Damen blij met aanstaande orders Marine 3 praktischer, maar wij vinden dat niet meer kunnen." Daarom staan er nog meer afvalbakken dan voorgaande ja ren. Kinderen kunnen muntjes ver dienen door lege bekers in te zame len. Hoe leuk ook, een festivalbezoek kan een forse aanslag op het gehoor bete kenen. Overweeg daarom oordoppen te dragen. Bij elke festivalbar is ge- hoorbescherming te koop voor twee festivalmuntjes. Het Bevrijdingsfestival telt zeven po dia, dus keuze genoeg. „Ik ben onder meer benieuwd naar de soulmuziek van Jeangu Macrooy, om 21.00 uur op het hoofdpodium. Een wat minder bekende naam, maar heel interes sant", zegt Bakker. „Wat ook erg leeft is de eigenzinnige hiphop van Anbu, om 14.00 uur op het Sena-podium. Wat ik ook goed vind is Eamonn McCormack, om 21.30 uur op het Roosevelt Plein (Oude Markt)." In de Spuistraat verzorgt Joseph Ou- belkas een Vrijheidscollege, gaat Ewoud Kieft in op 'Mein Kampf en zijn de beste cartoons te zien rond het thema verzet. Ook kun je samen met een voor jou onbekende in een bootje stappen, om met elkaar in ge sprek te gaan aan de hand van vooraf opgestelde vragen. Kinderen zijn meer dan welkom op het Bevrijdingsfestival. „Op het Plein van de Vrijheid, in de Spuistraat, zijn attracties en allerlei andere activitei ten die leuk zijn voor kinderen", zegt Bakker. „En om 17.00 uur begint de Kids Disco." ScheepswerfDamen Schelde Naval Shipbuilding in Vlissingen is blij met de aanstaande orders van de Koninklijke Marine. „Deze op drachten verzekeren ons van een toekomst", reageert directeur Hein van Ameijden. De Koninklijke Marine krijgt de komende jaren een reeks nieuwe schepen. Voor het bestrijden van vijandelijke onderzeeboten worden de bestaande twee M-fregatten ver vangen. Ook komt er een tweede bevoorradingsschip en worden de zes mijnenbestrijdings-schepen vervangen. Orders zijn nog niet ge geven. Maar staatssecretaris Barbara Visser (VVD, Defensie) heeft de Tweede Kamer gemeld dat ze bij Damen Schelde offertes aanvraagt voor de bouw van de fregatten in vestering van 1 tot 2,5 miljard) en het bevoorradingsschip (investe ring van 250 miljoen tot 1 miljard). „Goed nieuws", zegt Van Ameij den. „We zijn verheugd dat er nu een einde komt aan jaren van be zuinigen. De laatste scheepsbouw- opdracht van de Koninklijke Ma rine dateert van 2009: de bouw van het bevoorradingsschip Karei Doorman. Dat is alweer bijna tien jaar geleden." De werf houdt sindsdien het hoofd boven water door een reeks buitenlandse opdrachten. Maar marineorders zijn cruciaal voor de toekomst van de werf, onderstreept Van Ameijden. „Ze stuwen de in novatie en zijn belangrijk om ex port-orders te krijgen. Bij interna tionale aanbestedingen wordt vaak We zijn verheugd dat er nu een einde komt aan jaren van bezuinigen de vraag gesteld wanneer we voor het laatst een fregat of ander type marineschip hebben gebouwd. Is dat langer dan tien jaar geleden, dan heb je een probleem. Onze geloof waardigheid op de exportmarkt be gon langzamerhand in gevaar te ko men." Als Damen Schelde de M- fregatten en het bevoorradings schip mag bouwen, betekent het niet automatisch dat de werf veel mensen moet aannemen. „Als je kijkt naar alle bedrijven die bij de bouw betrokken zijn, is er sprake van een groei van werkgelegen heid. Maar of dat bij ons is, is de vraag. De schepen zullen deels op onze zusterwerf in Roemenië