Laag water legt zoutpan bloot Wrak wordt onderzocht 6 JUTTEN OP STRAND [Rompen Sproeiers IN DE REGIO Excursie fort Rammekens Spreekuur fossielen Activiteiten bij Terra Maris Na wat studie weet archeoloog Ber- nard Meijlink het vrijwel zeker: het zijn de resten van eeuwenoude ar beid, die destijds nog binnendijks verricht moet zijn. „Het zijn hoogstwaarschij nlijk moernerings kuilen uit de middeleeuwen", denkt hij. Moernering of selnering, het winnen van zout uit zout veen, was in de twaalfde tot de vijftiende eeuw de manier om aan zout te ko men. Oud veen dat door overstro mingen zout had opgenomen, werd van onder de kleilaag gegraven, ge droogd en verbrand. De as werd ge kookt met zeewater en gezeefd. Als het water was ingekookt bleef er zout over. „Dat gebeurde in Vlissin gen ongeveer op de plaats van het Zeemanserve. De as, de zelke, werd gestort op grote bergen." Een vrij belastende industrie voor de omge ving, die dan ook snel verboden werd toen de aanvoer van Frans en Portugees zout goedkoper werd. De veenkuilen moesten na het uitgraven dichtgegooid worden, maar of dat onder de Vlissingse dijk ook gebeurd is, is onduidelijk. De zwarte veensporen zijn helder te zien tegen de lichte klei. Bij Rilland, bij het verdronken dorp Valke- nisse, is buitendijks ook zo'n moer- neringsveld. Het maakt duidelijk dat de zeedijk in de middeleeuwen verder de Schelde in moet hebben gelegen. „De Westerschelde was in die tijd nog niet de brede vaarweg maar een smalle doorgang." Pieter Kors Dommisse, stadsar chivaris tot 1911, dacht dat de dijk vanaf Fort de Ruyter in een rechte lijn naar de Oranjemolen liep. VLISSINGEN Over een halfjaar is pas duidelijk of de amateurar cheologen die op het strand bij de Oranjemolen in Vlissingen een scheepswrak op eigen houtje onderzochten, worden vervolgd door het Openbaar Ministerie. Het recherche-onderzoek naar hun handelen loopt nog. De ge meente Vlissingen heeft aangifte gedaan. Het rapport over het archeolo gisch onderzoek naar een scheepswrak op het strand bij de Oranjemolen in Vlissingen is over twee weken klaar, denkt Bernard Meijlink van de Wal- cherse Archeologische Dienst (WAD). Het lijkt of dezelfde amateurarcheologen gelijk krij gen: het gaat niet om een ano nieme hoogaars, maar om een groter schip, mogelijk van Franse origine, zegt Meijlink. Het wordt moeilijk om daar zekerheid over te krijgen. De houtmonsters die moeten vertellen of het inderdaad een Franse legerkotter is die in 1809 dooreen Engelse kanonsko gel zonk, zijn mogelijk te slecht voor dendrochronologisch on derzoek, hoorde Meijlink van ADC ArcheoProjecten. „]e hebt zeker vijftig jaarringen nodig om hout in een bepaalde periode te kunnen plaatsen." GODENDRANK MIJN DORP, MIJN STAD Zaterdag Zondag Meeuwse handelsonderneming bv zaterdag 5 mei 2018 RITTHEM Staatsbosbeheer organiseert morgen een excursie naar fort Rammekens in Ritthem. Bezoekers kunnen met een gids van Staatsbos beheer het oude fort Rammekens bezoeken. De rond leiding begint om 20.00 uur aan de poort van het fort aan de Schorerpol derweg in Ritthem. Deelname kost 5 euro per persoon, kinderen betalen 2,50 euro. Aanmel den kan via staats- bosbeheer.nl/actvi- teiten. OOSTKAPELLE Terra Maris houdt woensdag in sa menwerking met Werkgroep Geolo gie van het Zeeuws Genootschap een gratis natuurspree- kuur in de ont vangstruimte van het museum. Tijdens het spreek uur kunnen aanwe zigen vragen stellen over natuurvond- sten en waarnemin gen, met speciale aandacht voor strandfossielen. Het natuurspreek- uur begint om 13.30 