Allemaal door die veertig jaar..." Na vier decennia Iwkcn, brekken en an- goan nam Normaal in 2015 afscheid. In een dampend Gelredome huilden kerels op klompen alsof er een familielid was overleden. „Ik wilde voor hen, maar ook voor mijzelf, per se die veertig volmaken. Ik heb mijn gezondheid ermee vernield. Na dat laatste optreden kon ik nog maar op één manier uit bed stappen: op mijn buik rollen, been buitenboord, dan het andere en dan mezelf opdrukken." Van het afscheidsconcert ging het naar een revalidatiekliniek. Hij verbleef er maandenlang, alleen in het weekeinde was hij thuis. „Ik bleek nog 45 procent longcapaciteit te hebben. Na Normaal heb ik nog eenmaal opgetreden, met de Pensionado's. Een hobbybandje, met vrienden." Jolink speelde zittend en toen hij opstond om een ovatie te ontvangen, viel hij. „Mijn laatste optreden. Dit moet ik niet meer doen, wist ik." Ik vraag of hij het zeker weet, het is niet de eerste keer dat Jolink zegt te stoppen. „Zeker! Ik dacht: dan maar schilderen. Ik heb een atelier, met licht op het noorden. Maar ik heb nog geen vierkante centime ter aangebracht." Jolink was lusteloos. „Een wonder middel gaf mij weer power. Me-po-li-zu- mab! Via injecties. Zalig. Ik kreeg ineens weer ideeën voor nieuwe nummers." En zo komt er deze zomer een comeback, met een nieuwe soloplaat. „Bernard Jolink, post-Normaal. Dus kom niet meer om Oerend hard vragen. Das war einmal. En ik treed dus niet meer op. Goed, bij de onthulling van het standbeeld spelen we met de drie overgebleven leden van Normaal een paar nummers. Eenmalig!" TWEE MAANDEN EERDER, EERSTEGESPREK Als ik Jolink benader voor een interview, is hij enthousiast. Hij wil best vooruit blikken op zijn solo-album en terug kijken op zijn leven. Als bijvangst hoopt hij zijn lompe zuipimago te nuanceren. Zijn starre kant kent iedereen. Zo had hij grote bonje met managers en gooide hij twee gitaristen uit Normaal. Op de kunstacademie was hij volgens klasgeno ten juist een ontzettend zijig kereltje. In zijn leven vochten het zachtaardige jongetje en de harde frontman om voor rang. Toen Normaal volop draaide, leefde Jolink vooral rücksichtslos. Na een de pressie kwam het zachte mannetje weer vaker tevoorschijn. Bernard van Geuns was vroeger samen met zijn zwager bevriend met Jolink. „Mijn zwager", zegt Van Geuns, „is on langs overleden en de langste en gevoe ligste brief kwam van Bennie. In een woord: klasse! Dat is óók Jolink." Jolink wordt verlegen als hij het hoort. „Ach, mijn imago blijft dat van de schreeuwlelijk. De gek, die jarenlang dronken op tv is geweest. Dat kwam door het verplicht playbacken. Vonden wij verschrikkelijk, dus dronken we uit pro test. Bij de opnames zag je dat. Maar als ik altijd dronken was geweest, had ik nooit wedstrijden kunnen crossen of de mara thon van New York kunnen lopen. Nuan ceren? Imago is een zevenkoppige draak. Als je er een kop afhouwt, groeien er twee terug." „Ik heb in 1980 drie weken lang coke ge snoven. Ik houd van alcohol en als je coke snuift, ben je in één klap nuchter. Waar door je nog meer drinkt. Als je dan een kater hebt, zit er maar één ding op: opnieuw snuiven. Voordat ik verslaafd raakte, had ik in de gaten: coke is zelf moord. En ook aan drank ben ik nooit echt verslaafd geweest. Ik kon een paar maanden in het jaar niets drinken, dat kunnen alcoholisten niet." Fotograaf Ronald Hissink zegt dat dat klopt. Hij heeft jou betrapt. Je stond bij een podiumtrappetje halveliterflessen bier te legen om ze te vullen met sportdrank. „Dat is waar. Sportdrank drink je makke lijker bij optredens, maar daar zeg je geen proost mee. Dus 't ging in bierflessen. Pragmatisme. We kregen een percentage van de drankomzet. Het was ook in ons belang dat er omzet was." Weinig rockers blijven tijdens zo'n lange carrière vrij van een verslaving. 101 zaterdag 5 mei 2018 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 78