Bevri dinasdaa Laatste protest van Red Onze Polders vlamt Tunnelbuis tolvrij door verkeerschaos elders 2 MAIKEL HARTE Column Het is vandaag Bevrijdings dag en aangezien het een zaterdag is, is het nu eens een dag dat de meeste mensen vrij zijn. Bevrijdingsdag mag dan een nationale feestdag zijn, het is geen verlofdag. Alleen bij veel ambtena ren is dat het geval en in sommige branches op grond van de cao één keer in de vijfjaar. discussie gevoerd of Bevrijdings dag niet alsnog een vrije dag moet zijn. Tegenwoordig is het meer een dag om stil te staan bij de waarde van vrijheid en democratie, oor spronkelijk werd natuurlijk de ca pitulatie van de Duitsers gevierd. Dat gebeurde immers op 5 mei 1945. Misschien is dat in deze pro vincie in die eerste jaren na de oor log wel eens vreemd geweest, om dat voor veel Zeeuwen de bevrij ding al in het najaar van 1944 had plaatsgevonden door de Slag om de Schelde. Ik weet nog maar sinds kort hoe belangrijk en hoe gruwe lijk die Slag om de Schelde is ge weest. De Engelsen noemen het wel de tweede D-Day. Toch zijn bijvoorbeeld Operation Market Garden en het Ardennenoffensief veel bekender geworden. vindt in ieder geval dat de Slag om de Schelde een plaats in de ge schiedenis van Nederland ver dient en heeft besloten om deze militaire operatie centraal te stel len in de nationale herdenking van volgend jaar. Er komt op 31 au gustus 2019 dan ook een groot (maritiem) evenement aan de Schelde. Fantastisch. We moeten dan, aangezien dit midden in het toeristenseizoen is, wel even na denken hoe we dit aan onze Duitse bezoekers uitleggen. Een vriend van mij heeft een Duitse vriendin en aangezien hij werk zaam is als ambtenaar, was hij ja ren geleden eens vrij op maandag 5 mei. Ze besloten een lang week end naar de schoonouders in Köln te gaan en dat was best gezellig. Totdat zijn schoonouders zondag avond vroegen waarom hij die maandag niet moest gaan werken. „Uhm.." We moeten dan wel nadenken hoe we dit aan onze Duitse bezoekers uitleggen DESTELLING Vandaag: Scheidsrechters in het voetbal worden on derschat Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters BEVRIJ&INSStsA© Engieindefout bij melden lek Doel Lid NoSurrender aangehouden Zeewierfarm te zien in Tegenlicht OOSTKAPELLE Open dag Werkend Trekpaard Zeeland De slotmanifestatie vindt plaats aan de Engelbertstraat 2 middenin de Hedwigepolder, van 13.00 tot 17.00 uur. Op het programma staan een wandeltocht door de polder en een protestfietstocht (vanaf 13.00 uur) naar de infokeet van het Hed- wige-Prosperproject in België terug langs de zeedijk. Alle protestborden met teksten als 'Groen venijn verdwijn' en 'Lang leve het land der zee ontrukt', ge maakt door de onvermoeibare Kees de Broekert uit Baarland, worden tentoongesteld. Na een slotwoord door anti-ontpolderaar Jan Schuur man Hess uit Kats om 16.00 uur worden de spandoeken als laatste protest verbrand. Gelopen race „We stoppen niet helemaal", meldt Magda de Feijter, 'de moeder' van actiecomité Red Onze Polders, voor alle duidelijkheid. „Onze stichting blijft bestaan, maar het gevecht te gen de ontpoldering van de Hedwi gepolder is na twaalf jaar een gelo pen race. Het is helaas niet anders." Met name over het middenge bied van de Westerschelde, met on der meer de Zeeuws-Vlaamse Een- dragtpolder en de Everingepolder bij Oudelande, maakt De Feijter zich nog zorgen. De provincie pro beert in dat gebied in de Wester schelde zelf natuurherstel te ple gen. „Maar ontpolderen is er nog Ontpolderen op meer locaties is nog niet helemaal van de baan niet helemaal van de baan", vreest De Feijter. Na 26 mei