II Amerikaanse cheerleaders doen boekje open over seksueel misbruik I 7 Nederlandse tandartsen zijn er al jaren te weinig, en nu droogt ook het aanbod uit het buitenland op. Nieuwe taaleisen blijken een brug te ver. „De overheid moet iets doen. Dit werkt contraproductief." f oi, ik ben Mo- M ^B^^^B hammed, en ik ben stagiair." Hij zegt het altijd BB maar even tegen de patiënten van de praktijk waar hij twee keer per week de tand artsboor hanteert, die van de Sa menwerkende Tandartsen in Til burg—Noord. „Dan kunnen ze het aangeven als ze dat niet willen. Maar tot nu toe is het meestal geen probleem." Mohammed Qasem is bijna der tig en komt uit Irak. Hij is een van de tandartsen die aan de aange scherpte taaleisen van de overheid moeten voldoen om hier aan het werk te kunnen. Geen probleem, vindt Mohammed, die voor de oorlog uit Irak vluchtte. Sterker: hij vindt het heel belangrijk zich verstaanbaar te kunnen maken. „De taal is de sleutel tot alles. Als ik de taal niet spreek, kan ik in Ne derland niets. En als tandarts moet je met aan je patiënten kunnen uitleggen wat je doet. Het werk hier is niet veel anders dan wat ik in Bagdad deed, maar ik moet wel de Nederlandse termen kennen." Hij noemt er een paar op: wor telkanaalbehandeling, ragers, rei nigen, tandpasta en tandenborstel. „Ik wil die woorden in het Neder land kennen, maar ken ze ook in het Engels en het Arabisch. Er zijn veel patiënten met een buiten landse achtergrond die soms geen woord Nederlands spreken. Die willen we ook kunnen helpen." Praktijk in de periferie Nederland lijkt af te stevenen op een tekort aan buitenlandse tand artsen. Want Mohammed mag zijn taalcursus als een zaak van le vensbelang beschouwen, veel bui tenlandse tandartsen zien in de aangescherpte eisen toch vooral een reden om niet voor Nederland te kiezen als het land waar ze hun emplooi zoeken. In een jaar tijd nam het aantal buitenlanders dat bij het BIG-register een verzoek indiende om in Nederland tand arts te mogen worden met bijna driekwart af, van 390 naar 109. En van die buitenlandse tand artsen moeten we het toch in Ne derland hebben, zeker de praktij ken in de wat minder dichtbe volkte gebieden. „Voor Neder landse tandheelkundestudenten houdt ons land bij Amersfoort ge woon op. Verder kijken ze niet", zegt Willem Zilverschoon (66) uit het Twentse Haaksbergen. Hij kan het weten. Vijfjaar lang was Zilverschoon bezig een nieuwe hoeder te vinden voor zijn drieduizend patiënten, geen en kele keer trok er een Nederlandse kandidaat aan de bel. „Eén keer een Litouwer die amper een woord Nederlands sprak, maar dat vonden we niet zo'n goed idee." Uiteindelijk werd via een recruiter een Spaanse tandarts gevonden aan wie Zilverschoon de praktijk wel durfde over te dragen. Patrick Crielaers, praktijkadvi seur bij wervingsbureau Dental Care Professionals, herkent de si tuatie. „In het buitengebied is het moeilijk. Je ziet een grote trek naar de Randstad. Voor praktijken in de periferie zijn we toch aangewezen op buitenlandse tandartsen. Die zijn wel bereid daar iets op te bou wen. Maar voor hen is het sinds vorig jaar veel moeilijker om een plek in het BIG-register te krij gen." Voorstudenten tandheelkunde houdt ons land bij Amersfoort op Het is natuurlijk een vreemde si tuatie. Aan de ene kant moet een tandarts in Twente hemel en aarde bewegen om een opvolger te kun nen vinden, aan de andere kant is er misschien tien kilometer ver derop wel een student die zich zit te verbijten omdat hij is uitgeloot voor de studie tandheelkunde. Waarom niet gewoon wat meer studenten toelaten? Numerus fixus Niet alleen beroepsvereniging KNMT, ook het zogenoemde Ca paciteitsorgaan adviseert het mi nisterie van Volksgezondheid al jaren meer studenten toe te laten tot de tandheelkundeopleiding. Tot op heden is dat niet gebeurd en blijft de numerus fixus op de universiteiten van kracht. Gecom bineerd met de taaltoets zorgt dat nu voor problemen. Er moet iets veranderen, vindt Albert Koelewijn, directeur van Tandzorg op Maat, dat zes praktij ken in het oosten van het land uit baat. „Of je moet meer mensen gaan opleiden, of de taaleisen ver soepelen. Maar als je het allebei zo laat, werkt het contraproductief." De professionele danseressen wa ren in 2013 afgereisd naar Costa Rica voor een fotoshoot. Om te po seren voor de clubkalender, dach ten ze. Met de meisjes waren ook enige hoofdsponsors meegereisd. Het werd onaangenaam toen de danseressen naakt met bodypaint dan wel topless moesten poseren, waarbij de mannelijke sponsors mochten toekijken. Ook kregen sommige vrouwen te horen dat ze door hen waren 'geselecteerd' voor een bezoek aan een nachtclub. De vijf cheerleaders vertelden hun verhaal anoniem in The New York Times. Inmiddels heeft de clubleiding laten weten de aan klacht zeer serieus te nemen en is een onderzoek ingesteld. Inmiddels zijn er meer meisjes met getuigenissen gekomen die het verhaal bevestigen. Een jaar eerder, in 2012, werden dezelfde cheerleaders voor een sponsoreve nement afgeleverd op het jacht van een vermogende skyboxeigenaar. Aan boord bleken onbekende mannen te zijn die zich te goed hadden gedaan aan drank. Zwijgplicht Ook vanuit de basketbal- en de honkballeague komen verhalen naar buiten over misbruik van cheerleaders die aan strikte con tracten vastzitten en ook vaak zwijgplicht hebben. Zo klaagden cheerleaders dat ze sponsors op alle mogelijk manieren moeten entertainen, waarbij ongewenste intimiteiten normaal worden ge vonden. De eigenaren van de clubs zouden hiervoor meestal de ogen sluiten met het argument 'dat dat er nu eenmaal bijhoort'. zaterdag 5 mei 2018 Wie vult straks de gaatjes in het Amersfoortse achterland? Sander van Mersbergen Tilburg A Mohammed Qasem met een patiënt. „De Nederlandse taal is de sleutel tot alles." foto koen verheijden -Willem Zilverschoon, tandarts Het #MeToo-schandaal houdt nu ook het American football in de greep. Vijf voormalige dans meisjes van de Washington Redskins hebben een boekje open gedaan over 'souteneurs praktijken' van de club. Bob van Huët Rotterdam/Washington A Cheerleaders van de Washington Redskins deden een boekje open over seksueel grensoverschrijdend gedrag, fotojoerobbins/afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7