'NATUURLIJK WEET IK DAT ER NOGAL WAT MUZIKANTEN ZO AAN HUN EIND KWAMEN, ZOALS DIE KURT COBAIN, DIE SLAPJANUS' Paspoort Bernard Jolink Privé Het werd nooit helemaal helder. „Kijk: die eerste manager heeft er door investeringen voor gezorgd dat er on danks hard werken geen geld te verdelen viel. In het geval Jansen werd er onder meer een hele vrachtwagen vol merchan- dise niet bij ons kantoor, maar bij een na burig café afgeleverd. Daar kwamen wij later achter, dat was serieus geld. De con clusie mag eenieder zelf trekken." De zanger is nog altijd woest. „Het zijn smerige onbetrouwbare varkens." Maar als ze omzet hebben ontvreemd, waarom kwam het dan niet tot strafzaken? „Froe- ling moest ons geld terugbetalen, dat was een civiele zaak. Onder de noemer 'ver schil van inzicht'. Ik zei: 'D'ran met hem, ook strafrechtelijk'. De advocaat raadde ons dat af, ons bewijs voor fraude was niet hard genoeg." Door het tweede managersdebacle was zelfs Jolink even niet meer strijdbaar. De allerzwartste periode van zijn leven brak aan. „Ik zou liever alle botten in mijn lichaam twee keer breken dan nog een dag depressief zijn", zegt de zanger. Na een stilte: „Daar is mij niets van be kend. Ik had wel sombere buien, die aan leg heb ik. Maar dat geweer, daar weet ik niets van. Ik had wel wapens (Jolink heeft een jachtvergunning, red.), maar heb er zelfs nooit over gedacht. Natuurlijk weet ik dat veel muzikanten zo aan hun eind kwamen. Die Kurt Cobain, die slapjanus. Maar het schoot bij mij niet eens door mijn hoofd, om het maar zo te zeggen." Lange stilte. „Ja, nee. Niet zo letterlijk. Nee, eigenlijk niet. Want ik zat uit het raam te kijken en je eet niet meer en je slaapt niet meer. Nou, uiteindelijk ga je daaraan dood. En ik weet niet of ik dit moet vertellen, maar mijn vrouw werkte bij de huisarts en zij vroeg hem: wil je als-je-blieft komen kijken? Die arts begreep meteen wat er loos was. 'Wat je hebt is gewoon een ziekte en daar hebben we een pilletje voor. Komt allemaal goed.' En op maandagavond komen praten. Daarna één keer in de twee weken." Jolink, furieus: „Die optie kiés je dus niet. Dat is het juist! Je staat erbij en je kijkt ernaar. Je hebt geen controle meer over je gedachten. Je staart en je staart maar uit het raam en je ziet niks. En je eet niet meer en je slaapt niet meer. Ja, dan..." „Punt één: je moet de genetische aanleg hebben. Die is aanwezig. En er moet al tijd een aanleiding zijn. Nou, ik had dat gesodemieter met tweede manager Martin. Zó liegen, zó ruzie schoppen." „Via vader. Op een gegeven moment, ik was 6 of 7, was hij bezig een perpetuum mobile te creëren, zo'n apparaat dat uit zichzelf blijft bewegen, zonder aandrij ving. Een klassieke vorm van gekte, want al die uitvinders kwellen zichzelf. Er is altijd een energiebron nodig." „Nee! Ik heb de remedie: dat zijn de, in middels alweer negen, kleinkinderen. Pas toen mijn eerste kleindochter werd gebo ren, kwam ik echt uit die depressie. Mijn stiefdochter Nathalie kreeg Luna, ik was herstellende van de depressie en toen moest ik overdag voor een kind zorgen." TERUG NAAR DE GOUDEN KARPER, GESPREK TWEE Jolink snijdt zijn biefstuk en somt zijn ongenoegen op over het interview. „Er werd naar vervelende dingen gevraagd. Ik heb er nachten slecht van geslapen. Het heeft me gelukkig ook nieuwe nummers gebracht. Eentje heet: Waardeloze smeer lap. Daarbij had ik die eerste manager in gedachten. Hij was gemener en doortrap ter dan zijn opvolger. Maar zijn opvolger heeft het absolute dieptepunt van mijn leven veroorzaakt." En juist die manager, Martin Jansen, is in beeld. De band Bökkers, genoemd naar zanger Hendrik Jan Bökkers, zoekt contact met Jolinks voormalig boekings medewerker, om optredens te regelen. Omdat de zanger bekend werd na het coveren van werk van Normaal, stelt Jolink: „Bökkers is een jatmoos." En dan is hij ook nog getrouwd met de dochter van Jansen. Heeft dat nog iets met de anti pathie te maken? „Nou, ik ken Martin heel goed. Ik kan mij niet voorstellen dat hij zich er niet mee bemoeit." Ze komen aan zijn oude band en de rigide kant van Jolink blijkt anno 2018 nog te bestaan. „Dus dan heb je dat oneerlijke varken van Jansen erbij lopen. Daarom loop ik met een boog om die club heen." Op internet noemt Jolink Bökkers na ons gesprek een parasiet en zo is hij weer nieuws. In een van de interviews die vol gen na de twist is de bandleider in hem weer wakker geworden. 'Het nieuwe medicijn zorgt voor een genezing van Bijbelse proporties. Ik ga weer optreden, in kleine settings.' Ik mail hem dat ik al dacht dat er ooit weer optredens zouden komen. Jolink gaat, vermoed ik, door tot de eeuwige jachtvelden, net als zijn voor beeld Johnny Cash. „Wat er tegen die tijd op mijn steen komt, weet ik al: Hij heeft een hoop lawaai gemaakt, maar nou is hij dood.II Geboren 6 september 1946 in Hummelo. Opleiding Academie voor Kunst en Industrie in Enschede. Loopbaan Besluit als 29- jarige te stoppen als beeldend kunstenaar en kiest voor een muzikale carrière met Normaal. Houdt de band tot 2015 in leven. Normaal ont vangt onder meer de Edison Oeuvreprijs. In 2018 maakt Jolink bekend een solocarrière te beginnen. Getrouwd. Eén zoon, Gijs, uit een eerder huwelijk, en twee stiefkinde ren. Negen kleinkinderen. Van bandleden en oud-bandleden tot aan familie, iedereen maakte zich zorgen om je. Een enkeling was bang dat je jezelf iets zou aandoen. Je zou je zelfs een keer hebben opgesloten met een jachtgeweer. Was het ooit zo donker dat zelfmoord voor jou een reële optie werd? Dus je dacht niet aan zelfmoord. Maar als je ervoor kiest niet meer te eten, dan gaat het vanzelf over... Hoe is dat ontstaan? Waar zat jouw biologische aanleg? Ben je bang dat het ooit terugkomt? 121 zaterdag 5 mei 2018 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 80