Wonderkind en vioolpedagoog t riff8 4 Herman Krebbers 1923-2018 INTERVIEW JIMPARKS De Canadese oorlogs veteraan Jim Parks (94) bevrijdde in de Tweede Wereldoorlog inwoners van Normandiëtot aan Groningen. Vandaag viert hij de vrijheid in Leeuwarden. Daar vertelt hij honderduit over de verschrikkingen. Lang werden de twee Nederlandse meesterviolisten in één adem ge noemd. De carrières van Theo Olof (1924-2012) en Herman Kreb bers, die woensdag jongstleden op 94-jarige leeftijd overleed, kenden veel parallellen. Beiden studeerden bij de Hon gaars-Nederlandse violist en mu ziekpedagoog Oscar Back, beiden waren concertmeester bij zowel het Residentie Orkest in Den Haag als het Concertgebouworkest in Amsterdam. Als musici mochten de verschil len klein zijn - hun achtergrond verschilde sterk. De joodse Olof vluchtte voor de nazi's naar Ne derland, waar hij gedurende de oorlog moest onderduiken. Krebbers werd gedurende de be zetting lid van de Nederlandse Kultuurkamer en bleef tijdens de oorlog doorspelen. Ook onder lei ding van dirigent Willem Mengel berg die al te zeer met de bezetter collaboreerde. Waar Mengelberg nooit meer in Nederland mocht dirigeren, daar kreeg Krebbers na de oorlog een speelverbod van twee jaar opgelegd. Het zou zijn loopbaan niet beïn vloeden en evenmin zijn relatie met Olof. Beide violisten speelden vaak samen en golden als 'de gol- den boys' van de Nederlandse klassieke muziek. Met hun dub belconcert voor twee violen van Johann Sebastian Bach en de 44 duo's van Béla Bartók vierden ze triomfen. Het voormalige wonderkind Krebbers - hij maakte in 1936 reeds op 13-jarige leeftijd zijn debuut met het vioolconcert van Johannes Brahms - gaf tot op hoge leeftijd vioolles. Veel van zijn pupillen - onder wie Beths, Emmy Verhey, André Rieu, Liza Ferschtman en Wouter Vossen - wonnen prijzen tijdens alle belangrijke concoursen in binnen- en buitenland. Zondag eert het Concertgebouworkest Krebbers met een concert onder leiding van Jaap van Zweden. Last-minutes Busreizen Toscaanse hoogtepunten Somerset and the Cotswolds Crikvenica aan de Bloemenrivièra RejscockyM^ In het hart van Berlijn f€ 369 Achensee Dresden, Leipzig en Weimar www.dejongintra.nl/busreizen et het ophalen van heroïsche verhalen was de vrijheids strijder uit Mount Albert dit jaar snel klaar. Acht Canadezen die Fries land bevrijdden zouden er deze week komen om Bevrijdingsdag in Leeuwarden te vieren. Het werden er uiteindelijk zes. Twee bevrijders moesten op het allerlaatste mo ment afhaken. Hun gezondheid liet het niet toe om de oversteek te maken. De mannen die Nederland pre cies 73 jaar geleden verlosten van de Duitse bezetter worden broos, constateert Parks nuchter in een zonovergoten tuin van het statige Landgoed De Klinze waar hij nu verblijft. Drie jaar geleden waren ze hier nog met achttien man. In 1994 nog met 160, bij een herden king in Frankrijk. „Zo gaat dat nu eenmaal op deze leeftijd. Ik zie het ook in mijn vriendenkring thuis." Jim Parks prijst zichzelf gelukkig dat hij nog wel zo fit is om hier te zijn, na de ontberingen die hij heeft meegemaakt in de Tweede Wereldoorlog. Want dat had ook zomaar anders kunnen zijn. Drie keer sloeg een granaat zo dichtbij in, dat hij dacht dat hij dood ging. Twee keer werd hij bijna levend begraven in een loopgraaf. „Het enige wat je daarvan meekrijgt is die flits. Je bent meteen knock- out. En dat is eigenlijk best een fijn gevoel. Euforisch bijna. Een of twee keer per jaar heb ik dat nog steeds als ik slaap. Maar ik heb er geen last van, hoor." Gehoorschade De oorlog eindigde in Nederland toen Parks in Delfzijl aankwam. Voor hem bijna letterlijk, want vlak voordat de Duitsers zich zou den overgeven sloeg er nog een granaat in. Parks stond op de ven sterbank van een raam en werd naar binnen geblazen. Dat was zijn geluk. Hij had alleen wat schram men, maar kon bijna niets meer horen. Het was een verwonding die hij ook bij de twee eerdere incidenten had gehad. Toen kwam zijn gehoor na een paar dagen weer helemaal terug. Deze keer niet. De oorlogs veteraan hoort sinds mei 1945 met zijn ene oor nog maar 10 procent, met zijn ander 30 procent, maar tussen de oren zit het nog hele maal goed bij de hoogbejaarde Parks. Met een biertje in zijn hand praat hij honderduit over de ver schrikkingen die hij heeft moeten meemaken. Het leverde hem meerdere hoge onderscheidingen op, waaronder het Franse Légion d'Honneur. De onderscheidingen zijn keurig zijn gerangschikt op zijn brigadejasje. Pretoogjes Dat hij zo zwaar behangen zou worden met eremetaal kon hij niet bevroeden toen hij zich als 15-jarig jochie aanmeldde bij de reservis ten van de Queen's Own Cameron Highlanders. „Ik had veel gehoord over de Eerste Wereldoorlog en was op zoek naar avontuur. Ik dacht er geen moment over na dat ik misschien nooit meer terug zou kunnen keren. Ik keek vooral uit naar een mooie tijd samen met ka meraden." Zijn ouders hielden hem niet te gen. „Die zullen vast hebben ge dacht; dat is dan mooi een mond zaterdag 5 mei 2018 GO Hij gold als een van de grootste Nederlandse violisten. Herman Krebbers, tientallen jaren con certmeester van het Koninklijk Concertgebouworkest, overleed na nu bekend is geworden woensdag 2 mei op 94-jarige leeftijd in Tilburg. Arno Gelder Tilburg A Herman Krebbers in 2001. FOTO MARC BOLSIUS 10-daagse busreis Reiscode: ebmtm02 vertrek 14/5 9-daagse busrondreis vanaf 699 Reiscode: eegb312 vertrek 17/5 vanaf 629* Wonderlijk Wales Reiscode: egg 13 8-daagse busrondreisvertrek 19/5 10-daagse busreis vertrek 21/5 Reiscode: efberOI 5-daagse busreis vertrek 26/5 8-daagse busreis Reiscode: ebachOI vertrek 26/5 vanaf 529 Reiscode: ebglc02 Busreizen Autoreizen Vliegreizen Verre reizen Steden reizen Bel 0180 - 457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur Reissom exd. 19,50 reserveringskosten '•w'" scr en €2,50Calamiteitenfonds Bevrijder ziet zij n makkers misschien wel voor het laatst Raymond Boere

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4