Paul de Leeuw pjgplipjg 19 Met een schaal i patatten komt Opa Polen de keuken in: Frietski! Ga mee met Peter Langhout Reizen Deze meivakantie zijn we op bezoek bij mijn vader in Polen. Ook familie leden van zijn Poolse echtgenote zijn aanwezig. Het is even wennen maar al snel is het ijs gebroken, mede dankzij alcohol en zelfgebakken cheese- cake. Mijn vader, op broze leef tijd, zegt tot een paar keer toe hoe blij hij is ons beiden en zijn kleinzonen weer een paar dagen te zien. We ontkomen er niet aan ook te praten over wat te doen wan neer hij komt te overlijden. Be graven we hem in Nederland of leggen we hem hier in Polen op een mooie plek te ruste? „Wat jullie willen, maar je mag me rustig hier leggen", is zijn antwoord. Maar op eigen terrein iemand begraven is in Polen ver boden. We beëindigen de discus sie: „Je wordt honderd pa!" Mijn vader zegt: „Inderdaad en ik ben al lekker op weg!" hectare grond 'Opa Polen' eigen lijk heeft. Na het antwoord, 50 hectare, slaan we met z'n allen aan het rekenen. Je komt aan die 50 hectare als je de omvang van alle velden van de voetbalclubs van onze zonen én onze tuin bij elkaar optelt. De oudste is nog niet overtuigd: 50 hectare, dat klinkt als veel meer... Toch gaan de jongens het ter rein alvast even verkennen. Op gewonden keren ze hiervan terug omdat ze herten hebben gezien. We vragen of ze er ook een foto van hebben gemaakt. Of een sel- fie: een 'hertie' of een 'bambie'. Nee, zeggen ze, want er kwam een gekke Pool voorbij en die joeg alle herten weg. Opa Polen krijgt nog de vraag voorgelegd of je de herten kunt aaien. Zijn ant woord is duidelijk: „Als ze zijn neergeschoten wel." Hier is amper internet. Alleen in de keuken kunnen de jongens op hun telefoon contact krij gen met de buitenwereld. Maar in de slaapkamer, waar ze het liefst verblijven, is er geen wifi-verbinding. Wij krij gen daarvan, terecht, de schuld. „Jongens!" proberen we nog, „dat ligt toch echt aan dit gebied!" Als we ons voorhoofd fronsen en vijf rimpels onder elkaar zichtbaar worden, zeggen ze: „Wel wifi op je voorhoofd, maar niet op onze iPhone." kasteeltjes. De meeste zijn opge knapt en worden bewoond of uitgebaat door horecaonderne mers. Zo belanden we in een res taurant-kasteeltje aan tafel met een Pools-Nederlands gezel schap. De Polen leggen ons uit dat ze ooit bezet zijn door de Zweden en die hebben veel kas telen verwoest. Het was een korte bezetting, hooguit vijfjaar, ver tellen ze erbij. Net zo lang dus als WO II. We vragen of de Polen net zo'n haat-liefdeverhouding met de Zweden hebben als wij met de Duitsers. Nee dus: „Ze hebben ons Ikea ervoor teruggeven." De Zweden kwamen rond 1650 naar Polen toe. Ons wordt ge vraagd hoelang we destijds in oorlog zijn geweest met Spanje. „Tachtig jaar? Precies! En toch gaan jullie ieder jaar op vakantie naar Spanje. Omdat die oorlog erg lang geleden is." jongens weer over de abomina bele internetverbinding, maar opa laat zich niet uit het veld slaan. Hij wijst naar een takken bos op zijn terrein en zegt: „Jon gens, fikkie stoken en worstjes braden?" Enthousiast geven ze hier gevolg aan. Een klein uurtje later zitten we in de keuken en komt opa met een schaal patatten uit de bijkeuken. „Frietski!" roept hij. Het kan niet op, want we vinden op de Poolse tv een kanaal dat Champi- ons League-voetbal uitzendt. Ik ga uitjes snijden en pak de mayo naise en ketchup. Geen wifi, wel worsti's met frietski specialski. Balkan Premier Mark Rutte is er stellig over. Niemand zit te wachten op uitbrei ding van de Europese Unie, zegt hij. Maar dat is niet waar. Bulgarije en Oostenrijk - dit jaar na elkaar roule rend voorzitter van de Europese Unie (EU) - willen de komende maanden vastleggen dat de unie vanaf 2025 wordt uitgebreid met een aantal aangrenzende Balkanlanden. Ook Jean-Claude Juncker, voorzit ter van de Europese Commissie, pleit daarvoor. Met Servië en Montenegro lopen al jaren toetredingsonderhandelin gen en hen moet maar eens per spectief worden geboden, vinden zij. Albanië en Macedonië zijn wel iswaar kandidaat-lid, maar