Verdrietige en blije mensen Fietsers opgelet op sluizen Terneuzen Lobby voor behoud marinierskazerne Mottig 3 2 Vlissingen verwachtvanaaag megadrukte tijdens de 28e editie van het Bevrijdingsfestival Zeèland Waar moet je rekening rfree houden? En wat mag je niet missen? Tien tips voor de festivalganger. 5MEI VRIJHEID Commentaar Vandaag staat Vlissingen bol van blije mensen. Zij vieren de vrijheid met een mooi festival. Na de stilte en de her denking van 4 mei is er vrolijkheid en veel muziek. Zo gaat dat. Eerst stil herdenken, en nadenken over het belang van vrede en veiligheid. Dan pas feesten. Deze week dreigde het even anders te lopen. Een zeer ondoordacht plan om de Dodenherdenking te gebruiken voor een protestactie ging - na een duwtje van de rechter - in de prullenbak. Gelukkig maar. In Nederland kan veel. ledereen beleeft 4 en 5 mei anders. Dat varieert van rauw verdriet over de Holocaust tot vrolijk rondrij den in oude legervoertuigen of zorgeloos feesten. Dus het is een tijd van extremen. Maar niet alles kan. We laten de sereni teit van de herdenking op de Dam niet doorbreken. We zijn pas echt bevrijd van oorlogen als we ze zijn vergeten. Die kans krijgen we vooralsnog niet. De gruwelen van de Tweede Wereldoorlog liggen gelukkig ver achter ons. Maar nog steeds gaan overal groepen mensen elkaar met grof geweld te lijf. Gelukkig niet in onze directe omgeving. Dat moeten we zo zien te houden. Het herdenken van de oorlogsslachtoffers en het vieren van de bevrijding helpen ons wellicht op twee manie ren. Om de goede keuzes te maken bij het handhaven van de vrede - in welke buitenlandse conflicten laten we jonge Neder landers hun leven op het spel zetten? Om de vrijheid en de welvaart te delen - kunnen we nog meer mensen laten meege nieten? We laten de sereniteit van de Dodenherdenking op de Dam niet doorbreken Vanwege voorbereidende werk zaamheden moeten zij de drukke weg over het sluizencomplex over steken op een plek waar daar geen aparte voorzieningen voor zijn. De afgelopen weken was dat het geval, omdat het fietspad tussen de West en Middensluis aan de oostzijde was afgesloten. Een nieuw voetpad is daar inmiddels gemaakt. Dit werk is voorbij, maar de komende twee weken kunnen fietsers en voetgangers toch alleen gebruik maken van dat oostelijke fiets- en voetpad. Dan is het weer oppassen geblazen. Het heeft allemaal te maken met de aanleg van - wat heet - de front muur noordwest aan de noordzijde van de Westsluis. De muur is nodig om de hoofdweg te kunnen verleg gen en ruimte te maken voor de Nieuwe Sluis. De komende 2 weken kan er alleen gebruik gemaakt worden van het oostelijke fiets- en voetpad Opdrachtgever Vlaams-Neder landse Scheldecommissie (VNSC) stelt te proberen de overlast tot een minimum te beperken onder de toezegging dat 'de wegen voor fiet sers en voetgangers straks voor een langere periode tijdens de bouw in orde zullen zijn'. ALMANAK Aan een balk onder de boomhut in een Hulster tuin bungelde een prachtig groen rupsje met schat tige zwarte kraaloogjes aan een zelfgesponnen draadje. Moeders vond dat een mooi moment voor een lesje biologie aan haar kroost: „Kijk, die rups maakt een cocon en straks komt daar vast een prachtige vlinder uit!" Opa, met iets meer verstand van natuur en tuin, hielp haar snel uit de droom: „Proficiat! Dat wordt geen vlinder, maar een smerige mot. Het is zo'n buxusrups. Je hele tuin gaat eraan!" Het rupsje was opeens een stuk minder prachtig. Portaal extra geopend Zwembad Honte heeft de primeur Centrale container vaker legen OSSENISSE Dorp in de race voor Gouden Pit Maandagmiddag gaat er een brief naar de Tweede Kamer met cijfers en argumenten om het pleidooi te ondersteunen. Wie precies de brief ondertekenen en wat er in staat, blijft tot dan geheim. „Daar wordt nog steeds aan gesleuteld", geeft Van Zuilen aan. In de brief wordt in ieder geval gememoreerd aan het vertrek van overheidsdien sten de afgelopen jaren, zoals de Belastingdienst en de rechtbank. De komst van de marinierskazerne zou wisselgeld daarvoor zijn. Op 17 mei praten de Tweede Ka merleden met een afvaardiging van het Korps Mariniers over de kwestie. De ammunitie in de Zeeuwse brandbrief moet tegen wicht bieden aan de negatieve be richtgeving van de kant van de mariniers zelf. Die hebben de afge lopen tijd luidkeels laten horen dat ze liever naar een andere baas op zoek gaan dan naar Zeeland te ko men. zaterdag 5 mei 2018 e? Veiligheid staat voorop bij de bouw van de Nieuwe Sluis in Terneuzen, maar voetgangers en fietsers zijn nog wel even de klos. Harmen van der Werf Terneuzen Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN Het Portaal van Vlaande ren aan de Binnenvaart- weg in Terneuzen viert dit weekend dat het een nieuwe expositie in huis heeft over de bouw van de Nieuwe Sluis bij Ter neuzen. Het informatie centrum is daarom extra geopend, zowel zaterdag als zondag van 10.00 tot 17.00 uur. Op beide dagen zijn om 13.00 en 15.00 uur rondleidingen over het sluizencomplex en zijn er havenrondvaar ten. KLOOSTERZANDE Zwembad De Honte in Kloosterzande heeft weer de Zeeuws- Vlaamse primeur. Aan staande maandag om 10.00 uur heropent het openluchtbad als eerste in de regio. Aardenburg volgt 19 mei. De vijf Ter- neuzense openluchtba- den, in Zaamslag, Koe wacht, Sas van Gent, Axel én Terneuzen, ope nen 'pas' 2 juni. De Honte blijft open tot en met 31 augustus, de andere baden tot 3 september. TERNEUZEN Het gescheiden inzame len van plastic gaat in Terneuzen zo goed dat vooral de centraal in wij ken gelegen inzamelcon tainers geregeld overvol zijn en plastic ernaast wordt gezet. Jack d'Hooghe, raadslid voor Sociaal Terneuzen, heeft het college van B en W van Terneuzen daarom schriftelijk gevraagd de containers vaker te laten legen om ergernissen te voorkomen. Ossenisse doet een gooi naar de landelijke titel Gouden Pit van de actie Kern met Pit. Met de herinrichting van het dorpshart won Osse nisse al de provinciale Kern met Pit-prijs. Nu kan er via kernmetpit.nl landelijk op de Zeeuwse winnaar worden ge stemd die zo kans maakt op 3000 euro. Meer dan dertig Zeeuwse bedrij ven hebben zich aangesloten bij een lobby om de verhuizing van de marinierskazerne naar Zee land te laten doorgaan. „En er komen nog steeds bedrijven bij", aldus Mirjam van Zuilen, die be trokken is bij het initiatief. Ondine van der Vleuten Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 66