0 0 O O Wortelsoep is vrijheid Aardappels in zware zeeklei groeien en smaken goed MARGOT 17 Ik ben dol op m'n vrijheid. De vrijheid om te gaan en te staan waar ik wil, op het moment dat het mij uitkomt. Rennend door de pol ders, wandelend over het strand of op de fiets om boodschappen te doen kan ik me dan ineens heerlijk vrij voelen. Al autorijdend heb ik dat trouwens ook. De vrijheid waar het vandaag natuurlijk over gaat, heeft daar niets mee te maken. Die gaat over acceptatie van anderen zoals ze zijn, over leven zonder oordeel en over een leven in vrijheid zon der oorlog, armoede en angst. Daarnaast gaat het er ook over dat je kunt doen wat je wilt, maar niet eindeloos, want vrijheid bekent tevens rekening houden met elkaar. Een aantal jaar geleden stond op de poster van het bevrijdingsfestival: 'Vrijheid van jezelf begint met acceptatie van de ander.' Toch lijkt het soms of we overal een (ongezouten) mening over moe ten hebben. Of dat we ergens wat van moeten vinden zonder enige kennis van zaken. Tsja. Vaak zonde van de energie, die je beter in wat positiefs kunt steken. Begin eens met het groeten van je buren, praat mét elkaar in plaats van óver elkaar of organiseer een aanschuifmaaltijd met mensen die je minder goed kent. Eten verbindt altijd en overal, en levert vaak een goed gesprek op. Een grote pan soep is een mooie basis. Fruit een ui aan in wat olijfolie en giet daar liter groente bouillon bij. Kook hierin 500 gram in stukjes ge sneden, geraspte, worteltjes met een stukje verse gember, kurkuma en 1 theelepel kerrie. Pureer al les wanneer de worteltjes gaar zijn, voeg 100 mil liliter kokosmelk toe, wat limoensap, verse kori ander, peper en zout. Buiten eten geeft trouwens ook een vrij gevoel. serveerster me op andere gedachten probeert te brengen. „Weet je het zeker? Het is nogal een grote en kost daarom wel 25 euro." De schat. Ze heeft niet gelogen, het is inderdaad een ferme vis. Je mag hem zelf fderen, door met je mes een inkeping van boven naar be neden te maken, om vervolgens het visvlees eraf te schuiven. Aan het werk dus. De tong is goed gebakken, met enkel wat zwarte peper en peterselie als garnering. Gewoon een lek kere vis. Daarbij komt een rauwkostsalade. Sla met (kant-en-klare?) aardappelsalade erop gekwakt. Er liggen ook enkele grote stukken augurk op. Die kunnen goed mat chen met vis, mits ze zijn verwerkt in een klassieke ravigottesaus. Nu is het wat vreemd. Mijn tafelgenoot wil zijn tanden zetten in de burger van het huis. Die is iets anders dan verwacht. Geen knapperig broodje, maar een hamburger overspoeld met ketchup. Daarbo venop ligt een spiegelei. Die variant kennen we nog niet. Het smaakt zoals het klinkt. Ho, wacht even. Eerst speciale aandacht voor de friet! Want die is perfect. Crunchy van buiten, zacht van binnen. Gebakken in schoon vet. Het lijkt zo simpel, maar hoe vaak krijg je geen slappe friet in een restaurant? Goed om te weten. Als dessert kiezen we voor ijs met boeren jongens, zonder slagroom. De overvloedige dranksmaak blijft hangen, maar daar houden we wel van. Wat ook blijft hangen, is dat je hier best aardig kunt eten, zeker voor het geld dat je achterlaat. Én dat het bij de Gastronoom een gezellige boel is. Gastronomisch is het niet hoogstaand, maar een leuke avond is gega randeerd. En dat is ook niet onbelangrijk. BEOORDELING Voorgerecht Hoofdgerecht Nagerecht Bediening Ambiance Prijs kwaliteit Margot Verhaagen schrijft op deze plaats elke week over eten en drinken in Zeeland M Organiseer eens een aanschuifmaaltijd met mensen die je minder goed kent. Eten verbindt altijd en overal, en levert vaak een goed gesprek op MELISKERKE De familie Boo gaard van Hoeve Rapenburg in Meliskerke is gespecialiseerd in aardappelen. Ze planten ze, meestal tussen Koningsdag en Bevrijdingsdag, en oogsten ze dan een paar maanden later, vanaf half juli tot en met okto ber. „Op Walcheren hebben we zware kleigrond. Dat betekent dat het lang duurt voordat het droog genoeg is om te planten, maar als het dan zover is, groeien ze goed. Ook zorgt de zware zeeklei voor een goede smaak. Wij leveren de aardappe len aan onze klanten op de ma nier zoals zij dat willen", vertelt Anton Boogaard. „Als frites, met of zonder schil; als kookaardap- pel of gewoon zo van de akker, in elke gewenste maat." „We telen de aardappelen een op vier", zegt Boogaard. „Iedere vier jaar komen we terug op de zelfde grond. Daarom rouleer ik met mijn collega-boeren op Walcheren die op dat land in de tussentijd mais, graan of gras verbouwen. Dit zorgt voor be tere kwaliteit van de gewassen en verhoogt de duurzaamheid", legt hij uit. „Het aardappelafval, de schillen en de restjes, wordt aan onze dieren gevoerd. Hun mest gebruiken we weer op het land. We hebben zo onze eigen kringloop, en dat is best bijzon der." Vanuit Hoeve Rapenburg le- vet de familie aan horecabedrij ven op Walcheren en Schou- wen-Duiveland, aan boerderij winkels in de buurt en aan huis. Binnenkort verkopen ze ook ei gen vlees. Tijd voor een bord zelfgebak ken frites. Goede frites zijn kro kant van buiten en zacht van binnen. Eerst 5 minuten voor bakken op 140 graden Celcius en daarna 6 minuten afbakken op 180 C. Smullen maar! zaterdag 5 mei 2018 GO Lust je nog iets na? (Prijs/kwaliteit telt dubbel) A Zoon Louis Boogaard met aardappelproducten, foto ruben oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 53