ft 29 Najaren van twijfels nadert Memphis Depay (24) bij Olympique Lyon de vorm van zijn leven. Maar hoe komt dat? Hoe Nederlands talentvolste speler de vrijheid hervond in zijn spel en in zijn hoofd. „Ik in de vorm van mijn leven? Ik waardeer het dat jullie dat zeggen." emphis Depay was in januari on derweg met de Olympique Lyon Foundation, voor een georgani seerd etentje met daklozen, toen hij de chauffeur vroeg te stoppen. Het gezelschap passeerde een Roma-kamp aan de rand van Lyon, een desolate nederzetting van oude caravans en ver krotte huisjes. Memphis was er al vaker langsgekomen, maar stapte nu uit en liep zonder verdere toelichting het kamp in. De voetballer sprak wat jongeren aan en vroeg hoe het ging. Een paar dagen later ging hij met een vriend een groot pakket kleding en eten bezorgen in het kamp, bui ten de Foundation van zijn club om. „In de bijbel staat: heb andere mensen lief zoals je je zelf lief hebt", zegt Memphis nu, een paar maanden later. Het gesprek gaat niet eens specifiek over dat bezoek aan het Roma-kamp, we waren bovenal naar Lyon geko men om het over zijn topvorm te hebben, over zijn pres taties op het veld. „Ik heb mezelf lief, dus ik heb anderen net zo lief', zegt Memphis echter al snel. „Ook jullie. Ie dereen. God heeft ons allemaal geschapen." Geloof Memphis klinkt open en oprecht als hij - spontaan - over zijn geloof begint te praten, maar tegelijk is het even wennen, dit soort teksten uit de mond van de voetballer uit Moordrecht. Hij refereerde wel vaker aan zijn geloof in de afgelopen maanden, ook op zijn Instagram-ac- count. Maar alle keren dat we Memphis eerder spraken, kort of juist langer, ging het zelden over zaken als de bij bel of naastenliefde. Wel over voetbal, zijn imago, zijn ambities. Memphis was in die gesprekken altijd zijn eigenzinnige, ongrijp bare, soms nukkige zelf. „God was er altijd al voor mij, maar ik stond nog niet helemaal open voor hem", vertelt hij nu. „Dat heeft me veranderd. Ik heb niet opeens een ander karakter, maar er zijn wel dingen bijgekomen, ik heb dingen geleerd. Dat heeft me in positieve zin veran derd, denk ik." Hoe dan ook is Memphis op het veld beter dan ooit, al maanden. De voetballer die bij Manchester United en in zijn beginmaanden bij Olympique Lyon nog zo ver krampt speelde, oogt dit kalenderjaar volledig bevrijd. Dat is zichtbaar in zijn statistieken, met inmiddels zes tien goals en twaalf assists. Maar bovenal wanneer je ne gentig minuten lang naar hem kijkt dezer dagen, wordt de metamorfose zichtbaar. In een vrije rol als spits speelt Memphis voortreffelijk en vol vertrouwen. De Nederlan der is bij vrijwel elk doelgevaar van Olympique Lyon be trokken. Zonder angst „De vorm van mijn leven? Ik waardeer het dat jullie dat zeggen. Ik ben op de goede weg denk ik, maar niemand weet hoeveel er in me zit, ik weet het zelf niet eens, al leen God weet dat. Maar ik speel nu zonder angst, zonder rem. Ik kom straks op een niveau waar ik nog nooit ben geweest, die overtuiging heb ik." Onmiskenbaar is de toon anders dan bij ons laatste echt uitgebreide gesprek, eind 2015. Memphis was net een halfjaartje speler van Manchester United. Hij brandde van de dadendrang, van de onrust en bravoure ook. „Ik weet niet precies wat dat is, maar ik wil gewoon niet doorsnee zijn", zei hij toen. „De middenweg past niet bij me. Mijn droom was vroeger niet zozeer om voetballer te worden, maar om de beste voetballer te worden. Dat is het hoogste doel - en ik kan daar mee omgaan. En geloof me: die druk zal mij nooit breken." Toch worstelde de voetballer wel degelijk in de jaren die volgden. Met zichzelf, met de vele opdrachten die hij onder trainer Louis van Gaal kreeg in het veld, spelend vanaf de linkerkant. Althans, als Memphis al speelde. Eerst onder Van Gaal en later onder José Mourinho raakte de voetballer steeds nadrukkelijk uit beeld. Het zelfbewuste toptalent veranderde steeds meer in een twijfelaar, ook bij Oranje. Dan was hij weer kwets baar, dan weer maakte hij een ongeïnteresseerde indruk. Toen hij in januari 2017 naar Olympique Lyon verhuisde, debuteerde hij tegen Lille prompt met een cruciale fout. Sportkrant l'Equipe oordeelde een paar weken later ver nietigend over hem. Maar ik speel nu zonder angst. Ik kom straks op een niveau waar ik nog nooit ben geweest, die overtuiging heb ik Niet alleen Memphis zelf worstelde, ook zijn omge ving maakte zich zorgen. De voetballer mag dan een imago hebben van blingbling, en van een moeilijk ka rakter, de aanvaller is óók een hyperambitieuze voetbal ler, die hard traint om zijn doelen te bereiken. Memphis heeft al jaren een kringetje van vertrou wensmensen om zich heen, onder wie zijn zaakwaarne mer Kees Ploegsma junior en sportpsycholoog Joost Leenders. Zij kennen zijn nukken en de complexe ach tergrond van zijn jeugd. Samen zochten ze naar ma nieren om de voetballer weer op het goede spoor te brengen, maar niet alles bleek te werken. „Ook de mensen die veel van me houden, zeg gen dingen die goed bedoeld zijn", zegt Memphis nu. „Ik ben altijd polite naar de mensen die ik graag mag, maar ik heb de laatste ander half, twee jaar ook geleerd hoe ik me af moet sluiten, moet focussen." Zijn veelbesproken juichgebaar, met twee vingers in de oren, staat daar min of meer symbool voor. Dat gebaar betekent volgens Mem phis niet zozeer dat hij doof is voor kri tiek. Na de vingers in zijn oren laat hij zich stee vast op zijn knieën vallen en wijst naar de hemel. 