II 27 IJzig kalm, blakend van het zelfvertrouwen en vol overtuiging reed Tom Dumoulin (27) in Jeruzalem - opnieuw - naar de roze trui. De zoveelste mijlpaal in zijn carrière. Vandaag hoofd te obsessief bezig met presteren. Dumoulin won nog nergens en was geen schim van zichzelf. „Ik moest weer genie ten. Dat lukte vandaag. Het was voor het eerst dat alles goed viel. Een perfecte dag. Klaarblijkelijk heb ik toch het talent om op het juiste moment goed te zijn." De Giro is nog geen tien kilometer on derweg, maar Dumoulin kan zich opma ken voor een drie weken lang gevecht. Alle concurrenten weten dat ze elk mo ment moeten aangrijpen om aan te val len. Waar de strijd vorig jaar pas in de laat ste week losbarstte, is de jacht nu vanaf dag geopend. „Het worden hectische en zware weken, maar ik weet wat me te wachten staat. We zijn niet van plan om drie weken in het roze te rijden en om de trui tegen elke prijs te verdedigen. Maar we zitten in een goede situatie en ik wil mijn goede positie ten opzichte van de andere klassementsrenners niet verspe len." Drie uur nadat 'II Bello' (de bijnaam die hij vorig jaar kreeg in Italië) in zijn regen boogtrui zijn hotel verliet voor de tijdrit, krijgt hij op het podium weer een roze trui om zijn schouders. „De twee mooiste truien in het wielrennen." Zijn vriendin Thanee met roze sjaaltje, zijn zus en vader staan even verderop. Op het Safraplein in Jeruzalem dit keer. En net als 342 dagen geleden op Piazza Duomo in Milaan spuit Dumoulin een joekel van een fles prosecco leeg. Na de plichtplegingen komt hij om zes uur het chique hotel Waldorf Astoria binnengefietst voor de persconferentie. De sabbat, de Joodse rustdag, is net aan gebroken. In het roze neemt hij zijn fiets op de schouder en gaat de trappen af op weg naar de pers. De orthodoxe joden zien het met verba zing aan, maar Du moulin verblikt of ver bloost niet. Circus Dumoulin is weer onderweg. Dit keer van Jeruza lem richting Rome. UITSLAGEN Giro van het startpodium is gerold, heeft hij de concurrentie al een eerste, enorme slag toegediend. Chris Froome verliest 37 tellen, Thibaut Pinot iets minder, Miguel Angel López en Fabio Aru bijna een mi nuut. „Maar de twee seconden op Rohan Dennis waardoor ik win, vind ik het aller belangrijkst. Ik ging echt vol voor de winst. En het is heel mooi meegenomen dat ik daardoor heel veel tijd pak op mijn concurrenten." Dumoulin raast door de straten van Je ruzalem. Zonder angst. „Het was een veeleisend parkoers, maar het is geen ri- Het worden zware weken. We zijn niet van plan om drie weken in het roze te rijden en om de trui tegen elke prijs te verdedigen sico als je snel en goed bochten kan rijden. Ik kende de gevaren en wist waar ik op moest letten. Ik weet dat ik mijn tijdritfiets goed onder controle heb. Zeker op technische parkoersen. Veel bochten, veel op en neer, dat is perfect voor mij." Met zijn zege laat Du moulin een rampvoor jaar achter zich. Mate- riaalpech, ziekte, val partijen en in zijn De zenuwen gieren door zijn lichaam. Een uur voor de start van de tijdrit heeft Tom Dumoulin zich bij de start ver schanst in een luxe bestelbus naast de Sunweb-tenten. Bui ten verdringen de mensen zich, maar Dumoulin - in zijn regen boogtrui - heeft zich opgesloten en wacht tot de tijdrit begint. Even daar voor kwam hij aan vanuit het rennersho tel een paar kilometer verderop. Op de fiets. Heel de wielerwereld kijkt vandaag naar hem. Niet voor het eerst, maar Du moulin verblikt of verbloost niet. Of het nou een WK is, de Tour, een Giro-start in Apeldoorn of hier in Jeruzalem, mis schien wel de meest beladen plek ter we reld: Dumoulin doet wat hij altijd doet en oogt ijzig kalm. Niet voor niets is hij de beste tijdrijder ter wereld. Zelfvertrouwen Eén keer komt hij het busje uit voor hij aan zijn warming-up begint. Even plassen. Hij beent langs de tenten van zijn grote concurrent Chris Froome, die 's ochtends tijdens de verkenning hard on deruit is gegaan. Dumoulin knikt even naar Dave Brailsford - de veel geplaagde baas van Team Sky - en stapt het mobiele toilet binnen. Hij blaakt van het zelfver trouwen „Ik heb de ervaring van voor het klassement rijden en etappes winnen. Ik was heel nerveus, maar dat heb ik nodig om op mijn best te zijn. Ik was niet bang, maar vol vertrouwen en weet precies wat ik moet doen. Zo'n tijdrit heeft geen ge heimen meer voor mij. Zelfs niet zo'n su- pertechnische en lastige als vandaag. Daarom pak ik zo veel tijd. Heel veel klas sementsrenners kunnen daar niet mee om gaan. Ik wel." Twaalf minuten en twee seconden na dat Dumoulin als titelverdediger in de zaterdag 5 mei 2018 GO Tel Aviv 2de etappe 167 km PPf Tverya Jenin 20 km Alhasa Wadi Musa JORDANIË 20 km Haifa 'II Bello' flikt het wederom (Col) +0.28,12. Conti (Ita) +0.29,13. Würtz (Den) +0.30,14. Grossschart- ner (Oos) +0.31,15. Wel lens (Bel) +0.32,16. Pinot (Fra) +0.33,17. Scully (NZI) +0.34,18. Konrad (Oos) z.t., 21. Froome (GBr) +0.37, 25. Poels (Ned) +0.40,29. Oomen (Ned) +0.42,33. Van Emden (Ned) +0.44,40. Chaves (Col) +0.46,47. Aru (Ita) +0.50,61. López (Col) +0.56,70. Bouw man (Ned) +1.01,83. Lammertink (Ned) +1.05, 98. Gesink (Ned) +1.09, 99. Ten Dam (Ned) z.t, 120. Boy van Poppel +1.15,142. Lindeman (Ned) +1.25,149. Hof stede (Ned) +1.31,165. Curvers (Ned) +1.46,173. Danny van Poppel (Ned) +2.10. Giro d'ltalia 1ste etappe, Jeruzalem: 1. Dumoulin (Ned) 9,7 km in 12.02, 2. Dennis (Aus) +0.02,3. Campenaerts (Bel) z.t, 4. Gonpalves (Por) +0.12,5. Dowsett (GBr) +0.16, 6. Bilbao (Spa) +0.18,7. Yates (GBr) +0.20,8. Schach- mann (Dui) +0.21, 9. Mar tin (Dui) +0.27,10. Pozzo- vivo (Ita) z.t, 11. Betancur Daan Hakkenberg Jeruzalem -Tom Dumoulin (27)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 27