31 Ajacied Hakim Ziyech blijft zichzelf, dan maar niet de ideale schoonzoon Hakim Ziyech (25) beleefde een roerig jaar bij Ajax, de club die hij na het WK met Marokko zonder prijs verlaat. Een openhartig gesprek over de fluitconcerten, zijn eigengereide karakter en zijn vriend Abdelhak Nouri. „Hij is nog elke dag dicht bij me." erwijl Hakim Ziy ech poseert voor de fotograaf, gaat Lasse Schone iets ver derop óók op de foto. Met om zijn li chaam een Deense vlag gedrapeerd. Ze zijn twee van de weinige Ajacieden die hun seizoen nog glans kunnen geven tijdens het WK in Rusland. Schóne, met een grote grijns: „Maar het wordt niks met Marokko, joh." Ziyech: „Geniet jij maar van die drie potjes. Daar blijft het bij." Dan gaat Ziyech, even verderop, zitten. „Dat denk ik wel." „Omdat ik ervan overtuigd ben dat ik zal vertrekken. Ik vind persoonlijk dat ik vrij weinig meer te zoeken heb in Nederland. Dat ik uitgeleerd ben, dat ik een nieuwe uitdaging nodig heb." „Nee, als dat niet was gebeurd, had ik er hetzelfde over gedacht. Ik voel me niet weggejaagd." „Fluitconcerten zijn nooit fijn en al helemaal niet van je eigen publiek. Ik had het gevoel dat ik altijd het pis paaltje was. Als er iets misging, was het altijd weer Ziyech, Ziyech, Ziy ech. Op een gegeven moment was ik het zat. Dus heb ik mijn mening ge geven en gezegd dat het geen echte supporters zijn." „Ik heb een bepaalde speelstijl. Zal al tijd risico nemen. Dat ga ik nooit ver anderen. Mijn lichaamstaal bij bal verlies? Mag ik niet boos zijn na een mislukte actie? Ik vind kritiek prima. Maar dit werd veel te persoonlijk." „Ik was daar niet mee weggekomen. Dat kan ik je op een briefje geven. Ik realiseer me dat ik minder speel ruimte heb. Oneerlijk? De wereld is oneerlijk." „Ik houd gewoon niet van die pop penkast. Dat ik daar geen vrienden mee maak, dat is dan maar zo. Men sen willen ideale schoonzoontjes, hè. Dat ben ik niet. Liever eerlijk en ge haat, dan achterbaks en geliefd." „Dat heb ik dus helemaal niet." Hoe komt dat? „Mijn vader overleed toen ik tien jaar was. Het ergste dat je als kind kunt meemaken. Daarna heb ik met mijn moeder en broers geknokt om te overleven. Uiteindelijk heb ik mijn dromen en doelen bereikt door prof voetballer te worden. Dan maken ze je daarna niet veel meer." Om misverstanden te voorkomen: de fluitconcerten richting Ziyech kwa men niet van de meerderheid. Ster ker nog, vorig weekend werd hij door stemmers op de website van de sup portersvereniging gekozen tot speler van het jaar. Na de wedstrijd stond hij opeens met de Rinus Michels Tro fee in zijn handen. Massaal werd ook zijn naam gescandeerd. Als ik bij Nouri aan het bed sta, gaat er van alles door mijn hoofd. Een jaar lang zijn we heel close geweest „Dat weet ik ook, hoor. Maar het negatieve blijft hangen. De minder heid verpest het toch. Ik vind het mooi dat de meerderheid het voor me op nam, maar ik dacht ook wel: waarom nu pas? In een jaar dat je als team geen prijzen wint, heeft een in dividuele prijs ook minder glans trouwens. Al ben ik er wel trots op." „Dat is zwaar. Vorig jaar hadden we nog de Europa League, waardoor we punten in de competitie ver speelden. Dit jaar hebben we niet ge bracht wat je mag verwachten van Ajax." „Natuurlijk. Daarin heb ik gefaald. Zo voelt dat. Duidelijk." „Ik dacht toen wel: waarom moet dit? We kwamen net uit een heel moei lijke periode en op een gegeven mo ment liep het goed onder Marcel. Daarom was die beslissing ook wel apart. Maar goed, je weet nooit hoe het zou zijn gelopen." „Ik ga bij hem langs in het zieken huis. Als ik kan gaan, ga ik. Als ik bij hem aan het bed sta, gaat er van alles door mijn hoofd. Ik praat niet tegen hem, maar ik haal in mezelf wel alle mooie herinneringen naar boven. Een jaar lang zijn we heel close ge weest. We sliepen tijdens de reizen altijd bij elkaar op de kamer. We heb ben altijd de grootste lol gehad sa men." zaterdag 5 mei 2018 GO 'Liever eerlijk en gehaat, dan achterbaks en geliefd' Tekst Daniël Dwarswaard en Mikos Gouka Is dit een afscheidsinterview? Dat komt er zonder twijfel uit. Een deel van de supporters heeft je stelselmatig uitgefloten. Je bent zelfs fysiek belaagd. Speelt dat een rol in je keuze? Maar het raakt je toch wel? Zit het ook in je houding op het veld? Feyenoorder Nicolai Jorgensen maakte wegwerpgebaren naar zijn trainer toen hij tegen VVV werd ge wisseld. De publieke opinie was: kijk eens, wat een echte sportman. Maakt het in de beeldvorming uit? Een vrolijke blonde Deen of een chagrijnig ogende Marokkaan? Nordin Amrabat, je ploeggenoot bij Marokko zegt: Ziyech zegt en laat altijd zien wat hij denkt. Dat is in het topvoetbal niet altijd handig. Er zijn genoeg spelers die het be langrijk vinden wat de menigte van hem vindt. - Hakim Ziyech (25) -*10 mei 2017: Hakim Ziyech dolt tijdens de training met zijn maatje Abdelhak Nouri. „We hebben de grootste lol gehad samen." fotoproshots Kortom: er zijn genoeg fans die je wél waarderen. Die prijs komt niet op je schoor steenmantel? „Nee." Hoe pijnlijk is het dat Ajax weer geen prijs heeft gewonnen? Met de beste selectie van de eredivisie. Neem je jezelf dat ook kwalijk? Had Marcel Keizer ontslagen moe ten worden? Met die moeilijke periode doel je op het tragische lot van Abdelhak Nouri, die vorige zomer door hartfa len ernstige hersenschade opliep. Hoe is hij nu nog in jouw leven? „Dicht bij mij. Heel dicht bij mij." Op welke manier? -* Hakim Ziyech op het trainingscomplex van Ajax. „Ik had het ge voel dat ik altijd het pispaaltje was. Als er iets misging, was het altijd weer Ziyech, Ziyech, Ziyech." FOTO MARCO OKHUIZEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 31