gaat de stichting zich beraden op de toekomst. Herman Wijffels, oud-Rabobank-topman en geboren Zeeuws-Vlaming, heeft daarvoor ideeën aangedragen. De Feijter: „We gaan daarover verder met hem in gesprek. Dat komt nog." VLISSINGEN De oostbuis van de Westerscheldetunnel (richting Borssele) was vanaf gistermiddag 14.15 uur tot gisteravond 18.30 uur tolvrij vanwege verkeersproblemen in Antwerpen én in West-Brabant op de A4 en A16. De tunnelorganisatie maakte de buis tolvrij op verzoek van Rijks waterstaat. Aanvankelijk was er verwarring over welke buis nu tol vrij moest worden. Na ongeveer een kwartier werd niet de west buis, maar de oostbuis tolvrij ge maakt. Het is de eerste keer dat de Wes terscheldetunnel tolvrij is gemaakt vanwege verkeersproblemen el ders. „Als dat bijdraagt aan een goede verkeersdoorstroming, wer ken we daaraan mee", zegt direc teur Harald Schoenmakers van N.V. Westerscheldetunnel. Extra passages Hij schat dat in de tolvrije uren de tunnel zo'n duizend extra passages te verwerken kreeg. „Dat komt neer op 20 procent meer, als we het ver gelijken met de vrijdag van twee weken geleden. Maandag gaan we nog goed bekijken hoe het is verlo pen. We gaan ook nog met Rijks waterstaat om tafel." De tol die de Westerscheldetun nel is misgelopen, wordt vergoed door Rijkswaterstaat, laat Schoen makers weten. bA6 VAM HET MAAKT TUIMIEREM NIEUWE TRADITIES HEBBEN EVEN TIJD NODIG... Hotel de Tippe incl. 2 dagen toegang tot De Zwaluwhoeve g hoteldeal dagelijks tot zaterdag 5 mei 2018 leder jaar wordt wel weer de Het Nationaal Comité 4 en 5 mei Reageer op pzc.nl Gisteren: The Last Post is prachtig 475 reacties DOEL De exploitant van de kerncentrale Doel, Engie Electrabel, heeft vorige week een fout gemaakt bij de communicatie over het lek in de reactor Doel 1. Dat zegt Jan Jam bon, de Belgische minis ter van Binnenlandse Za ken, aldus Het Laatste Nieuws. Engie Electrabel stuurde de taxatie van het lek een week te laat naar de Belgische nucle aire toezichthouder FANC. THOLEN In Tholen is een 48-jarig lid van de motorclub No Surrender aangehouden na de vondst van explo sieven, honderden kogels voor zware automatische vuurwapens en projectie len voor in raketwerpers op een boerderij in Steenbergen. In een loods bij de boerderij ontdekten agenten bo vendien vestjes van No Surrender. De 54-jarige bewoner van de boerderij is ook aangehouden. KAMPERLAND De Zeeuwse zeewierte lers Jennifer Breaton en Rebecca Wiering zijn morgen te zien in het tv- programma VPRO Te genlicht. De uitzending staat in het teken van 'groene voedselpioniers'. Breaton en Wiering be gonnen vijf jaar geleden onder de naam ZeeWaar bij Kamperland de eerste commerciële zeewier boerderij van Nederland. Tegenlicht is op NP02 en begint om 21.05 uur. De Stichting het Wer kend Trekpaard Zeeland houdt op 19 mei open dag van 11.00 tot 15.00 uur in de boerderij op het land goed Overduin aan de Dunoweg 8 te Oostka- pelle. Te zien zijn voer tuigen, gerijen, werktui gen en gereedschap pen, die vroeger in Zee land werden gebruikt. Met het verbranden van de spandoeken tegen ontpoldering van de Hertogin Hedwigepolder sluit actiecomité Red Onze Pol ders zaterdag 26 mei de jaren lange acties tegen het onder water zetten van de polder defi nitief af. Harmen van der Werf Emmadorp - Magda de Feijter, Red Onze Polders hoteldeal.nl/K05051 Hotel de Tippe 23:00 uur 088-0331506 1 overnachting o.b.v. logies 2 dagen Zwaluwhoeve t.w.v. 67,00 p.p. Vrij gebruik scrubzout, shampoo, e •S Zwaluwhoeve op 100 m. van hotel Gelegen op 10 min. van Harderwijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 2