II 5 minder te voeden." Parks blijft even stil. Dan met pretoogjes: „Grapje." Nee, zijn twee jaar oudere broer Godfrey had het ijs in de familie al gebroken. Hij had zich ook al aan gemeld. Bovendien was zijn hele familie vergroeid met het leger. Zijn oom had gediend in de Eerste Wereldoorlog, net als zijn vader. Zijn moeder verloor in dezelfde oorlog haar eerste echtgenoot. Mijn vader zei: „Je mag je aanmel den, maar kom niet huilend thuis als het niet bevalt." Gold Beach Dat oorlog geen feest is ontdekte Parks als hij na drie jaar trainen in Engeland op D-Day werd afgezet op de stranden van Normandië. Parks zat in de eerste aanvals groep. Twee minuten voor de grote invasie kwam hij aan land op Gold Beach, bij Caen. Zijn taak was om met mortieren een rook gordijn neer te leggen, maar het ging al mis voordat ze het strand hadden bereikt. De boot waarin ze zaten stuitte op een mijn en werd aan flarden geschoten door een ka non van de Duitsers. Parks moest zwemmend het strand zien te be reiken, maar verdronk bijna omdat hij werd overvaren door een an dere boot. „Gelukkig voelde ik de bodem onder mijn voeten en kon ik mijzelf er onder vandaan krij gen." De mortieren lagen op de bo dem van de zee. Zonder wapen kroop hij naar een soldaat die er groot en sterk uit zag. Parks hoopte met hem verder te kunnen optrekken, maar deze korporaal Scape was zo zwaar gewond dat hij niet meer verder kon. „Ik heb toen zijn Stengun, munitie en overle vingspakket gepakt en ben daar mee gaan vechten." De verliezen op Gold Beach wa ren volgens Parks gigantisch. Van de 400 soldaten die werden ge dropt, raakten er 59 dodelijk ge wond en moesten 74 naar het hos pitaal. Ondanks die eerste heftige erva ring is Parks er niet bang geweest. „Dat gevoel kan ik mij niet herin neren. Het was puur overleven. Maar wel altijd met het idee in het achterhoofd dat ik zomaar een van de andere jongens had kunnen zijn die hier niet levend vandaan zou kunnen komen." Arnhem Na Normandië stootte de Cana dees via België door naar Arnhem, waar ze noodgedwongen moesten overwinteren. In het voorjaar van 1945 rukten ze via Deventer, Zwolle en Meppel op richting Delfzijl. De ene slag verliep soepe ler dan de andere, weet Parks zich te herinneren. Vooral bij Deventer was een zware strijd. De Duitsers hadden de brug opgeblazen dus het was moeilijk om de stad in te komen. Op een dag vielen er 70 kameraden uit met verwondingen en kwamen er 22 om. „Natuurlijk dachten we na zo'n dag; we stop pen ermee. Laten we teruggaan naar het strand, zeiden we dan te gen elkaar. Iedereen wilde dat het liefst. Maar we wisten ook dat dit niet kon." Parks bevrijdde uiteindelijk tal loze dorpen en steden, maar kreeg er vaak weinig van mee. Ze moes ten snel door weer door. „Ik herinner me dat mensen ons vaak kwamen begroeten. Maar heel vaak moes ten we ze wegsturen omdat er nog steeds granaten werden afgevuurd en het buiten onveilig was. We hadden geen tijd om te waarderen wat de Nederlanders zo in ons waardeerden." Parks heeft op zijn bevrijdings- tocht door Nederland nooit dat euforische gevoel gehad dat veel Nederlanders na vijf bezette jaren wel hadden. Toch komt hij graag terug in het land dat hem nog altijd dankbaar is voor wat hij en zijn kameraden hebben gedaan. „Als ik hier alleen zou zijn, zou ik er denk ik niet zo van kunnen genieten. Maar door dat we met een groep mensen zijn die hetzelfde hebben meege maakt, kan ik enorm waarderen." Dus is hij er bij het 75-jarige be vrijdingsfeest over twee jaar weer bij? „Als ze mij overvliegen, kom ik zeker." Het was puur overleven. Maar wel altijd met het idee in het hoofd dat ik zomaar een van de jongens had kunnen zijn die zijn overleden. zaterdag 5 mei 2018 A Twee keer Jim Parks. Links in 1941 tijdens zijn opleiding in Nova Scotia en rechts anno 2018 in het Friese Aldtsjerk. FOTO JAAP SCHAAF/FOTOMONTAGE AD T Links: Jim Parks (vierde van rechts op de achterste rij) in Duitsland bij zijn promotie tot sergeant in 1945. Midden: Jim's broer Godfrey in 1945 in Winnipeg. Rechts: Jim Parks (links op de foto) met drie kameraden in Sussex in 1943. FOTO'S THEMEMORYPROJECT.COM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5