uur en duurt tot 15.30 uur. OOSTKAPELLE Terra Maris in Oostkapelle houdt donderdag de acti viteit Vroege vo gels. In het vervolg van de week volgen nog twee activitei ten. De wandeling begint om 06.00 uur vanaf Terra Maris en duurt tot 07.30 uur. De kos ten voor deelname aan de wandeling bedragen 3,50 euro. Aanmelden tot uiterlijk woens dag 12.00 uur via de website of 0118 582620. Zie voor meer informatie terramaris.nl. Sporen van moerneringskuilen bij extreem laag water in de Westerschelde. foto peter buteijn Luchtfotograaf Peter Buteijn uit Vlissingen had even geen idee wat hij zag toen hij half april over de Westerscheldedijk bij de Commandoweg vloog. Ter hoogte van de Oostbeer, bij zeer laag water en aflandige wind, te kenden zich zwarte contouren af in de vooroever. Claudia Sondervan Vlissingen DREISCHOR Droogte afgewisseld met hevige regenbuien, zware stormen en vorst zorgden in 2017 allerminst voor een ideaal wijnjaar. Maar toch is de Kleine Schorre in Dreischor er in geslaagd de oogst voor goed zeventigduizend flessen veilig te stellen. De godendrank van eigen bodem wordt deze dagen gebotteld, dan een maandje de rust gegeven en is rond 1 juni te koop. Of de kwaliteit net zo hoog is als de wijn van vorig jaar, moet tegen die tijd blijken, zegt wijnboer Van de Velde. Hij levert onder meer aan ruim tweehonderd restaurants en speciaalzaken. Sinds 2006 wordt de wijn ook geschonken in de businessklasse van de KLM. foto dirk-jan gjeltema ARNEMUIDEN Museum Arnemui- den en 't Uusje van Eine, 13.00-17.00 uur: Historie, Visse rij en Streekdrach- ten, thematentoon stelling Zout en ten toonstelling Peilen op de Riemen DOMBURG Badhotel, 10.00- 19.00 uur: Start Schildersweek met kunstenaars live in actie MIDDELBURG Kloostergangen Abdij, 12.00-17.00 uur: Expositie Het Zeeuws Palet; Park Toorenvliedt, 13.00 uur: Tiende Wereld- labyrintdag met als thema Respect voor mens en na tuur; Cinema Mid delburg, vanaf 18.30 uur: Vertoning Les Gardiennes en Centaur VLISSINGEN Timmerfabriek, 16.00 uur: Evene ment I love Beatz ZOUTELANDE Langstraat, 10.00- 17.00 uur: Curiosa- en streekproduc- tenmarkt DOMBURG Badhotel, 09.00- 19.00 uur: Schil dersweek, Dag van de Zondagschil- ders; 16.30-19.00 uur: Café Chantant, o.l.v. een pianist be kende liedjes zin gen MIDDELBURG Markt, 12.00-17.00 uur: Brocante Markt; Diverse Lo caties, 13.00-17.00 uur: Kunst- en Cul tuurroute; Leescafé ZB, 13.30 uur: Pre sentatie literaire stadswandeling in het kader van Mid delburg Boeken stad; Cinema Mid delburg, 13.30 uur: Vertoning Rikkie de Ooievaar OOSTKAPELLE Zionskerk, 10.00 uur: Kerkdienst met popmuziek; De Halve Maan, 16.00 uur: Sing-in Glorious VLISSINGEN Strandpaviljoen Panta Rhei, 17.00 uur: Optreden Monte Moro; Sint Jacobskerk, 17.00 uur: Even song. VLISSINGEN Even speuren tussen de stenen van het Nolle- strand aan de kant van Dishoek en hoppa, de kleine Naud heeft donderdag een joekel van een haaientand te pakken. Die is met zijn breedte van zo'n 5 cm uniek volgens Theodoor Braaksma van Natuur Avontuur, die regelmatig met kinderen uit jutten gaat. Braaksma denkt dat de tand is aangespoeld door een storm van enkele dagen geleden. „Ik vind regelmatig haaientanden, maar nog nooit zo'n grote." De zusjes Janne en Enna en hun neefjes Thomas en Thijm (vlnr) willen vrijdag ook zo'n bijzondere vondst doen. Nou ja, een kwal is toch ook bijzonder? foto lex de meester Al bert Plesmanweg 6 4462 GC Goes I Tel. 0113-212620 I Fax 0113-232214 Email: info@meeuwse-goes.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 42