Lees mee met de boekenredactie 4»\ VOGEL VRIJ schrijver leest één jongen en vier meisjes op de wereld zette in zo'n zware tijd. Of dat haar man in fotoboeken van de kinderen specifiek over allerlei gruwelen van de bombarde menten schrijft. Maar met de kennis van nu is het makkelijk oordelen over gebeur tenissen van toen." Opmerkelijk is dat juist banale proble men de Hoogendijks in deze turbulente tijden enorm bezighielden. Roddels over de huishulp en eikaars relaties, geklaag over oude kleding, de saaiheid van het bestaan en de zorgen om de oogst over stemden vaak de dreiging van de oorlog. Ze zorgen er tevens voor dat het boek soms als een soap wegleest. Hoogendijk: „Geschiedenisboeken spitsen zich vaak toe op de grote lijnen en verhalen, dit is de werkelijkheid van de gewone mens." Tragedie Die realiteit liep voor de Hoogendijks juist na de capitulatie van Duitsland uit op een tragedie. Hoewel op Jan, Truus en Ali na iedereen duidelijk afstand had ge nomen van het Hitler-regime, hadden de binnenvallende Russen daar geen bood schap aan. Hoogendijk: „Mijn grootvader dacht: ik ben Nederlander, dus mij doen ze niks. Dat was naïef. De soldaten waren meedogenloos. Mijn grootouders werden afgevoerd naar kampen 'Ik word moedeloos als ik zie hoe in Syrië kinderen en vrouwen het slachtoffer worden waar ze Ze vond de familiegeschiedenis interes sant voor een breder publiek, omdat het een onbekend stukje Nederlandse histo rie betreft en tevens een verhaal is dat lezers een spiegel over de gruwelen van de oorlog voorhoudt. Hoogendijk: „Ik word weieens moedeloos als ik zie hoe in Syrië kinderen en vrouwen het slachtof fer worden. De historie herhaalt zich. Net als eerder in voormalig Joegoslavië. Daar gebeurde hetzelfde. Leren we dan nooit, denk ik dan. Het is een hartenkreet van mij voor de toekomst. Oorlog is zo ver schrikkelijk, laten we zuinig zijn op onze vrede. Ik ben buitengewoon dankbaar dat ik mijn hele leven in vrede heb mogen doorbrengen. Door deze verhalen kun je je dagelijkse sores relativeren, misschien af en toe iets tevredener zijn." stierven, Cobi werd meermalen verkracht en Truus en haar man waren zo bang dat ze samen met hun vijf kinderen zelfmoord pleegden. Hij was kinderarts, dan moetje totaal wanhopig zijn om je eigen kinderen te vergiftigen." Hoogendijk noemt Ons gaat het in ieder geval nog goed een tragisch verhaal dat tegelijkertijd hoop uitstraalt. „Kijk naar Cobi: ondanks de brute verkrachtingen die ze onderging, was ze als 21-jarige in staat een verpleegsterspost op te zetten om gewonde soldaten hulp te bieden. Dat ze dat kon, getuigt van een enorme weerbaarheid en innerlijke kracht. Net zo mooi vond ik het dat de Hoogendijks ondanks alle gebeurtenissen loyaal aan elkaar bleven. Toen Jan na de oorlog trouwde, meldde iedereen zich weer." «I Ik lees nu... Als ik schrijf, lees ik... Wat ik maar niet uit krijg... Wat veel indruk maakte... lezen Sf ESSIE Nieuwe feelgood- roman van bestsel lerschrijver Jill de* Mansell. Essie raakt door een fout alles kwijt. (LS, €20) kaspeb VAN beek DEBUUT De rechten van de eerste thriller van Kasper van Beek, Vogelvrij, zijn al ver kocht voor Duits land. (Cargo, €20) Van Ronald de Graaf verscheen zojuist De prins. Willem van Oranje, 1533-1584. Fout Net als zusTeuntje en broer Jan had Jo Hoogendijk sympathieën voor het naziregime. Sterker nog: Jo trouwde met Wehrmachtofficier Horst Wolff. FOTO PRIVÉCOLLECTIE INGRID HOOGENDIJK sv Ons gaal lid in ieder geval nog goed Ons gaat het in ieder geval nog goed van Ingrid Hoogen dijk is versche nen bij Thomas Rap. (€23). De moord op Commenda- tore. Omdat ik tussen twee eigen biografieën in zit en zo'n roman me rust geeft. Murakami beschrijft de leegte als geen ander. Bernhardvan Annejet van der Zijl. Ik zocht naar een goed voorbeeld van een pakkende biografie. Tel kens las ik een hoofdstuk van haar en schreef ik er zelf een van Willem. is deel 2 van de familie kroniek De Thibaults van Roger Martin du Gard. In deel 1 wordt het slot ver klapt, dus ik ga ermee stoppen. Jammer, want het zijn lekkere, dikke boeken. is Het hof van Willem van Oranje van Marie-Ange Delen. Het gaf mij input voor het society-leven van de prins. 161 zaterdag 5 mei 2018 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 84