'Wat ik er vooral heb geleerd, is hoe je zin geeft aan je leven' 13 Alles is straks anders, behalve wijzelf. Wij veranderen niet Er ontstonden in die bizarre situatie heel bijzondere vriendschappen Maar afscheid nemen is moeilijk. Voor de medewerkers én voor de pa tiënten. „Net kwamen er nog enkele patiënten weer naar boven, naar onze afdeling, na hun bezoek aan de poli kliniek. Ze wilden toch nog een laat ste blik werpen op de plek waar ze zoveel hebben beleefd", vertelt Vrij hof. Zij vindt het 'jammer' dat de naam Daniël den Hoed nu helemaal ver dwijnt. 'Erg' zegt haar collega Spelt hierover. „Ik vind het erg dat de naam verdwijnt en de erfenis die daarbij hoort. Met de sluiting houdt er echt iets op te bestaan." Discussie Eerder was er al veel discussie over de naam. Sinds november 2013 valt alle oncologische zorg, behandeling, onderwijs en onderzoek van de Da niël den Hoedkliniek en het voorma lige Academisch Ziekenhuis Rotter dam (AZR) immers al samen onder de naam Erasmus MC Kanker Insti tuut. „De naamsbekendheid van de Da niël den Hoedkliniek viel zeker inter nationaal tegen. Erasmus MC is wel een naam die bekend is ver over de grenzen", legt arts en medisch coör dinator Astrid Oosten nog eens uit. Maar zolang de 'locatie Daniël' nog open was, leefde ook de Daniël den Hoedkliniek voort. Met de verhui zing verdwijnt de naam en de groot ste angst is dat met de verhuizing ook het 'Danielgevoel' verdwijnt. „Dit is een zorg die al jaren leeft", legt Oos ten uit. „Daarom hebben we onder zocht: Wat is dat gevoel? Wat willen we behouden? We zijn nu een klein ziekenhuis, ingebed in het grote Erasmus MC. De lijnen zijn kort, ie dereen kent iedereen. Omdat het een oncologisch centrum is, komen pa tiënten hier soms jarenlang. Daar hebben de medewerkers voor geko zen. De artsen, de verpleegkundigen, maar ook de schoonmakers zien steeds dezelfde gezichten. De angst is nu dat we opgeslokt zullen worden. Maar daar zijn we zelfbij. Er blijft een vast team, waardoor de patiënten de vaste gezichten zien." Daar gelooft verpleegkundige Spelt ook in. „Ik heb het gevoel dat ik aan een nieuwe baan begin bij een ander ziekenhuis. Alles is straks anders, be halve wijzelf. Wij veranderen niet. De geborgenheid die we bieden, de persoonlijke aandacht, die wil ik ook in het nieuwe gebouw blijven ge ven." Vrijdag 18 mei is de grote verhui zing. Maximaal negentig patiënten gaan met de ambulance of vrachtwa gen naar het Rotterdamse centrum. Het pand wordt direct daarna afge grendeld. De deelnemers aan de Roparun zullen een paar dagen later niet meer door patiënten worden aangemoe digd, maar er is nog wel een feestje door het Familiehuis dat pas jaren la ter verhuist. Op zaterdag 26 mei gaat dan echt het licht uit aan de Groene Hilledijk, na een laatste afscheids feestje. De herinneringen van lezers aan de Daniël den Hoedkliniek op Rotterdam-Zuid zijn doorspekt met opsommingen van chemo's, bestralingen, amputaties en na men van ingewikkelde aandoe ningen. Maar de boventoon voe ren herinneringen aan de bijzon dere sfeer. In de Daniël den Hoed kliniek gingen de gesprekken over wezenlijke zaken. Wie er hersteld weer vandaan ging, nam niet al leen zijn gezondheid mee, maar vaak ook een andere levensinstel ling. „Vooral op afdeling B2 verbleven nogal wat jongeren. Leeftijdsge noten, die het einde van hun le ven zagen naderen. Dat maakte destijds nogal indruk op mij. Ik identificeerde mij sterk met die patiënten - zozeer zelfs, dat ik mij zelf ging inbeelden dat ik zelf kan ker had en daarvoor naar de dok ter ging." „Wat ik er vooral geleerd heb, is hoe je zin geeft aan je leven. Ik herinner me die zaal met vier pa tiënten, waarvan er één nog uit zijn bed kon komen. Als een van de anderen dorst had, reikte hij hen het glas aan. Voor hem was het ontzettend belangrijk dat hij dat nog kon doen, dat hij nog iets kon betekenen voor een ander. Er ontstonden in die bizarre situatie heel bijzondere vriendschappen. De gesprekken gingen over we zenlijke zaken - alle franje valt weg, iedereen focust op waar het werkelijk om draait in de wereld. En dat is voor veel mensen dan: er zijn voor de ander. Juist ook in die fase. Het heeft mij gemotiveerd daarna in de psychiatrie te gaan werken. Ook later bij het lesgeven - onder meer als docent Ethiek aan de HZ - heb ik veel gehad aan mijn ervaringen daar." „In 2014 stelde de oncoloog van het ADRZ in Goes vast dat mijn vrouw darm- en leverkanker had. Hij zei: 'U moet geopereerd wor den, maar dat kan niet in Zeeland. U moet naar de Daniël den Hoed kliniek'. Ik wist dat het een van de beste kankercentra is. En toch schrik je, want zodra die naam valt, weet je: het is goed mis. De kennismaking was heel goed. Ze zijn professioneel én warm. Vooral met het familiehuis was ik heel blij. Bij de eerste ingreep heb ik zeker twee weken daar gelo geerd, later nog ruim een maand. Dat was echt heel fijn, dat ik toen niet op en neer hoefde vanuit Zee land. Het was een lichtpuntje in een ellendige tijd." „De eerste keer chemo was in 1999. In 2002 en 2004 kwam het terug. Alledrie de jaren lag ik de halve zomer in de Daniël voor chemo en operaties. Vaak met ou dere mensen om me heen, waar van er veel slecht aan toe waren. Ik heb meegemaakt dat de man naast me, die werd weggebracht voor een operatie, binnen het uur weer terug was. Niet meer te redden. Het personeel legde hem direct apart, zodat de familie daarover kon rouwen. Heel invoelend. Ook als ik chemo had gehad, merkte ik dat. Dan legden ze me alleen of op een kamer met een jonger ie mand, wat fijner was." „Ik ben daar verschillende keren opgenomen met een reeks klach ten, na een stamceltransplantatie in 2009. Voor mij is dit een heel speciaal ziekenhuis. Klein, maar ontzettend goed en betrokken bij de patiënten. Die mensen hebben mijn leven gered. Jammer dat het gaat sluiten, het is maar afwach ten wat het wordt in de centrum locatie. Ik hoop dat de betrokken heid daar even groot is." zaterdag 5 mei 2018 GO Annie Spelt en haar collega's zien dat het pand aan de Groene Hilledijk verouderd is. FOTO'S SANNE DONDERS -Annie Spelt Ondine van der Vleuten Jan Zwemer (66) uit Nieuw- en Sint Joosland werkte als 24-ja- rige leerling-verpleegkundige in de Rotterdamse kliniek. Eric den Butter uit Goes ver loor begin 2016 zijn vrouw aan kanker. Albert Gunst uit Wemeldinge is nu 37. Op zijn 18e werd hij voor teelbalkanker behandeld in de Daniël. -Jan Zwemer Wies Martens (70) uit Hulst kwam in 1998 voor het eerst in de kliniek. Hij heeft leukemie. De RoPaRun kwam langs de Daniël den Hoed op Zuid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 49