Chinees Voorwoord IN DIT NUMMER 04 Goeie zaak BN'ers op de wc van eetcafé Borrel in Toronto CANADA MARGREET ENFRED VERZET Toen een collega me de foto's liet zien die Mark van Wonde ren maakte van maar liefst 1090 Chinese restaurants in Neder land, was ik meteen enthousiast. Die panden, die namen (met De Chinese Muur als absoluut hoogte punt) - sommige dingen zijn echt mooi van lelijkheid. De Chinees was mijn eerste erva ring met eten uit een andere cultuur. We spreken over een dorp, eind jaren 70. Mijn weinig avontuurlijke vader vond de gebakken rijst van Kota Radja al te exotisch, dus erg vaak kwam het er niet van. Maar in die beperking school natuurlijk ook de aantrekkingskracht van de babi pan gang (nummer 32) en de nasi speci aal (nummertje 6). Toen ik jaren later eens in Hong kong en Guangzhou kwam, ging er ook culinair gezien een wereld voor me open. Niks geen foe yong hai met zoetige, gebonden tomatensaus, ku lo yuk en sateetjes met pindasaus in zo'n wit tempex bekertje. Die ge rechten heb ik in China nooit gezien. Zelfs niet in een verre variant. Sinds 1996 is het aantal Chinese restaurants in Nederland gehalveerd. Ik herinner me hoe 'de Chinees' in de studentenstad waar ik kwam wonen een bord aan de gevel schroefde met daarop 'Hans Snack shop' (zonder apostrof achter Hans) en inderdaad ineens patat en frikan- dellen verkocht. Een andere Chinees veranderde van de ene op de andere dag in een massagesalon, en dan was er nog eentje die onaangekondigd transformeerde in een Japanner en alleen nog sushi serveerde. In dit magazine kunt u lezen hoe collega Theo den Boer destijds kennismaakte met 'de Chinees', en zien of ook uw favoriete restaurant is vereeuwigd door fotograaf Mark van Wonderen. Eet smakelijk! 06 EgbertJan 07 Fijn spul 08 Bennie Jolink 13 BV De Liefde 14 Lezen 17 Geld geluk 19 Zij zaten in het verzet 25 David Arjan 26 Chin. Ind. Spec. Rest. 32 Jeugdvrienden zijn nu een stel van 90+ 37 Mijn ma 38 Koken eten 40 Nederlands Canada 45 Joost mag 't weten 46 Tv-kijken en puzzelen Nederlandse immigranten zetten hun stempel op het land van de bevrijders Als kind speelden ze, in de oorlog doken ze onder, nu zijn ze verliefd Interview met vier mensen die een daad stelden Anniek van den Brand E Reageren? magazine@ persgroep.nl &Magazine is een uitgave van de Persgroep Chef Anniek van den Brand Artdirection Natasja de Vries Redactie Theo den Boer, Merel Dado, Charlotte van Genderen, Sanne van der Kolk, Cathérine van der Linden, Florien van Rees, Ruud Roodhorst, Mark Roos Vormgeving Marieke van der Heide, leke Kootstra, Jolanda Vogelaar Beeldredactie Gemma van der Heyden Sales salessupport@persgroep.nl, 088 572 28 88 Marketing oonsumentenverkoop@persgroep.nl COVERFOTO MAARTEN CORBIJN lliaga/Jlie |3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 71