Bier Festival heeft nieuw proefglas 7 EMMAUSKERK OPGEKNAPT Zondag na Hemelvaart, 13 mei, is de Emmauskerk in Dishoek weer wekelijks te bezoeken als toeristenkerk. KOOZIE De toeristenkerk aan de Westerscheldelaan in Dishoek is zo goed als klaar om toeristen en andere kerkgangers te verwelkomen. Vrijwilligers van de werkgroep Emmauskerk verven komende week de treden van de trap naar het altaar fris wit en richten het Mariahoekje in. Ook de prachtige wandkleden, veelal af komstig uit kerken die de laatste decennia 'aan de eredienst werden onttrokken', worden nog opge hangen aan de muren van de om megangen. Er is al weer veel gebeurd om toe risten en kerkgangers uit de omge ving de hele zomer gastvrij te ver welkomen, meldt Victor Cox van de onderhoudsploeg. De nog te ver richten werkzaamheden zijn de puntjes op de i, het groot onder houd is achter de rug. Het meest te vreden is Cox over de schone bui tenmuur aan de noordkant. Op de buitenmuur van de Emmauskerk prijkt een opvallend doorlopend schilderij van de lokale, befaamde kunstenaar Ramon de Nennie. De Nennie heeft het scheppings verhaal op eigen wijze en in vrolijke kleuren op het rechthoekige gods huis afgebeeld. In het verleden zorgde de Duitse gast Heinz Nink, die al decennia vakantie viert aan de Walcherse kust, er voor dat het kunstwerk -en de pilaren en ander verfwerk- keurig werd onderhou den. Cox: „Maar Heinz is ver in de tachtig, die sturen we de ladder niet meer op. We vreesden al dat we de klus professioneel moesten laten klaren, maar we zijn er in geslaagd de noordkant schoon te maken met osmosewater. Dat haalt mos en an dere groene aanslag weg zonder de verf aan te tasten." Het reinigen van de buitenmuur viel mee, maar ook binnen de kerk muren moest veel gebeuren. Cox en collega-vrijwilligers hadden vooral veel moeite met het schoonmaken van door duiven en vleermuizen vervuild meubilair. „De stoelen zijn wel afgedekt door een plastic zeil, maar duiven kruipen overal tussen. Intussen hebben we gelukkig de De kerk trekt wekelijks gemiddeld meer dan honderd bezoekers meeste troep opgeruimd. Er staan nog een paar stapels stoelen, maar die hoeven we alleen nog even af te soppen." Voorzitter Marianne de Veen van de onder de Heilige Maria Parochie Walcheren ressorterende werkgroep is heel tevreden dat de kerk weer tiptop in orde is. De Em mauskerk is als toeristenkerk niet alleen godshuis, maar vooral ook ontmoetingsplaats. „Wijlen aal moezenier Jan Sweere heeft ons bijgebracht dat mensen niet alleen de eredienst met elkaar vieren, maar elkaar ook echt ontmoeten. Het koffie of thee drinken na afloop van de vieringen is dan ook heel be langrijk. Soms rijden mensen een paar honderd kilometer om een dienst bij te wonen, omdat ze zo genieten van de dienst en de ont moetingen." Net als in de twee voorgaande ja ren wil de werkgroep de kerk aan de Westerscheldelaan vaker onder de aandacht brengen. Dus zullen er deze zomer weer diverse tentoon stellingen zijn te zien, kondigt De Veen aan. Overigens is er in de 'kerktuin', waar de stoelen van de kerkgangers bij mooi weer staan, al tijd kunst te zien: prachtige houten beelden -de Emmaüsgangers en Mozes- van de vorig jaar overleden priester-beeldhouwer Omer Giel- liet uit Breskens. In de toeristenkerk in Dishoek is vanaf 13 mei tot en met 9 september elke zondag een dienst, aanvang 10.00 uur. Op woensdag tussen 09.00 en 12.00 uur kunnen bezoe kers ook terecht, omdat vrijwilli gers de kerk dan onderhouden. Die proeverij gebeurt tijdens deze vierde editie in een nieuw glas dat taps toeloopt. De eerste drie jaren had het proefglas een wijd uitlo pende vorm. „De inhoud, 15 centi- liter, is hetzelfde gebleven. Dit is ontworpen door een biersomme- lier", legt Renny Minnaert uit, die voor de organiserende stichting Bier in Zeeland (BIZ), de uitvoe ring van het festival verzorgt. BIZ- voorzitter Willem van Voorst Va der: „Het aroma van het bier komt in dit kegelvormige glas beter tot Festivalgangers kunnen twee totaal nieuwe bieren degusteren zijn recht." Naast de twee nieuwe bieren, het weizenbier (Duits tar- webier) Hosternokke Whats Ab en het witbier Zeeuwse Zonne schijn, zijn er nog meer nieuwig heden tijdens het festival. Zo lo pen er bierinformateurs rond waaraan vragen gesteld kunnen worden en die een bij de bezoeker passend bier kunnen aanwijzen. Ook een bierboekje wijst bezoe kers de weg. Daarnaast is er een ra dioforum voor discussie over bier onder leiding van Bert van Leer dam. Onder anderen bierauteur Marco Daane en bierjournalist Puck Kerkhoven schuiven aan, maar publiek kan ook meedoen. Nieuw is ook het goede doel, na melijk de Stichting Het Werkend Trekpaard Zeeland. De stichting doet zelf mee met een rijtuig dat bezoekers naar het festival brengt. Muziek is er ook. Zo zingen Renny Minnaert en BIZ-bestuurslid Maurits Portier het eerste Zeeuwse Biergenootschap Lied. 4-1 4-13 jaar www.koozie.nl zaterdag 5 mei 2018 WA Toeristenkerk weer tiptop in orde René Hoonhorst Dishoek -Marianne de Veen Er zijn twee bieren die niemand ooit geproefd kan hebben en daarnaast nog heel veel unieke, normaal alleen aan de klooster poort verkrijgbare, bieren. Tij dens het Middelburgs Abdij Bier Festival op vrijdag 11 en za terdag 12 mei zijn deze speci- aalbieren te proeven. Valeska Nastaly Middelburg Onderhoudsman Victor Cox en werkgroepvoorzitter Marianne de Veen bij de muur van de toeristenkerk in Dishoek, foto lex de meester Alles onder één dak Aparte baby-, dreumes-, peutergroep Vertrouwde gezichten Uk Puk Peuterschool Peuterspeelgroep Warme overdracht met basisscholen Zelfredzaamheid bevorderen H Voorschoolse opvang ontbijt Naschoolse opvang Vakantie-/studiedagopvang Allerlei activiteiten de Fabriek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 43