ueiemon top O CD Wat merkje in de praktijk van de terugloop? Wissel wil 20 ZE Marco Minnaard is op de goede weg Lesley Kerkhove speelt finale Tbilisi Laatste etappe van Oemoemenoe VOETBAL SCHEIDSRECHTERSTEKORT Het aantal door de KNVB opgeleide scheidsrechters is deze eeuw met meer dan 40 procent gekelderd. Zeeuwse scheidsrechtersverenigingen vrezen voor de toekomst. De revalidatie van wielrenner Marco Minn aard uit Wemeldinge verloopt voorspoedig. „Elke dag voel ik dat de zeurende pijn in mijn schouder vermindert", vertelt hij op de web site van zijn ploeg Wanty-Groupe Gobert. Zes dagen geleden kwam Minnaard, rijdend in de bergtrui, ten val in de Ronde van Ro mandië. Zijn schouder was uit de kom en hij brak een gebroken. Daarvoor zit hij nu in het gips. Minnaard: „Net gisteren (donderdag) be gon de Rhöne-Alpes Isère Tour, een ritten- wedstrijd die ik vorig jaar op mijn naam schreef." Die kan hij niet rijden, maar de hoogtestage volgende week in de Siërra Ne- vada is volgens de ploegarts haalbaar. Tennisster Lesley Kerkhove uit Zierikzee staat in de finale van het ITF-toernooi in Tbilisi. De Schouwse speelster won gisteren in de halve finale van de Georgische thuisspeelster Ma- riam Bolkvadze. Alleen in de eerste set kon zij serieuze tegenstand bieden. Kerkhove won met 7-5 en 6-2. In de finale speelt de Zeeuwse zaterdag tegen een andere Georgische, Ekata- rine Gorgodze. Die spaarde energie in de halve finale, want haar tegenstandster, de Roe meense Rosca, gaf bij een achterstand van 6-1 en 2-0 op. Kerkhove is als eerste geplaatst in Tbilisi, Gorgodze als derde. Oemoemenoe sluit het seizoen vanmiddag af in de kampioenspoule tegen Diok in Leiden. Behalve prestige staat er niets meer op het spel in deze inhaalwedstrijd. De Middelburgse club staat momenteel vierde en kan nummer drie Diok niet meer achterhalen. De kick-ofif is om 15.00 uur. Het seizoen in de kampioenspoule met een 50 procent-score afsluiten ligt nog wel binnen de mogelijkheden. Daarvoor dient Oemoemenoe simpelweg te winnen. Nou ja, simpelweg. De tien voorgaande ontmoetingen op het hoogste niveau met Diok gingen allemaal ver loren. Internos Prinsenland GERRIT DE PATER Het aantal scheidsrechters is deze eeuw schrikbarend gedaald. Aan het begin van deze eeuw kon in onze voetbalregio nog geput wor den uit een poel van dik 1300 scheidsrechters, dit seizoen zijn het er nog maar krap 800. Dat is een da ling van meer dan 40 procent. „Ik vrees dat we over vijf jaar geen scheidsrechters meer in de laagste klassen bij de senioren hebben", zegt Gerrit de Pater, voorzitter van de scheidsrechtersvereniging Noord- en Zuid-Beveland. De daling heeft betrekking op de scheidsrechters in het district Zuid 1, dat bestaat uit Zeeland en een deel van Noord-Brabant. De groot ste afname zit in het jeugdvoetbal. Daar is in de loop van deze eeuw het aantal officiële scheidsrechters van de voetbalbond meer dan ge halveerd (van 560 naar 260 scheids rechters). Maar ook bij de senioren is het aantal deze eeuw flink gekel derd, van bijna 800 naar krap 500 scheidsrechters. „Er zijn onvoldoende jonge scheidsrechters om de ouderen te vervangen", ziet De Pater. „Een aantal jaren geleden heeft de KNVB de leeftijdsgrens voor scheidsrech ter afgeschaft. Voortschrijdend in zicht zullen we maar zeggen. Dat hielp toen. Maar als je nu in de la gere groepen kijkt, heb je zestigers en zelfs zeventigers die nog wed strijden fluiten. Maar die zullen ook stoppen. Ik vrees dat we over vijf jaar geen scheidsrechters meer in de laagste klassen bij de senioren hebben." Op het