt deel aan een anti-Poetindemonstratie in Moskou. Voorafgaand aan Poetins inauguratie zijn zo'n 1600 mensen vastgezet. Vladimir Poetin wordt vandaag opnieuw geïnstalleerd als presi dent van Rusland. De steun is groot, maar het verzet tegen 'tsaar Poetin' blijft fel. Joost Bosman Moskou - Marina Mironenko, activist Een eenling die al jaren de weg kwijt is. Zo omschrijft een ou dere broer damschreeuwer Leo D. (55). De milieuactivist uit Am sterdam werd vrijdag aangehou den nadat hij met een schreeuw de Nationale Dodenherdenking op de Dam verstoorde. Hij is overgedragen aan de hulpverle nende instanties. Caspar Naber Amsterdam - Broer verdachte De politie arresteert Leo D. foto frank van beek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7