?- VERZETSHELD Y\at gaf nieuws scoren toch een heerlijk gevoel: het was spannender dan seks, opwindender dan geld; er kon niets tegenop. Over de grens, Ellen den Hollander Vooral Jo, Teuntje en Jan worden met andere ogen bekeken vanwege hun sympathie voor Hitiers denkbeelden KJ* vragen veel aandacht. En het is ook hard werken om het hooi te keren, te eggen en te oog sten. Maar daarnaast genieten ze van de rust en het plattelandsleven met wande lingen, zwempartijen en familiebijeen komsten. Later wordt hun bestaan beduidend minder sprookjesachtig. Ze beleven er de crisistijd, de opkomst van het nationaal-socialisme en de Tweede Wereldoorlog. De enorme im pact van die gebeurtenissen op het gezin en zijn omgeving vormt de spil van In- grid Hoogendijks oorlogsverhaal. Zo keert zoon Pieter door de dreiging terug naar Nederland. Ook figuurlijk drijft het conflict een wig tussen de gezinsleden. Vooral Jo, Teuntje en Jan worden met andere ogen bekeken vanwege hun sym pathie voor Hitiers denkbeelden en hun relaties met Duitsers. Verder grijpt de armoede en angst naarmate de oorlog vordert op de eerst zo veilige Schakenhof om zich heen, om uiteindelijk genade loos slachtoffers te eisen. De auteur destilleerde Ons gaat het in ieder geval nog goed uit de honderden brieven die de Hoogendijks elkaar tussen 1939 en 1946 schreven. Op A4'tjes, klad jes, officieel briefpapier en een enkele ansichtkaart of overlijdensbericht. Soms getypt, dan weer geschreven in vaak oogstrelend regelmatige hand schriften. Ze wekte hun vergeelde emoties tot leven door ze in chrono logische volgorde een verhaal te laten vertellen en ze vervolgens te verpakken in de historische context. Door de korte fragmenten leest het boek snel en door de prachtige fa miliefoto's heb je het idee dat je de hoofdpersonen persoonlijk leert kennen. Begrafenis „Het idee ontstond ei genlijk heel geleidelijk toen het jongste zusje van mijn vader, Cobi, in 2004 in haar verzorgings huis stierf', zegt Ingrid Hoogendijk - kleindochter van Michiel en dochter van Pieter over de drijfveer om haar familie geschiedenis uit te pluizen. „Ik moest een praatje bij de begrafenis houden en ging op zoek in het verleden. Daarnaast kwa men er in die tijd vragen uit Duitsland over Schakenhof in die periode. Een ar chitectuur-historicus was bezig landgoe deren te beschrijven. Mijn tweelingbroer Pieter bleek in het bezit van een hele map met brieven aan onze vader. Afkomstig van mijn groot ouders en hun kinderen. De boodschap per post was destijds het enige communi catiemiddel. Toen bleek dat een nicht ook correspondentie van anderen bezat, viel de puzzel ineen en had ik een completer beeld. Ik heb ze uitgewerkt en uitgediept, waarbij ik uitdrukkelijk heb geprobeerd een neutrale toon aan te houden. Natuur lijk verbaasde ik me erover dat Truus magazine 15 Nikos Kazantzakis Kapitein Michalis Kazantakis is be kend als de auteur van Zorba de Griek, maar schreef ook Kapitein Michalis. (Wereldbibl., €40) Koloniale oorlogen tn Indonesië OORLOG In de Gordel van Smaragd was het ruim 450 jaar oor log, blijkt uit Koloni ale oorlogen In In donesië. (AP, €60) REVOLUTIE Het jaar 1968 van uit Zweeds per spectief; deel 7 in Jan Guillou's serie De grote eeuw. (Prometheus, €20) EERSTE ZIN t WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 83