WEER EVEN THUIS 1 19 Naast het ouderlijk huis van Riet Koevoets (85) in Kruiningen stond een joekel van een gashouder. Rondom het gevaarte deed ze tikkertje. Ze genoot van haar jeugd op die plek. M en jaartje terug, toen Riet Koevoets (85) een klets praatje maakte op de zee dijk, was er weer die her kenning. „Aaaaah, bent u er één van Koevoets? Van Charl Koe voets van de gasfabriek?" Want Riets vader was een bekende verschijning in Kruiningen. De gasfitter woonde met zijn gezin naast de gigantische cilindervormige gashouder aan de Achterweg. Tegenwoordig de Hans- weertsestraatweg genoemd. Er vloeit even een traantje als Riet voor de deur van haar ouderlijk huis staat. De gasfabriek, met de grote op slagtank voor gas en het regulateur huisje, is al jaren geleden gesloopt. Maar het huis staat er nog, in al zijn glorie. „Het Hof van Eden", zoals Riet de plek noemt. „Daar had je alles. Het was een heel fijn huis. Met gasver- warming en veel ruimte. En het was er altijd gezellig", blikt ze terug op haar jeugd. De berm voor het huis was vroeger een brede sloot. Daar tuimelde Riet als klein meisje eens in, toen ze uit school kwam met een cape om haar schouders. „Ik was zo gelukkig met die cape. Daar kon je mee wapperen. Maar daardoor zag ik de sloot niet. Mijn vader kwam uit het magazijn gerend toen hij me hoorde schreeu wen. Hij zei: 'Ik dacht dat er een ver- reke werd geslacht'." Koud van de ambachtsschool kon vader Charl zijn intrek nemen in de woning bij de gasfabriek in Kruinin gen. De Duitse directeur die er eerst woonde, keerde - in de aanloop naar de oorlog - terug naar zijn vaderland. Met haar ouders, haar zes jaar oudere zus Nelly en later ook opoe en opa - de ouders van haar moeder - beleefde Riet er mooie jeugdjaren. Op klomp jes („Dat was niet nodig hoor, ik had schoenen. Maar ik was eigenwijs.") klepperde de kleine Riet dagelijks over de sluis naar de katholieke school in Hansweert. Speelde met de buurtjes Adrie en Chris Meijer. Deed tikkertje om de gashouder heen en genoot van de moestuin en de knof- feltjes die in de tuin groeiden. „Mijn vaders lievelingsbloemen." Riet was volmaakt gelukkig in die tijd. Het vroege overlijden van haar va der in 1947, op 45-jarige leeftijd, maakte abrupt een einde aan het le ven aan de Kruiningse Achterweg. Met moeder Anna, zus Nelly en haar man en kind - ook opa en opoe waren inmiddels overleden - verkaste Riet naar Hansweert en later naar Goes. Maar het huis aan de Kruiningse Achterweg is Riet altijd dierbaar ge bleven. „Ik zie meer dan alleen het huis. Mijn gevoelens liggen hier. Ik heb hele fijne herinneringen aan die jaren met mijn vader en moeder." Vader was een lieve, 'beminde' man. Moeder een vrolijke en gezel- lige vrouw. Het huis puilde regelma tig uit van de visite. Naast de voor deur zat een loket, waar mensen gas- kousjes en gasmunten konden ko pen. In die tijd hadden mensen een meter in huis die op muntjes werkte. „Je betaalde je gasverbruik vooruit." Als gasfitter was pa Charl, met zijn knecht Toontje Zoeteweij, hele da gen op pad om reparaties uit te voe ren en storingen te verhelpen. Het was een bekend straatbeeld in die tijd: Charl Koevoets die op zijn fiets door het dorp reed met het één of an dere apparaat onder zijn arm ge klemd. „En 's avonds met een ladder op zijn nek om de lampen aan te ste ken. Je ziet dat beeld nog weieens in heel oude films. Op zaterdagavond mocht ik mee. Dan kreeg ik een zakje friet. Want er was een friettent op de Markt gekomen. Je wist niet dat het bestond. Van een frituurpan had je nog nooit gehoord. Dat zijn de warme beelden die je later koestert." Het terugblikken op haar jeugd in Kruiningen is voor Riet vooral ook een eerbetoon aan haar vader. „Toen ik hem als 13-jarig meisje verloor, be greep ik dat allemaal nog niet zo goed. Maar later ga je die man missen. Als vader en als man. Wat had hij gröös op zijn kinderen en kleinkin deren geweest." Ik zie meer dan alleen het huis. Ik heb heel fijne herinneringen aan die jaren met mijn vader en moeder zaterdag 5 mei 2018 GO 'Mij n gevoelens liggen hier' Esme Soesman Heeft u herinneringen aan uw ouderlijke huis die u wilt delen en wilt u weer even terug? U kunt uw verhaal doen in 'Weer Even Thuis'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 08801-30203, chefnieuws@pzc.nl. Voor Riet Koevoets waren haar jeugdjaren in Kruiningen een volmaakt geluk kige tijd. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN ►A Pa Charl en ome Jan voor de gashouder. De familie Koe voets achter het ouderlijk huis: zus Nelly, moe der Anna en vader Charl, Riet, opoe en opa (vlnr). foto's privé- COLLECTIE - Riet Koevoets

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 55