Toedeledoki Egbert Jan Egbert Jan denkt terug aan de eerste afspraakjes met de vrouw die zijn echtgenote zou worden. Die glimlach! Ze zou de moeder van mijn kin deren worden, maar toen ze die warme dag in juni 1989 de lera- renkamer binnenliep, sjouwend met een reservoir vol koffie, zag ik alleen een prettig ogende vrouw. Schaars ge kleed. Ze wierp een vaag groetende lach de volle ruimte in. „Zo!" zei iemand naast me. Ja, dat was nou de nieuwe uitbater van de schoolkantine. Achter de balie was een ruimte waar ze in de pauzes tegen een tafel leunde; dan hield ze toezicht op leerlingen die het baliewerk deden. Ze glimlachte per manent. Elke dag zat ik daar even. „Al die relatieproblemen waarover je hoort", zei ze. „Ik heb niks te klagen. Twaalf jaar getrouwd." Een jaar later scheidde ze. Toen kwam ik weer wat vaker achter de kantinebalie. Bij de eerste date zei ze drie keer 'van hier tot Tokyo'. Ze zei ook dat mensen op verjaardagen bij haar thuis soms te lang bleven han gen. Dan liep ze naar boven, trok een py jama aan en ging beneden in de deuropening staan. 'Ik weet niet wat jul lie van plan zijn, maar ik ga naar bed. Toedeledoki.' Imponeergedrag, maar er was nauwe lijks een poging te bedenken die minder kans van slagen had. Juist dat vond ik ge weldig. En die glimlach. Al die uitdruk kingen die ik nooit zou gebruiken. Het is half 4, nog aardedonker. Ik ben gespannen, er moet een tekst af vóór 9 uur. De stille uren. Net als ik op de bank zit met de laptop: bonk. Dreun. Zoon staat op van z'n bed, stommelt naar beneden. Nu 23 jaar, baardig, de spieren barsten uit z'n T-shirt. Zorgelijk gezicht. Hij pakt een glas water en komt erbij zitten. Vroeger had je Zo vader zo zoon. Een tv-panel moest raden: wie is het kind van de kandidaat? Stel dat Yann met z'n moeder had meegedaan, het panel had geen kans gemaakt. „Ik wil niet, pap." Ik hoef niet te vragen wat hij bedoelt. „Je ziet ertegenop. Dat gaat over." Morgen vertrekt hij met z'n vriendin voor een jaar op wereldreis. „Heb je afscheid genomen van mama?" Geen antwoord. Hij legt z'n hoofd op m'n schouder, zo'n gebaar dat ik nooit bij hem zou moeten maken, want dan loopt hij weg. Mijn ex en ik verschilden in tempera ment, opleiding, milieu, aanleg, inte resse. Voor de kinderen die eruit voortkwamen golden we als een onver brekelijke eenheid. De glimlach was er niet meer. Tot het laatst hoopte ik dat het niet waar was. Op een avond stelde ik voor dat ze zou blijven tot de kinderen het huis uit waren. Haar zwijgen klonk als 'toedeledoki'. 41 E Reageren? magazine@persgroep.nl Egbert Jan Riethof (64) is journalist. Hij heeft een dochter (25) en een zoon (23). Egbert Jan woont in z'n eentje in een huis met drie verdiepingen. 61 zaterdag 5 mei 2018

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 74