wor den gebouwd. Afbouw vindt in Vlissingen plaats." Onderzeeboten Dat zal anders zijn als Damen Schelde ook de onderzeeboten mag gaan bouwen. Zover is het nog niet. Er zijn vier (internationale) consor tia in de race, zegt Van Ameijden. „Onderzeeboten worden niet in Roemenië gebouwd. Dat zijn top- secret projecten waarbij allerlei vei ligheidsmaatregelen moeten wor- Om onderzeeboten te bouwen, hebben we een paar honderd man extra nodig den genomen. Dat werk zal in Vlis singen gedaan worden, als het ooit zover komt. Dan hebben we een paar honderd man extra nodig." Van Ameijden verwacht dat de bouw van het bevoorradingsschip medio 2020 begint. Overal op het festivalterrein zijn toi letten te vinden, maar deze zijn niet gratis. Betalen gaat met drankmun- ten, die voor 2,75 euro te koop zijn. Het is een eenmalige investering, want je krijgt een stempel die de rest van de dag als 'piaspas' fungeert. Het is vandaag fraai, zonnig weer. Keerzijde is dat de kans op ver branding groot is. Er is zon kracht 6 voorspeld. Dat bete kent dat een volwassene maxi maal een kwartier onbe schermd in de zon kan. Insme ren is dus het devies, 's Avonds kan het juist behoorlijk afkoe len. city (23.22 uur) laat de NS drie extra sprinters naar Goes rijden. De laatste verlaat Vlissingen om 00.52 uur. Voor Zeeuws-Vlaamse festivalgangers rijdt Party-People met een bus 's nachts terug, maar die is al volge boekt. Voor wie toch met de auto komt, zijn er onder meer gratis parkeerterrei nen bij de Koningsweg, de Willem Ruysstraat en het Nollebos. De Vlissingse binnenstad kan wel wat drukte aan, maar de capaciteit van Liberty Dance Stage in de Spuikom kent haar gren zen. Al halverwege de middag worden daar veel mensen verwacht, als Fedde Le Grand (vanaf 14.45 uur) optreedt. Wie dat niet wil missen, doet er goed aan op tijd te zijn. „Ik verwacht dat we op een ge geven moment roepen: het is vol", zegt festivaldirecteur Onno Bakker. „Dan moeten we de toegang tijdelijk afsluiten." Zelf een krat bier meeslepen naar het festival heeft geen zin. Glas is niet toegestaan, net zo min als blikjes. Al cohol meenemen is sowieso taboe. Plastic flesjes worden wel toegestaan. „We hebben twee grote watertap punten, op het Bellamypark en bij Li berty Dance", zegt Bakker. „Daar kun je je flesje bijvullen. Je moet vol doende blijven drinken, maar niet te veel bier." „We gaan voor een schoon festival", zegt Bakker. „Als iedereen alles op de grond gooit, is dat misschien wel De kans is groot - mooi weer, vrije dag - dat het Bevrijdingsfestival nog drukker wordt dan andere jaren. De organisatie houdt rekening met 35.000 bezoekers. Wie parkeerstress wil vermijden, doet er goed aan met de fiets of het openbaar vervoer te komen. de terugweg: na de laatste inter- zaterdag 5 mei 2018 voor 7.Oordoppen zijn geen overbodige luxe. 8. Kijk verder dan de grote namen. 9. Er is meer dan alleen muziek. Met kinderen? Ga naar het Plein van de Vrijheid. het Bevrijdingsfestival Jeffrey Kutterink Vlissingen -Hein van Ameijden, Damen -Hein van Ameijden, Damen 4 Naar de wc? Muntje mee. Smeren! 6 Hou het netjes en gooi niets op de grond. Rolf Bosboom Vlissingen IKom met de fiets of het openbaar vervoer. 2Danceliefhebbers, wees op tijd. Broederliefde staat van 19.00 tot 20.00 uur op het hoofdpodium. 3 Laat glaswerk en blikjes thuis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 39