O DE WEEK VAN PHLIPPEN 20 Een kroegrekening splitten of een gezamenlijk cadeau betalen? 'Even een Tikkie sturen!' klinkt het steeds vaker. Komende weken tikt ABN Amro's mobiele betaal-app de 3 miljoen gebruikers aan. ABN AMRO BETAAL-APP -i v~ Oké, toegegeven, ik gedraag me als een echte Hollander in het buitenland. De week van Phlippen speelt zich deze en volgende week afin de Verenigde Staten. Deze week New York en Chicago, volgende week Californië. Of het de Nederlander in mij is of de econoom, weet ik niet, maar ik sta versteld van wat het leven hier kost. Alleen inademen en stilstaan kost voorlopig nog niks, maar daar blijft het dan ook wel bij. Een ge wone supermarkt in 'onze' wijk in Chicago vraagt 4 dollar voor een pakje roomboter. Simpel avondeten voor vier personen van wat soep, aardappelen, rode bietjes en een paar gehaktballen? Hoppa, 60 dol lar! Maar ook de kleine dingen verba zen. Mijn dochter pakt een los snoepje uit een kommetje bij de ba lie van een koffiebar, waar ik sta af te rekenen. Dat zou ze in Nederland ook doen. Hup, 2 dollar extra. Ons appartement staat in een veilige, maar niet bijzonder chique wijk. De huizen zouden naar ik schat in Nederland goed betaalbaar zijn voor een gemiddeld huishou den van tweeverdieners. Maar hoe kunnen zij 1.800 dollar per maand aan avondeten betalen? Een blik op de statistieken doet me versteld staan: in mijn zoge naamd 'normale' straat is het meest voorkomende huishoudinkomen 96.000 dollar. Met Trump zijn nieuwe belasting wet houden men sen daar netto 75.000 van over. Just so you know, dat is bijna 30.000 dollar minder belasting dan wij in Nederland betalen. Een op de vijf mensen in dit wijkje verdient meer dan 2 ton. Nu snap ik deze prijzen ook. Slechts twee straten achter de onze ligt het inkomen 80.000 euro lager per jaar. Een haast onwerkelijk verschil! En dat betreft niet een enkeling. Meer dan 5.000 gezinnen in deze wijk verdienen minder dan 10.000 dollar per jaar. Waar leven die men sen en hoe komen ze rond? Soep, aardappelen, rode bietjes en een paar gehaktballen? Hoppa, 60 dollar! Ik ga met mijn kinderen naar een openbare bieb op een regenachtige dag om huiswerk te maken. De eer ste plek waar 'zijn' niets kost. En ja hoor, hier zijn ze, de niks-verdie- ners. Niet toevallig allemaal afro- Amerikanen. De trieste realiteit is dat de 5.000 gezinnen aan de on derkant van de ladder bijna alle maal 'zwart' zijn. Waar doen zij hun boodschappen? Ik vraag het aan een afro-Ame- rikaanse caissière in de lokale drogisterij. Haar antwoord: „I don't know man, I hate it here. Is Europe any betterV' Uh, ja! Flitsen Bijna had Nederland massaal 'Cheqs' of 'Ka-chings' verstuurd. „Betaalde iemand terug dan zou het kassageluidje 'ka-ching' klin ken!" lacht Freek de Steenwinkel, directeur Tikkie. Uiteindelijk won Tikkie, de naam resoneerde het best bij de Amsterdamse studen ten die ABN Amro als proefkonij nen gebruikte. „Tikkie klinkt vriendelijk, het moet behalve han dig fun zijn." De anekdote is typerend voor de prettig losse totstandkoming van Nederlands succesvolste betaal- app van de laatste jaren. Met een klein team van zes mensen stampte de bank Tikkie medio 2016 in honderd dagen uit de grond. Alle vijf kandidaat-namen kwa men van bankmedewerkers en studenten, die de app in een uni versiteitscafé in Amsterdam-Oost testten. Twee trends liggen aan Tikkies geboorte ten grondslag, vertellen De Steenwinkel en Roland Booijen, directeur apps digitale innovatie bij ABN Amro. Eén: steeds minder mensen dragen nog contant geld op zak. Twee: nie mand die sinds de komst van IBAN het eigen bankrekeningnummer nog kent, laat staan de uit achttien cijfers en letters bestaande num mers van vrienden. „We zochten een manier om mensen gemakke lijk onderling betalingen te laten doen", zegt Booijen. „Voor de vrij dagmiddagborrel, een etentje of een gezamenlijk cadeau." Onderzoek toont aan dat een grote ergernis opgelost kan wor den. „Ruim de helft van wie een rekening op de traditionele manier voorschiet, wacht twee weken tot een maand op zijn geld." Dat is geen onwil. „Mensen willen best betalen, maar vinden het IBAN- nummer zo'n gedoe en vergeten het vervolgens." Tikkie helpt dat probleem uit de wereld. Met de mobiele app kan ie dereen direct een betaalverzoekje via WhatsApp naar zijn vrienden sturen. De ontvanger klikt op de link en kan het bedrag via iDeal en zijn eigen mobiele bankapp direct overmaken. De persoon die voorschiet krijgt bericht en weet exact wie heeft betaald. „Wij rege len het zo dat jij niet langer vier of meer vrienden achter de vodden moet zitten", zegt Booijen. En bijzonder slim: Tikkie werkt met alle banken, bankieren bij ABN Amro is niet nodig. „Dat onze app voor iedereen open moest zijn was het uitgangspunt", zegt De Steenwinkel. „Als slechts onze ei gen klanten Tikkie kunnen gebrui ken, gaat het niet werken. Dan is betalen niet gemakkelijk meer." Weinig geld De app gaat eind juni 2016 'live'. Tijdens de gehele testperiode spe len studenten een belangrijke rol. „Studenten hebben weinig geld en veel belang het terug te krijgen", zegt De Steenwinkel. „Ze zijn ver der vaak bij elkaar of in de horeca. En ze proberen graag nieuwe din gen uit." De vraag is uiteraard: gaat Tikkie lopen? Budget voor marketing is er niet, de nieuwe app moet het heb ben van het netwerkeffect. In ge woon Nederlands: mond-tot- zaterdag 5 mei 2018 ArcelorMittal O n betaal baa Sandra Phlip pen is universi tair docent aan de Erasmus School of Economics en voormalig chef economie bij deze krant. Het aantal mensen dat zwaar gebukt gaat onder zijn hypotheeklas- ten, is flink afgenomen. Volgens het Bureau Kredietregistratie hebben bijna 86.000 mensen een langdurige betalingsachterstand op hun hypo theek. Dat is 12 procent minder dan een jaar geleden. Volgens het BKR is dit het gevolg van de economische groei en de afnemende werkloosheid. De Amerikaanse regering wil dat China zijn handelsoverschot met de VS aanzienlijk terugdringt. Het verschil is nu 375 miljard dollar. Dat gat moet in 2020 met minstens 200 miljard dollar zijn verkleind. De staalgigant sloot de beurs- week af als grootste stijger in de AEX. Aegon Ook de verzeke raar deed giste ren goede zaken op het Damrak. Ahold Delhaize m Het supermarkt concern zag zich geconfronteerd met een advies verlaging door JPMorgan. Air France-KLM De luchtvaart maatschappij was de grootste daler in de Mid- Kap. o David Bremmer Amsterdam @sandraphlippen Stuur even een

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 20