'Ik luister alleen naar God', wil de voetballer er, vrij vertaald, mee zeggen. Memphis: „Ik ben geen religieus persoon in de zin dat ik elke week naar de kerk ga, of kruisjes sla, dat is voor iedereen anders. God is overal. Ik heb echt een relatie met God." Het geloof helpt hem om een weg te vinden in de complexe wereld van het topvoetbal, met alle druk en aandacht die daarbij hoort. Zijn verloofde Lori Harvey, dochter van de Amerikaanse televisiester en komiek Steve Harvey, komt uit een devoot christelijk gezin. Zijn moeder was altijd al gelovig, de voetballer zelf was dat als tiener niet noe menswaardig. „Ik heb iemand leren kennen die me op het goede pad heeft gebracht", zegt Memphis. „Daar ben ik super blij mee en dankbaar voor. Niet iedereen heeft die rust. Ik zelf vroeger ook niet altijd. Veel voetballers gaan het veld op met angst, met fear. Ik wil niet zeggen dat ik vroeger met angst speelde, maar als er een pass fout ging, zat dat wel in mijn hoofd. Dan dacht ik: de volgende bal moet ik bij me houden. Nu ben ik veel vrijer in mijn gedachten." Mensen die hem goed kennen, zagen die verandering ook al toen Memphis dit jaar bij Olympique Lyon een tijdje op de bank zat. Waar hij vroeger zou verzuipen in frustraties, was de aanvaller nu als invaller juist van grote waarde. „Tegen Nantes miste ik (vorige week zaterdag, red.) een grote kans", vertelt hij zelf. „Als je daar logisch over gaat nadenken, blijf je daar misschien bij stil staan. Nu denk ik: een wedstrijd duurt negentig minuten. Ik wil mooie dingen laten zien, ik wil genieten. Dat zit hem niet alleen in goals en assists, dat is voor mij iets extra's." Dat Memphis goed in zijn vel zit, is ook van dichtbij niet zo moeilijk te zien. Onlangs nog bij het Nederlands elftal maakte Memphis al een ronduit opgeruimde in druk. Hij dolde wat met verslaggever Bert Maalderink, stond lachend iedereen te woord. Debutant Guus Til be noemde nog nadrukkelijk hoe Memphis meteen naar hem toe was gekomen om hem hartelijk welkom te he ten bij Oranje. Ook nu in Lyon toont Memphis zich niet meer als de stuurse jongen van weleer, die vaker naar de grond keek dan in je ogen. De voetballer oogt kalm en opgewekt. „Het zit hem ook niet alleen in voetbal, maar ook buiten het voetbal. Daarin zie ik ook dat ik verander. Als per soon ben ik gegroeid door te vertrouwen op mijnfaith." In hoeverre Memphis ook op langere termijn een ver volg kan geven aan zijn huidige vorm, moet uiteraard nog maar blijken. Toch zou dat voor het Nederlands elf tal van Ronald Koeman goud waard zijn: juist het nieuwe Oranje kan wel een dragende speler met extra individuele klasse gebruiken. Tegen Portugal (0-3) gaf hij alvast een eerste aanzet. Bepalend Opvallend genoeg was juist die wedstrijd heel bepalend voor de rest van zijn seizoen, óók bij zijn club Olympi que Lyon. Zijn trainer Bruno Génésio zat in Genève op de tribune bij Portugal - Nederland, zag Memphis excel leren als valse spits, en gaf de Nederlander prompt een vergelijkbare rol in zijn eigen elftal. In dat nieuwe 4-4- 2-systeem maakte Olympique Lyon (inmiddels tweede) de laatste weken een voortreffelijke indruk. „Ik hou ervan om vrij in de ruimte te zwerven, om mijn gevoel te volgen. Dat betekent ove rigens niet dat ik niet wil verdedigen." Zijn populariteit groeit in Frankrijk en Nederland, zeker bij de jeugd. Memphis was altijd al een voorbeeld voor de jongere generatie, als een soort koning van de sociale media, de straatmode én het voetbal. Onlangs nog was hij het middelpunt van de belangstelling in Amsterdam, bij de opening van een winkel van Under Armour, zijn kledingsponsor. „Daar was ook tijd om uitgebreid met mijn fans te praten, ze vertel den van alles tegen mij, echt heel mooi. Ik hou ervan om me terug te trekken en soms moet je ook iets teruggeven. Ik probeer wel te connecten met mijn fans. Dan realiseer ik me wel dat ik een inspi ratie ben voor de jonge generatie. Ik vind mezelf niet anders dan anderen, maar die inspiratie wil ik graag terug geven." - zaterdag 5 mei 2018 Tekst Sjoerd Mossou II - Memphis (24) Memphis viert zijn treffer voor Oranje tegen Portugal op 26 maart jl. foto pro shots

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 29