Nieuwe inzichten over Slag bij Arnhem Complottheorieën Lees mee met de boekenvedcictie OP HET NACHTKASTJE recensies ARNHEM Het is be paald niet het enige boek over De Slag om Arnhem, maar de Britse historicus An- tony Beevor weet in zijn relaas over Operation Market Garden, zoals de codenaam van het gealli eerde offensief in septem ber 1944 luidde, de lezer wederom deel te laten uit maken van het strijdto neel. De auteur van de bestsellers als Stalingrad, Het Ardennenoffensief en D-Day reconstrueert in De Slag om Arnhem (Ambo Anthos,€35) aan de hand van Nederlandse, Britse, Amerikaanse, Poolse en Duitse bronnen, de mili taire mislukking van de luchtlanding en het grondoffensief. Volgens Beevor was Market Gar den van meet af aan een slecht doordacht plan, waarbij alles wel zeer moest meezitten. Dat zat het niet. Er werd door de geallieerden buiten de aanwezigheid van een sterke Duitse troepen macht gerekend, hoewel het Nederlandse verzet waarschuwingen had laten uitgaan naar Lon den. Daardoor, conclu deert Beevor, nam na de strategische afgang waarbij aan beide zijden duizenden doden en gewonden vielen, de Duitse terreur in Neder land alleen maar toe. Beevor spaart de Britse verantwoordelijken niet en breekt een lans voor de Poolse soldaten die door de Engelse legerleiding als zondebok werden ge bruikt. Een meeslepend verhaal, vol aangrijpende details in oral history van de mannen die erbij waren. —Arno Gelder De dood van Adolf Hitier blijft, ruim 70 jaar na dato, voer voor histo rici. Want is nu echt alles bekend over de omstan digheden waarin hij stierf? De journalisten Jean-Christophe Brisard en Lana Parshina kregen toegang tot de archieven van de KGB, waarin de omstandigheden van zijn dood destijds door de Russen is vastgelegd. Zij duikelen complottheo rieën op, stuiten op moed wil en misverstand en stellen de betrouwbaar heid van de documenten ter discussie. De dood van Hitier (NA, €22,50) is een spannend relaas over de dood van een dictator, die nog immer aanleiding geeft tot twijfel en specu latie. —Arno Gelder Persoonlijk, aangrijpend en nog steeds actueel. Aan de hand van honderden brieven schrijft Ingrid Hoogendijk (69) over de impact van oorlog op haar familie in Oost-Pruisen. Onder de geruststellende titel Ons gaat het in ieder geval nog goed, staat op de omslag een nostalgisch Hollands glorie familieportret. Zeven la chende blonde hoofden, onbezorgd en ongeduldig. Startklaar om iets leuks te ondernemen zodra de fotograaf toestem ming geeft. Een ontroerend beeld, omdat niemand weet welk onheil wacht. Dat familie conflicten, honger en verraad op de loer liggen. Dat een van hen later wordt ver kracht door Russische soldaten, dat tyfus zijn tol eist en dat een ander met man en vijf kinderen zelfmoord pleegt. Allemaal als gevolg van de Tweede Wereldoorlog. Het klinkt aanvankelijk als een jaloers- makend avontuur: stoffenhandelaar Michiel Hoogendijk verruilt in 1922 Rot terdam voor een landgoed in Oost-Prui sen. Dat gebeurt nadat hij zich door de hyperinflatie liever laat uitbetalen in natura dan in geld voor de levering van een wagonlading luxe lappen. Met echtgenote Johanna en hun zeven kinderen - Teuntje, Jo, Truus, Ali, Cobi, Jan en Pieter - belandt hij in Schakenhof, een landgoed annex boerenbedrijf. Toen tertijd het oostelijkste puntje van Duits land, nu Russisch grondgebied dat ligt ingeklemd tussen Polen en de Baltische staten. Afstand tot Nederland: zo'n 1400 kilometer. Plattelandsleven De honderd melkkoeien, driehonderd varkens, kippen, ganzen en bijenkorven lezen Ruud Roodhorst: Gebrek is een groot woord van Nina Polak - Wat lelijk: 'Ik scheep de schipper af. Gelukkig vlak daarna de fijne zin (op een markt in Cannes): 'vissen met de schrik nog in de ogen'. Ellen den Hollander: De waarheid over de zaak Harry Quebert van Joël Dicker - Nog steeds bezig in die dikkerd. ANTONY REF.VOR DE SLAG OM De slag om Arnhem Historie De dood van Hitier Historie 'Laten we zuinig zijn op onze vrede Tekst ANNEMARTVANRHEE 11 lustratic STUDIO VONQ 4 141 zaterdag 5 mei 2018 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 82