12 WEE De verhuizing naar het grote Erasmus MC luidt het einde in van de Daniël den Hoedkliniek. De plek waar hoop en verdriet tientallen jaren dicht bij elkaar lagen. REPORTAGE DANIËL DEN HOEDKLINIEK SLUITA Er zijn toppen en dalen. Het is mooi dat ik patiënten altijd bij kan staan tuut en de Rotterdamse Stichting voor Reumabestrijding gingen sa men op in het nieuwe gebouw, dat zijn naam droeg. „Veel Rotterdam mers zullen mijn vader nooit heb ben gekend. Ik was zelf pas twee jaar toen hij overleed. Toch werd hij eind 1999 uitgeroepen tot Rotter dammer van de eeuw. Zo belangrijk was zijn werk", zegt zijn zoon. „En het werk van mijn moeder ook. Die zette zijn werk voort, ten koste van ons gezinsleven." De Daniël den Hoedkliniek is nu een begrip, tot ver buiten Rotterdam. Het 'Danielgevoel', dat zit diep. Het is voelbaar als de Roparun, de estafette- tocht voor het goede doel, langskomt. Het is voelbaar als het koor rond de kerst in het trappenhuis zingt. Maar het is bovenal dagelijks voelbaar, door het personeel. „De warmte en geborgenheid, dat tekent ons zieken huis", zegt Spelt. Vandaag trof ik nog een patiënt die het zo erg vond dat we hier weggaan. Hij zei: 'Elke keer als ik hier kom, heb ik het gevoel thuis te komen. Ondanks alle narig heid'." Want waar kankerpatiënten zijn, is ook pijn en verdriet. Veel verdriet. Verdriet over het ziek zijn, verdriet over een naderend afscheid, verdriet door het overlijden van een patiënt. „Er zijn toppen en dalen. Hele ver drietige momenten, maar ook hele blije. Als er goed nieuws is, omdat bijvoorbeeld een kuur is aangesla gen", vertelt Vrijhof. Het is mooi dat ik als verpleegkundige patiënten op al die momenten bij kan staan." Spelt: „Nergens beleef je het leven zo intens als hier. De hang naar het leven is bijna nergens zo groot. Daarom kom je naar de Daniël, om te leven. Soms verlies je mensen en dat is moeilijk. Erg moeilijk. Maar onze afdeling is echt niet alleen zwaar moedig. We hebben veel lol samen. Ook met de patiënten. Soms neem ik het mee naar huis, het verdriet. Ik vind het lastig om de knop om te zet- ten en te denken 'dit was alleen maar mijn werk'. Gelukkig fiets ik overdag 40 kilometer naar huis, op mijn elek trische fiets. Dan kan ik mijzelf leeg fietsen. Het maakt mij ook bewust van wat belangrijk is in het leven. Ik weet het leven sinds ik hier werk meer op waarde te schatten." Beide verpleegkundigen werken op de afdeling hematologie, bloed- kanker, de grootste in haar soort van Nederland. Patiënten liggen hier soms maandenlang. In contactisola tie. Ze mogen niet naar buiten omdat ze te zwak zijn. Spelt: „Je bouwt een band op met je patiënten en de fami lie. Je weet hoe de hond heet, hoe hun dagelijks leven eruitziet. Ik vind het belangrijk patiënten als mens te blijven zien. Ook als ze zo lang in het ziekenhuis liggen dat hun dagelijks leven op de achtergrond raakt. Als ik patiënten als nummer ga zien, dan stop ik." De verhuizing? De verpleegkundi gen zijn er na al die jaren plannen maken en over vergaderen aan toe. Het pand aan de Groene Hilledijk is verouderd. De eerste ruimtes zijn al dichtgespijkerd. Patiënten moeten te vaak heen en weer worden gebracht. Er wacht een nieuw gebouw, met veel licht en ruimte, met alle mo derne faciliteiten om patiënten beter te helpen. Een gebouw waar de me dewerkers trots op zijn. Dat ene woord zegt alles. Wie naar de Daniël gaat, hoeft niets meer te ver tellen. De toe hoorder weet: Die heeft kanker. In Rotterdam en wijde omtrek weet iedereen waar de kliniek op Rot terdam-Zuid voor staat. „Het ge voel is: Het is erg als je naar de Da niël moet, maar daar zit je wel goed. Na die rotdiagnose geeft de Daniël je moed en hoop", zegt ver pleegkundige Annie Spelt over de kliniek die op vrijdag r8 mei leeg ach ter blijft als alle patiënten verhuizen naar het nieuwe Erasmus MC. Het leek haar altijd een eer om in de kliniek aan de Groene Hilledijk te werken. Hetzelfde gold voor haar col lega Cora Vrijhof, die na haar stage graag wilde terugkeren. Twintig jaar geleden lukte Vrijhof dat ook. „Het gevoel er samen te zijn voor de pa tiënten, dat trok. Iedereen kent el kaar. Van schoonmaker tot arts. We kunnen op elkaar bouwen. En al zijn we relatief klein, de kwaliteit van de zorg is hoog." Naamgever Daniël den Hoed was een pionier in de radiologie toen hij aan het begin van de oorlog werd 'weggekocht' uit Amsterdam. „In het Antoni van Leeuwenhoekziekenhuis had hij mijn moeder leren kennen. Samen gingen ze naar Rotterdam", vertelt zoon en oud-havenarts Wil lem den Hoed. Zijn ouders werkten in een oud pand aan de Bergweg aan een vorm van therapie waarbij kwaadaardige gezwellen met straling werden bestreden. Tien jaar na zijn komst naar Rotter dam overleed Daniël den Hoed plot seling aan een tweede hartinfarct. Pas tien jaar later, bij de opening van de nieuwe kliniek aan de Groene Hil ledijk, werd hij écht bekend. Het Rot terdams Radiotherapeutisch Insti- zaterdag 5 mei 2018 GO ALLE ONDER EEN DAK De verhuizing van de Daniël den Hoed naar het nieuwe ziekenhui! ii een van de ilimme innovaties en verbeteringen van het nieuwe Erasmus MC. Weten wat de andere vernieuwingen zijn? Kijk dan op www.erasmusmc.nl/verhuizing Nooit meer naar de Daniël Na zijn dood werd Daniël den Hoed de naamgever van de nieuwe kliniek aan de Groene Hilledijk. Hij was een pionier in de radiologie. - Cora Vrijhof A De bezoekers kunnen er niet omheen: De Daniël sluit. Adrianne de Koning

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 48