B 3 Het moest stil zijn op de Dam, gisteren om 20.00 uur. En dat werd het ook. Zelfs een schreeuw even daarvoor kon daar niks aan veranderen. De bezoekers bleven stoïcijns. Ze kwamen om te herdenken, en dat deden ze. Luchtboodschap tegen Churchill De duiven van de Dam, die trekken zich niks aan van het protocol. Als iedereen muisstil is, om acht uur, vliegen ze over en is enkel hun gekoer te ho ren. Niemand die zich eraan stoort. Vijf minuten voor acht is het niet stil. Een jongen trekt zijn scheur open, een paar seconden, ter hoogte van Madame Tussauds. Vooraf werd gevreesd voor zo'n schreeuw. Hij zou tot onrust kun nen leiden onder bezoekers, tot angst, tot paniek. Wellicht hoopt deze nieuwe Damschreeuwer op zo'n reactie. Maar het enige wat hij oogst is er gernis, en gelatenheid. Tsss. gaat het door de menigte. Pffïf. Een paar seconden na de luide schreeuw volgt de aanhouding door de politie. „Au, au, au", klinkt het, en om die laatste paar gelui den lijkt niemand in het publiek dan weer echt rouwig. Daarna is het de beurt aan de Last Post, en aan de duiven. Om acht uur is er een echte, mooie stilte, en is het incident met de schreeuw ei genlijk alweer vergeten. De mensen op de Dam lijken dit jaar vastberaden, net iets meer dan anders, om hun moment van her denken niet te laten vergallen. In de aanloop naar 4 mei heeft actie groep #geen4meivoormij onder aanvoering van Rogier Meijerink de toon van het debat bepaald. La waai maken wilden ze, bedoeld als schreeuw om aandacht voor slachtoffers die niet worden her dacht op de Dam. Het is niet die gedachte die de bezoekers van de bijeenkomst gis teravond tegen de borst stuit. „Als je ziet waar ze voor staan, dan valt daar nog best wat voor te zeggen", zegt een jonge bezoeker, die niet met zijn naam in de krant wil. „Maar doe het dan op een normale manier. Stuur een ingezonden brief naar de krant. Maar verstoor niet zo'n bijeenkomst." Martin Fontein uit Almere is voor de derde keer op de Dam, en de vorige twee keer was het prach tig. Zó indrukwekkend.De ge dachte alleen al dat iemand zoiets wil verstoren vervult hem met af schuw. „Hoe haal je het in je hoofd." Waardig Meneer Meijerink (73) - 'Geen fa milie van!' - ergerde zich nog wat meer, de afgelopen dagen. Want ja, hij is dan wel geen familie van, maar dat moet hij wel telkens uit leggen. „Ik hoop heel erg dat het vanavond een waardige herden king wordt", zegt hij om half acht. „Dat het gaat over de slachtoffers van de oorlog, en niet over randza- ken." Op zich is niemand vooraf echt bang dat er wat gebeurt. De politie is duidelijk zichtbaar en met een groot aantal mensen aanwezig. Op het oog verdachte mensen wordt gevraagd de tas open te maken. Tijdens de herdenking staan tal van agenten tussen het publiek, en ook achter de ramen van omlig gende gebouwen, voor het over zicht. Vandaar ook de snelle aanhouding als er dan toch iemand aanleiding ziet om te schreeuwen. Veel meer dan tien seconden duurt het niet voor de man is overmeesterd. Hetgaatoverde slachtoffers van de oorlog, niet over randzaken Naast de schreeuwer wordt ook ie mand aangehouden voor openbare dronkenschap, en een ander voor het tonen van een spandoek. Dat blijkt de man te zijn die gisteren een protestvliegtuig de lucht in stuurde tegen Churchill. De Dam laat zich er niet door van de wijs brengen. Stilte is wat de bezoekers willen, en stilte is wat ze krijgen. Daar kan behalve een enkele duif niemand wat aan veranderen. Zelfs een schreeuwer niet. zaterdag 5 mei 2018 Koning Willem-Alexander en koningin Maxima legden de traditionele krans, foto robin utrecht Het was stil op de Dam Sander van Mersbergen - Bezoeker dodenherdenking Kijk op de site bij /video voor een samenvatting van de Nationale Dodenherdenking Een Schiedammer heeft gis teren een vliegtuig laten rond vliegen met de boodschap: 'Herdenk ook de Churchill- doden'. CNE AIR Luchtre- clame, dat de vlucht uitvoerde, weigerde te vliegen met de oorspronkelijke boodschap: 'Churchill massamoordenaar'. Samen kwamen ze tot de ge matigde versie over de Britse premier tijdens de Tweede Wereldoorlog. De man die het vlak voor de twee minuten stilte op een schreeu wen zette, wordt afgevoerd, foto robin utrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3