daarmee moeten de onderhandelingen wor den geopend. Gebeurt dat niet, dan dreigen deze landen onder de in vloed van Rusland en China te ko men, waarschuwen de voorstan ders. „Anders zeggen de inwoners van Belgrado: Kijk eens naar die brug: die is vernietigd door de NAVO en weer opgebouwd door de Chinezen", zo schetste de Bulgaarse premier onlangs. Nederland is niet het enige land dat kritisch is over uitbreiding. Ook Frankrijk en Duitsland vinden dat de EU eerst maar eens de interne problemen moet oplossen, voordat er nog meer landen bij komen. „Maar als landen aan de criteria vol doen, zijn we niet principieel te gen", zegt VVD-Kamerlid Anne Mulder. Samen met collega's van andere partijen bezoekt Mulder de komen de dagen Albanië, Servië en Monte negro. „Om te kijken hoe ver ze zijn. Maar ze hebben nog een hele weg te gaan. Ik was vorig jaar in Servië, met de presidentsverkiezingen. Toen hadden alle kranten dezelfde voor pagina. Dat zegt wel iets over de vrije pers daar." Streefdatum De Kamerleden zijn verdeeld over de toekomst van de EU, maar over één ding zijn ze het eens: het kabi net moet op de volgende EU-top niet instemmen met het vastleggen van een streefdatum voor toetre ding. „Niet alleen is 2025 voorbarig, het noemen van een datum werkt ook contraproductief', zegt CD A'er Pieter Omtzigt. „Dan kijken landen alleen nog naar die datum, in plaats van naar de criteria waaraan ze moeten voldoen. Kijk naar Grieken land, dat lid werd van de euro zon der aan alle criteria te voldoen. Daar betalen we nu veel geld voor en ook de Griekse burger betaalt een hoge prijs. Dat er zoveel scepsis is over de EU, komt juist doordat we de strenge criteria zo vaak terzijde heb ben geschoven bij toetreding van landen. Dat mag niet weer gebeu ren." Mulder zag als lid van Dutchbat in Srebrenica destijds van dichtbij dat de Balkan een kruitvat kan zijn. Hij vindt het belangrijk dat de EU landen zoals Servië 'dichtbij' houdt, om een nieuwe oorlog met grote vluchtelingenstromen te voorko men. „Maar dat kan ook op een an dere manier dan met het EU-lid- maatschap. Als ze niet aan de crite ria voldoen, kan het niet." zaterdag 5 mei 2018 GO Fikkie stoken Dan vraagt mijn zoon hoeveel In dit gebied barst het van de Terug bij Opa Polen klagen de IJSLAND r# Huidige lidstaten Kandidaat-lidstaten Potentiële lidstaten NOORWEGEN RUSLAND DUITSLAND TSJECHIE SL-OWAK+JE OOSTEN HONGARIJE FRANKRIJK ROEMENIE SLOVEN IE 312 Servië Montenegro BULGARIJ ORTUGAL Macedonië Albanië SPANJE De druk om Balkanlanden lid te maken van de EU zwelt aan. Met Servië en Montenegro lopen al jaren onderhandelingen. Albanië en Macedonië zijn tevens kandidaat-lid, maar de onderhandelingen moeten nog starten. RUSLAND Brexit betekent niet dat VK per direct lidmaatschap heeft opgezegd. OEKRAÏNE OLDAVIË TURKIJE Kamerleden op reis: is Balkan al rijp voor EU? De Europese Unie zou straks wel eens een paar landen groter kunnen zijn. De druk zwelt aan om Balkanlanden lid te maken. Kamerleden gaan er kijken of ze er klaar voor zijn. Hans van Soest Den Haag 5 dgn busreis all inclusive Moezel Compleet v.a. 359 Reiscode: BE41745 All inclusive busreis Moezel, bezoek Cochem en Rüdesheim. Ontdek de historie in Trier en geniet van een boottocht. Diverse data met vertrekgarantie 8 dgn busreis Tirol Compleet v.a. 429 Reiscode: BE39288 Ga mee naar Tirol en geniet van excursies naar Innsbruck, Zeil am See, Kitzbühel, de Grossglockner en Swarovski Kristalwereld. Diverse data met vertrekgarantie 10 dgn busreis all inclusive Istrië Compleet v.a. 599 Reiscode: BE44260 Ga mee met deze mooie all inclusive busreis Istrië en Kroatië. Incl. bezoek aan Pula, Porec, Rovinj en nog veel meer. 1 juni met vertrekgarantie 8 dgn auto-fietsreis Donau Passau Wenen Compleet v.a. 345 Reiscode: BE39385 Geniet van de Donau en de omgeving tijdens deze fietsvakantie van Passau naar Wenen. Maak ook kennis met het mooie Linz. Dagelijks vertrek Verrassende reizen, eerlijke prijzen! peterlanghout.nl 0172-468800 persgroepi 8

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 19