hogere niveau zit het probleem niet, valt Joost Thoonen zijn collega bij. „Daar krijgen de scheids rechters zes, zeven keer per jaar een rapport van hun prestatie tijdens een wedstrijd", weet de voorzit ter van de scheidsrechtersver- een ver eniging Walcheren. „Als je deA Joost Thoonen. dient." veertig gepasseerd bent, moet je zelf bellen met de vraag of ze een rapporteur willen stu ren. Als je een scheids rechter van achttien bent, zien ze je bij de KNVB eigenlijk direct als een talent en krijg je de begeleiding die ieder- De KNVB onderkent de door De Pater en Thoonen genoemde oor zaken en voegt er zelf nog twee aan toe. „De rol van scheidsrechters was in het verleden minder populair, waardoor met name in de jaren ne gentig tot 2006 een enorme uit stroom heeft plaatsgevonden. Daarnaast willen veel scheidsrech ters graag in de buurt bij hun eigen club fluiten. Clubs krijgen het zo zaterdag 5 mei 2018 .zy, Marco Minnaard, hier op het podium in Romandië, herstelt voorspoedig, fotoafp WIELRENNEN TENNIS Oemoemenoe in de aanval tegen The Bassets, foto peter klemann RUGBY TOP Arnemuiden speelt vanmiddag als enige Zeeuwse club in de compe titie. De Wal- cherse hoofdklas ser gaat op be zoek bij Rohda in Amsterdam. TOP Arnemuiden staat op de tweede plaats, Rohda staat vijfde. i Internos uit Etten- Leur stapt volgend seizoen naar het zaterdagvoetbal met zijn presta- tieve eerste elftal. Het is in korte tijd de derde club uit West-Brabant die deze stap maakt. Vorige maand maakten Alliance (Roosendaal) en FC Bergen (Ber gen op Zoom) hun overstap bekend. 5 Trainer Erwin Van der Woerdt en voetbalclub Prin senland hebben vijf duels voor het einde van de com petitie afscheid van elkaar geno men. Prinsenland komt uit in de tweede klasse, waarin De Meeuwen van daag kampioen kan worden. O CL CO Arbiterskorps Rudy Boogert Vlissingen Het aantal scheidsrechters is deze eeuw spectaculair ge daald. Maar wat merken clubs en voetballers daar nu in de praktijk van? Bij elke wedstrijd loopt er toch nog altijd een scheidsrechter in het veld? Ger rit de Pater, voorzitter van de scheidsrechtersvereniging Noord- en Zuid-Beveland, schetst de verandering. „Een jaar of tien, vijftien geleden konden we bij de jeugd alle eer ste klassen bezetten met KNVB- scheidsrechters, incidenteel zelfs ook de tweede klassen. Nu is een bezetting in de hoofd klasse en eerste klasse al niet meer gegarandeerd. Bij de seni oren zie je iets soortgelijks. Vroeger zorgde de KNVB tot en met de reserve derde klasse voor een scheidsrechter. Je mag nu in je handen knijpen als je op dat niveau een scheidsrechter hebt." „Het zorgt voor onrust bij de ver enigingen, want die moeten steeds meer zelf scheidsrech ters gaan regelen. Wie kan er fluiten? Wie is capabel genoeg om een scheidsrechter aan te stellen? Clubs zullen zich er be- Gerrit de Pater (groen shirt): „We moeten op de claxon blijven drukken." foto DIRKVAN WOLFFEREN wust van moeten worden dat het hun eigen verantwoordelijkheid is en ze zullen er beleid op moe ten maken. Er wordt nu te mak kelijk over gedacht. Daarom moeten wij op de claxon blijven drukken." Vier dagen na de gewonnen halve finale in de beker tegen Cluzona (3-1) moet Goes op nieuw aan de bak. De zondag hoofdklasser treft Meerssen, dat net als de thuisploeg nog zicht heeft op promotie. Daniël Wissel zou eigenlijk met vrien den op vakantie gaan. „Maar ik kan mijn medespelers en de trai ner niet in de steek laten." Len Wolters Goes Daniël Wissel (rechts) in actie tegen BVC'12. foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 56